Nízkoenergetické domy podle jejich majitelů ušetří nejen peníze, když střádají...

Nízkoenergetické domy podle jejich majitelů ušetří nejen peníze, když střádají nakumulovanou energii ze slunce i ze spotřebičů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pasivní dům na Vysočině umí zpracovat i teplo svých obyvatel

  • 19
Na Vysočině přibývá moderních, ekologických stavení – nízkoenergetických domů. Ty podle jejich majitelů ušetří nejen peníze, když střádají nakumulovanou energii ze slunce i ze spotřebičů, ale také šetří jejich obyvatelům čas.

Pouhých šest tisíc korun za rok zaplatí majitel pasivního neboli nízkoenergetického domu ve Studenci za spotřebovanou elektřinu.

"Pasivní dům uchovává energie. Je to vlastně dům šetrný k přírodě," vysvětlil Stanislav Martínek, který v jednom z pasivních domů ve Studenci bydlí.

Teplo ze slunce

"Čím míň energie dům spotřebovává, tím míň lidé zaplatí a tím míň energie musí někdo vyrobit – ať už jaderné elektrárny, tepelné elektrárny či vodní elektrárny," přiblížil majitel domu.

Pasivní dům nepotřebuje běžný způsob vytápění. Teplo si toto stavení bere například ze slunce, z elektrických spotřebičů nebo dokonce od svých obyvatel.

"Jenom tím, že tady sedíme, vyrobíme desítky wattů, s vámi trošku míň, protože jste malá," usmál se majitel domu na reportérku MF DNES.

V tu chvíli byli v místnosti tři lidé. "Tím, že je dům kvalitně zateplený, teplo ze sluníčka neuniká, ale zůstává uvnitř. Můj dům mi například za rok vrátí až sedmdesát procent nákladů na vytápění," chválil si Martínek.

Rozpočet na stavbu byl srovnatelný

Finančně se stavba pasivního domu příliš neliší od klasického domu. "Když si člověk příliš nepřekombinuje technologické systémy, tak náklady na dům vyjdou zhruba na stejnou sumu jako u klasické stavby," porovnal Martínek.

Pozor je však podle něho potřeba dát na pasivní domy stavěné na klíč. Tam si firmy většinou počítají pět až deset procent ceny navíc.

"Můj dům dostal v první vlně i zelenou dotaci, tím pádem stál ještě méně peněz než klasická stavba," dodal Martínek.

Lidé, kteří se zajímají o nízkoenergetický dům, si jej mohli o minulém víkendu přijít prohlédnout na vlastní oči. Konal se totiž celorepublikový den otevřených dveří pasivních domů.

"Na Vysočině je tuším přes šedesát takových domů, přesné číslo neznám. Vím, že další pasivní dům je například v Rapoticích, v Kralicích a nebo hned naši dva sousedi tady ve Studenci nízkoenergetické domy vlastní," prozradil majitel.

Nízkoenergetický dům by Martínek doporučil všem, kteří se chystají postavit novostavbu. "Lidem to určitě doporučuji. Podle mě jsou to domy budoucnosti. Opravdu to ušetří spoustu peněz, ale i času," uzavřel Martínek.