Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na žďárském sídlišti bičovali Ježíše, pašije přilákaly tisíce lidí

  9:41aktualizováno  9:41
Na divadelní velikonoční hru s názvem Co se stalo s Ježíšem přišly na žďárské sídliště dvě tisícovky diváků. Přestože museli skoro dvě hodiny stát, nelitovali.

Pašijové hry s názvem Co se stalo s Ježíšem ve Žďáru nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už chvíli po půl osmé večer spěchají k přírodnímu areálu na sídlišti Libušín z několika stran skupinky lidí. Na travnatém kopečku stojí jednoduché a přitom působivé kulisy - Pilátův palác a židovský chrám. Pod nimi pak zbývá dostatek prostoru, kam se bez problémů vejde dav izraelitů, kohorta římských vojáků, Jan Křtitel i s Jordánem, Galilea, Getsemany i Golgota.

Co se stalo s Ježíšem

Pašijová hra se díky nápadu Ervína Jansy hrála ve Žďáru poprvé v roce 1998. Hra, v níž se herecké obsazení nemění, se cvičí asi měsíc.

Režíruje ji od počátku Petr Krábek. Herci jsou farníci nejrůznějšího věku, nejvíc se jich na přírodním jevišti u žďárského sídliště Libušín sešlo na 250.

Představení před Škaredou středou bylo zrušeno pouze dvakrát kvůli velkému sněhu.

Na divadelní pašije do Žďáru jezdí i několik tisíc lidí.

Obecenstvo je rozmanité, od skupinek náctiletých přes rodiny s dětmi až po seniory. Ty, co potřebují, pouštějí pořadatelé na židle před šňůru, která dělí jeviště od hlediště. Ostatní stojí po obvodu amfiteátru. Před začátkem představení si lidé živě povídají, někteří pokuřují. Pomalu se stmívá.

Když ale zazní první tóny scénické hudby a na trávník pod palácem přijde mladý katolický farář Tomáš Holý v civilu, publikum překvapivě rychle utichá. "Letošním tématem je hledání. Hledání smyslu, lásky, přátelství, víry, odpuštění..." znějí slova na úvod pašijové hry.

Působivé efekty, hudba i výkony herců

Ta otevírá drama, jehož děj všichni znají, postavou sugestivního až trochu šíleného Jana Křtitele. Zatímco my jsme v bundách, on je bosý a přes bedra má jen látkovou imitaci velbloudí kůže. Je to působivé. Zapomenout na to, že stojím na žďárském sídlišti, je k mému překvapení docela snadné. Možná i díky velmi věrohodným kostýmům více než dvousetčlenného ansámblu. Pominout nelze kvalitní osvětlení a ozvučení ani zajímavě poskládané hudební motivy, které většinu děje podbarvují.

Fotogalerie

Možná jenom přílišná gestikulace některých postav občas mate tím, že není jasné, kdo z těch, kteří jsou na scéně, právě mluví. Z té dálky se to dá jen těžko rozlišit. Když se to ale přesto povede, ukáže se, že herci dobře zvládají dialogy na playback, který je v těchto podmínkách asi nezbytný.

Když příběh dojde až k drásavé scéně, přemýšlím, jak to vnímají dětští herci. Ty nechal režisér Petr Krábek vesele pobíhat v popředí, zatímco kousek od nich bičují vojáci Ježíše a dav je mohutně povzbuzuje. Hudba přitom dává tomuto obrazu opravdu pekelnou atmosféru.

Představení končí opět světelným efektem, při němž se objeví zmrtvýchvstalý Ježíš a zní možná až příliš sladká píseň. Někteří z herců i z diváků si otírají oči. A já zjišťuji, že člověk nemusí být nutně římský katolík, aby si užil pašijovou hru.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Někdejší sídlo jihlavských lesů obsadila mládež s poruchami chování

Koncem roku 2014 se vedení městských lesů přestěhovalo do svého areálu v...

Přes tři roky čekala budova bývalého sídla správy městských lesů v Jihlavě-Lesnově na nové využití. Od července tu...

Na minipivovar se složilo 17 kamarádů, první várku vyprodali za den

První hektolitry piva Hejkal uvařil Tomáš Petr (na snímku) se svými kamarády a...

Po 111 letech se v Novém Městě na Moravě opět začíná vařit pivo. Parta kamarádů se rozhodla splnit si sen a chodit do...

Muž, který zachránil Polnou před Prusy, dostal zlatý kříž od císaře

Antonín Pittner v roce 1858. Tehdy byl dvacet let ženat a věnoval se výhradně...

Kupec, velký vlastenec a dlouholetý purkmistr. Tím vším byl Antonín Pittner, největší osobnost Polné na Jihlavsku 19....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz