Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

  13:34aktualizováno  13:34
Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově náměstí neměla zájem žádná státní organizace, a tak bude nabídnuta k prodeji. Ani město ji nechce, rádo by ale získalo parkoviště za budovou. To ale nejspíš nebude možné.

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak půjde do dražby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Finanční úřad sloužil v jedné z brodských dominant od devadesátých let. Opouštěl ji loni v lednu. Přestěhoval se k dalším státním institucím a úřadům do bývalého kláštera ve Štáflově ulici.

V nadsázce by se dalo říct, že finanční úřad utekl před nákladnou rekonstrukcí zchátralé budovy. Za pětačtyřicet let, co nad náměstím stojí, se do ní pořádně neinvestovalo.

„Její případná rekonstrukce by přišla nejméně na 44 milionů korun,“ sdělila začátkem loňského roku mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Typický příklad fádní socialistické architektury s prosklenými modrými deskami po celém obvodovém plášti připadl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten pro budovu hledá nové využití.

„Dle zákona jsme ji nejprve nabídli ostatním státním institucím, žádná však neprojevila zájem. Proto plánujeme v letošním čtvrtém čtvrtletí vyhlásit transparentní veřejnou dražbu,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Hledá se nové využití

Prodej se bude týkat celého komplexu. Do něho vedle samotné výškové administrativní budovy patří objekt bývalého archivu a související pozemky mezi sídlem úřadu a základní uměleckou školou, které se dnes využívají jako bezplatné parkoviště. Všechny tyto nemovitosti budou nabízeny jako celek, nikoliv samostatně.

A to je trošku problém pro havlíčkobrodskou radnici. Ta má totiž právě o parkovací plochu za bývalým sídlem úřadu zájem. Ovšem o budovu samotnou už nikoliv. „Neměli bychom pro ni žádné využití,“ vysvětluje havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

Že by se ale městu hodil pozemek pro další parkoviště, potvrdil místostarosta Libor Honzárek. „Pro parkování by byl ideální. Časem by například mohl nahradit současné parkoviště ve vrchní části Smetanova náměstí,“ nastínil.

Někteří odborníci a architekti totiž plánují parkovací plochu před základní uměleckou školou v budoucnu zrušit a nahradit ji dlažbou, drobnější zástavbou a uličkami, které by připomínaly staré město a tehdejší rosmark, jež nechal komunistický režim v 70. letech minulého století strhnout.

Majetek chtějí prodat v celku

O to, aby město jen částečně zpevněnou parkovací plochu od státu za výhodnějších podmínek získalo, se radnice snaží od loňska. S největší pravděpodobností se jí to ale nepodaří. Stát na město převedl jen drobné plochy pod stávajícím chodníkem a zelení.

„Pro město už byly odděleny tři pozemky. ÚZSVM bude majetek převzatý od Generálního finančního ředitelství včetně zbylých částí pozemků prodávat jako celek. O záměru prodeje je město průběžně informováno a do dražby se samozřejmě může přihlásit,“ vzkazuje Ležatka.

Za jakou cenu se bude soubor nemovitostí ÚZSVM snažit prodat, zatím není známo. „Nejnižší podání bude vycházet ze znaleckého posudku. Veškeré informace včetně minimálního podání budou zveřejněny v době vyhlášení dražby,“ pravil mluvčí úřadu.

Dá se očekávat, že cena může činit i několik desítek milionů korun. K tomu si případný zájemce musí připočíst desítky dalších milionů na nutnou rekonstrukci. Z pláště už před několika lety začaly opadávat skleněné tabule, je proto obehnaná sítí z pletiva. A nutné investice potřebuje i uvnitř.

Podle Radka Ležatky však za poslední rok a půl, kdy byla výšková budova bez využití, víc nezchátrala. ÚZSVM celoročně a každodenně zajišťuje její kontrolu. Dvakrát do roka ji prohlíží pověřený technik a v topné sezoně je temperována.

„V červenci jsme preventivně zadali vypracování kontrolního statického posouzení stavu zajištění opláštění,“ dodal mluvčí.

Prodej však může komplikovat fakt, že budova byla stavěna jako typicky administrativní a jen těžko bude možná její přestavba. Má specifické vnitřní uspořádání, kdy středem budovy vedou výtahové šachty a schodiště a v každém patře je okolo nich ochoz s kancelářemi.

Jejímu jinému využití by se navíc radnice bránila. „Přestavba na byty či ubytovnu nepřichází v úvahu. Odporuje to územnímu plánu a nemáme zájem na vzniku dalších bytů v centru města, kde například není dostatek parkovacích míst,“ vysvětloval loni Honzárek.

Podle něho by bylo ideální, kdyby se do budovy nastěhoval opět úřad či se změnila v jakýsi office house. Jenže volných kanceláří je momentálně po městě dost. „Přesto věřím, že se dřív nebo později budovu podaří prodat. Její hlavní devízu vidím v jejím umístění přímo ve středu města,“ podotkl starosta Tecl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Najdete na iDNES.cz