Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

  13:34aktualizováno  13:34
Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově náměstí neměla zájem žádná státní organizace, a tak bude nabídnuta k prodeji. Ani město ji nechce, rádo by ale získalo parkoviště za budovou. To ale nejspíš nebude možné.

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak půjde do dražby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Finanční úřad sloužil v jedné z brodských dominant od devadesátých let. Opouštěl ji loni v lednu. Přestěhoval se k dalším státním institucím a úřadům do bývalého kláštera ve Štáflově ulici.

V nadsázce by se dalo říct, že finanční úřad utekl před nákladnou rekonstrukcí zchátralé budovy. Za pětačtyřicet let, co nad náměstím stojí, se do ní pořádně neinvestovalo.

„Její případná rekonstrukce by přišla nejméně na 44 milionů korun,“ sdělila začátkem loňského roku mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Typický příklad fádní socialistické architektury s prosklenými modrými deskami po celém obvodovém plášti připadl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten pro budovu hledá nové využití.

„Dle zákona jsme ji nejprve nabídli ostatním státním institucím, žádná však neprojevila zájem. Proto plánujeme v letošním čtvrtém čtvrtletí vyhlásit transparentní veřejnou dražbu,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Hledá se nové využití

Prodej se bude týkat celého komplexu. Do něho vedle samotné výškové administrativní budovy patří objekt bývalého archivu a související pozemky mezi sídlem úřadu a základní uměleckou školou, které se dnes využívají jako bezplatné parkoviště. Všechny tyto nemovitosti budou nabízeny jako celek, nikoliv samostatně.

A to je trošku problém pro havlíčkobrodskou radnici. Ta má totiž právě o parkovací plochu za bývalým sídlem úřadu zájem. Ovšem o budovu samotnou už nikoliv. „Neměli bychom pro ni žádné využití,“ vysvětluje havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

Že by se ale městu hodil pozemek pro další parkoviště, potvrdil místostarosta Libor Honzárek. „Pro parkování by byl ideální. Časem by například mohl nahradit současné parkoviště ve vrchní části Smetanova náměstí,“ nastínil.

Někteří odborníci a architekti totiž plánují parkovací plochu před základní uměleckou školou v budoucnu zrušit a nahradit ji dlažbou, drobnější zástavbou a uličkami, které by připomínaly staré město a tehdejší rosmark, jež nechal komunistický režim v 70. letech minulého století strhnout.

Majetek chtějí prodat v celku

O to, aby město jen částečně zpevněnou parkovací plochu od státu za výhodnějších podmínek získalo, se radnice snaží od loňska. S největší pravděpodobností se jí to ale nepodaří. Stát na město převedl jen drobné plochy pod stávajícím chodníkem a zelení.

„Pro město už byly odděleny tři pozemky. ÚZSVM bude majetek převzatý od Generálního finančního ředitelství včetně zbylých částí pozemků prodávat jako celek. O záměru prodeje je město průběžně informováno a do dražby se samozřejmě může přihlásit,“ vzkazuje Ležatka.

Za jakou cenu se bude soubor nemovitostí ÚZSVM snažit prodat, zatím není známo. „Nejnižší podání bude vycházet ze znaleckého posudku. Veškeré informace včetně minimálního podání budou zveřejněny v době vyhlášení dražby,“ pravil mluvčí úřadu.

Dá se očekávat, že cena může činit i několik desítek milionů korun. K tomu si případný zájemce musí připočíst desítky dalších milionů na nutnou rekonstrukci. Z pláště už před několika lety začaly opadávat skleněné tabule, je proto obehnaná sítí z pletiva. A nutné investice potřebuje i uvnitř.

Podle Radka Ležatky však za poslední rok a půl, kdy byla výšková budova bez využití, víc nezchátrala. ÚZSVM celoročně a každodenně zajišťuje její kontrolu. Dvakrát do roka ji prohlíží pověřený technik a v topné sezoně je temperována.

„V červenci jsme preventivně zadali vypracování kontrolního statického posouzení stavu zajištění opláštění,“ dodal mluvčí.

Prodej však může komplikovat fakt, že budova byla stavěna jako typicky administrativní a jen těžko bude možná její přestavba. Má specifické vnitřní uspořádání, kdy středem budovy vedou výtahové šachty a schodiště a v každém patře je okolo nich ochoz s kancelářemi.

Jejímu jinému využití by se navíc radnice bránila. „Přestavba na byty či ubytovnu nepřichází v úvahu. Odporuje to územnímu plánu a nemáme zájem na vzniku dalších bytů v centru města, kde například není dostatek parkovacích míst,“ vysvětloval loni Honzárek.

Podle něho by bylo ideální, kdyby se do budovy nastěhoval opět úřad či se změnila v jakýsi office house. Jenže volných kanceláří je momentálně po městě dost. „Přesto věřím, že se dřív nebo později budovu podaří prodat. Její hlavní devízu vidím v jejím umístění přímo ve středu města,“ podotkl starosta Tecl.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

Starostou se kvůli trestnímu oznámení stal muž, kterého lidé nezvolili

Ilustrační snímek

Neobvyklé vyústění má povolební situace ve čtyřtisícových Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Starostou se tam stal...

Za zkrácení záruky na stavbu čističky dostal exstarosta Fryšavy podmínku

Před žďárským soudem stanul bývalý starosta Fryšavy pod Žákovou horou Josef...

Bývalý starosta Fryšavy na Žďársku Josef Fiala dostal za pochybení při stavbě tamní kanalizace a čistírny odpadních vod...

O whisky z Třebíče je zájem po celém světě, firma otevírá první bary

Malý sklep v třebíčské židovské čtvrti skrývá část zásob Trebitsch whisky....

Výrobce originální české whisky Trebitsch old town distillery letos ukončil výrobu deseti tisíc litrů nápoje. A během...

Najdete na iDNES.cz