Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Park v Havlíčkově Brodě se od neděle uzavře, bude se opravovat

  12:58aktualizováno  12:58
Už v neděli se znovu začne upravovat tok Cihlářského potoka v havlíčkobrodském parku Budoucnost. Práce se letos budou odehrávat mezi zimním stadionem a Žižkovou ulicí a přijde řada na poslední díl úprav. Ty se ale zároveň dotknou nejvíce frekventovaných míst v parku.

Park Budoucnost v Havlíčkově Brodě | foto: Wikimedia Commons

"Letos se revitalizace dočká celý úsek od zimního stadionu po Žižkovu ulici. Ty nejtěžší práce se odehrají kvůli blízkým školám o prázdninách. První omezení ale začnou už tuto neděli," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Práce budou rozdělené do tří etap. Ta první se bude věnovat úseku od bazénu po rybník Hastrman. Uzavřena bude spodní příjezdová cesta k bazénu a k zimnímu stadionu podél potoka, pro pěší se uzavře i cesta po břehu rybníka Hastrman od dětského hřiště až ke kostelu u Trojice. "Musíme obyvatele, kteří v této lokalitě žijí, upozornit, že rozsah prací bude opravdu velký, denně tam budou jezdit těžké nákladní vozy," konstatoval Beneš.

Omezení v parku

I. etapa od 1. 4. do 31. 7.

revitalizace Cihlářského potoka mezi rybníky Hastrman a Rantejch + rybník Hastrman
uzavřena část ulice U Trojice a nábřeží Hastrmana, zákaz stání ve Štáflově ulici, jednosměrná ulice P. F. Ledvinky

II. etapa od 1. 6. do 30. 9.

rybník Obora
uzavřeno okolí rybníka

III. etapa od 1. 7. do 31. 10.

rybník Hastrman
uzavřeno okolí dětského hřiště a sousedního rybníka Očko

Upraveny budou nejen břehy potoka, ale i všechny mostky, které přes něj vedou. První lávku pod bazénem dokonce nahradí zcela nový obloukový most. U Hastrmana dojde ke zvětšení suchých ploch, jinak by mělo být řešeno nábřeží. Tato první etapa potrvá až do konce července.

Ztíží se přístup k základní škole

Mezitím ale začnou i další dvě etapy. Ta druhá se bude týkat rybníka Obora před budovou základní školy V Sadech. Jeho okolí bude kompletně uzavřeno, průchod pro chodce bude zajištěn pouze od sídla hasičů a městské policie ke škole. Tato omezení mají trvat od počátku června do konce září.

Třetí etapa se bude věnovat zbývajícím místům, tedy jižní části rybníka Hastrman kolem dětského hřiště a malé nádržky Očko. "Plánujeme vybudovat nový most i přeliv," přiblížil Beneš. Tato lokalita bude uzavřena od prvního července do konce října. "Uzavírkou bude v dotčené části parku, kde se budou provádět zrovna práce, úplně vyloučen provoz pro veřejnost a bude řízen dopravními značkami a zařízeními. Vstupy pro chodce budou zahrazeny oplocením," popsal vedoucí odboru dopravy Martin Stehno.

Omezení se však dotknou i lidí, kteří přímo do parku mířit nebudou a kteří žijí i ve vzdálenějších lokalitách. "Po dobu trvání první etapy bude omezeno parkování v ulici Štáflova. Z tohoto důvodu budou zřízena náhradní parkovací místa v ulici P. F. Ledvinky," upozornil Stehno. Od neděle až do konce prázdnin tak budou muset hledat jiná místa například zaměstnanci bývalého okresního úřadu, soudu, základní školy Štáflova a gymnázia i jeho studenti.

Na opravy parku naváže obnova cest a zeleně

Ovlivněn bude i život v ulici P. F. Ledvinky nad klášterem. Z ní bude vytvořena jednosměrka, projet bude možné pouze ve směru od kláštera k Chotěbořské ulici. Na polovině vozovky budou vytvořena provizorní šikmá parkovací stání. Tato úprava postihne jak obyvatele sídliště u zimního stadionu, tak návštěvníky sportovního zařízení v Kotlině.

Letošní díl prací na Cihlářském potoce je zakončením tříleté investice do úpravy toku potoka od Vlkovska až téměř po jeho ústí do Sázavy za téměř 50 milionů korun. Prvotním záměrem města bylo zajistit protipovodňová opatření, aby se údolím nemohla hnát velká voda. Upraveno bylo koryto potoka, vyčištěny rybníky, vznikly tůně i suchý poldr.

Ale stavební stroje se na chvíli vrátí i na úsek mezi rybníkem Cihlář a Vlkovsko. "Je tam množství závad, které se musejí odstranit," poznamenal brodský radní Libor Honzárek. Součástí bude i vyčištění zablácené cesty a její oprava. "Nově asfaltovat až do Vlkovska se ale nebude," řekl radní.

Pracemi v parku Budoucnost investice vrcholí. Ovšem i po podzimním odchodu dělníků si park neodpočine. V dalších letech na ně chce radnice navázat velkou obnovou zeleně, cest a mobiliáře. "Máme k tomu už tři roky hotovou studii. Obnova parku by se měla týkat takřka jeho celého území. Začít by se mohlo oblastí za Rubešovým náměstím," prozradil Honzárek. Zda se tak skutečně stane, bude záviset na penězích.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Společnost Optokon, v jejímž čele stojí už od roku 1991 Jiří Štefl, vyvinula i...
Jihlavská firma vytvořila neviditelný plot, mohl by třeba hlídat hranice

Jiří Štefl stál před více než čtvrt stoletím u vzniku Optokonu. Firma nyní dává v Jihlavě práci více než stovce lidí. Ačkoliv společnost, jejíž výrobky využívá...  celý článek

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Svůj hlas odevzdala ve Žďáru nad Sázavou také poslankyně za ODS Miroslava...
Nebyla lídrem, přesto Němcová uspěla už ve svých šestých volbách

V poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od roku 1998. Příští rok už v ní oslaví kulatých 20 let. Miroslava Němcová z ODS je politickým nestorem, který...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.