Pohled na třebíčský zámek i park z ptačí perspektivy.

Pohled na třebíčský zámek i park z ptačí perspektivy. | foto: ČTK

Po zásahu památkářů bude obnovený park v Třebíči bez fontány a altánů

  • 0
Letos je to deset let, co třebíčská radnice získala od kraje do svého vlastnictví zámecký park nad bazilikou. A až nyní míří složité diskuse o jeho obnově ke konci. Už je jisté, že tam nevznikne původně zamýšlená kavárna. Rekonstrukce parku včetně podzámecké nivy se chystá ve střízlivějším tónu.

„K původnímu návrhu byly výtky. Ten park ale vypadá dost neutěšeně, už potřebuje oživit,“ uvedl starosta Pavel Janata.

K obnově parku se vyjadřují kvůli jeho umístění památkáři. Pak také zahradní architekti, krajináři a ochránci přírody. „Je tam víc úhlů pohledu,“ dodal Janata.

Podle původního návrhu z roku 2010 se v parku počítalo kromě vystavění kavárny i s novou fontánou, altány či lávkou pro pěší. Po vyjádření památkářů se ale tyto plány pozměnily, proto se bude jednat především o úpravu zeleně.

Akci nyní připravují místní firma Kapucín a brněnská společnost Atregia. Ta se soustřeďuje zejména na zeleň. Třebíčská firma má na starosti zbývající změny.

„Nejstarší generace stromů v parku pomalu dožívá. To jsou stromy ještě od Valdštejnů, když park zakládali. Bylo konstatováno, že je potřeba urychleně začít v parku dosazovat,“ popsal Petr Urbánek z třebíčské správy městské zeleně.

Žádné větší kácení se ale v parku nechystá. Dožívající stromy jsou podle ochránců přírody důležité pro živočichy. Obnova zelených ploch proto nebude jednorázová.

Tekoucí voda v rokli rozpohybovala různé figurky a vodní mlýnek

Park dříve spadal pod místní muzeum, které ale na jeho obnovu nemohlo žádat o dotace. Proto se změnil majitel. Pod třebíčskou radnicí se tam v posledních deseti letech nastavila četnost sečení a zavedla pravidelná údržba.

V rámci rekonstrukce se počítá s obnovou cest, osvětlení, lavičkami. Možná se tam objeví nějaký vodní prvek či lehká stavba bez střechy, kde by si lidé mohli posedět.

Podle mluvčí radnice Irini Martakidisové ještě není určeno, kolik budou změny stát. „Aktuálně probíhá zpracování podkladu pro územní řízení,“ popsala.

Park měl svoje nejlepší období v druhé polovině devatenáctého století. Někdy býval otevřený veřejnosti, v jiných časech zase zavřený.

V předminulém století míval v zadní části můstek přes rokli. Stávalo tam i odpočívadlo ve tvaru hřibu, jemuž místní říkali paraple. Tekoucí voda v rokli rozpohybovala různé figurky a vodní mlýnek.

Historicky cenný areál je pro místní a turisty stále atraktivnější. Před pěti lety se dokončila oprava zámku za 88 milionů korun. Dalších 36 milionů stálo vytvoření expozic. Později se tam ještě otevřel vedle parku nově zrestaurovaný komplex zámecké ledovny. Uvnitř je lapidárium sestavené z masivních kamenných artefaktů z Muzea Vysočiny. Návštěvníci už také využívají parkově upravený zámecký příkop.