Mezi třešťské betlémáře se řadí i Evžen Hamták. Na snímku přináší takzvané...

Mezi třešťské betlémáře se řadí i Evžen Hamták. Na snímku přináší takzvané zbořeniště, které je z roku 1926. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

V Třešti je poprvé Paříkův betlém s figurkami z brslenového dřeva

  • 0
Důležitější roli než ozdobený stromeček hrál v domácnostech našich předků betlém. V Třešti na Jihlavsku se lidé stavění a tvorbě lidových betlémů věnují již od 19. století. Nejprve to byly betlémy papírové, později převážily ty vyřezávané. A tradice přetrvává stále.

Obdivovat kouzlo třešťských betlémů mohou zájemci celoročně na výstavě v Schumpeterově domě. Pravidelně na Vánoce však bývá výstava obměňována a vylepšována.

Část vystavených exemplářů patří Muzeu Vysočiny a další část Spolku přátel betlémů v Třešti.

Kromě historických betlémů tam mohou návštěvníci vidět i práce současných třešťských betlémářů. „Letos návštěvníci v Schumpeterově domě uvidí devět velkých betlémů a pak další, rozměrově menší jesličky stolní a skříňkové,“ upozorňuje Milina Matulová, vedoucí třešťské pobočky Muzea Vysočiny.

Poprvé mohou lidé spatřit i dva nové betlémy současných autorů, které muzeum do svého sbírkového fondu letos zakoupilo.

Tím prvním je stolní betlém Evžena Hamtáka, který je vytvořený nezaměnitelným a velmi osobitým rukopisem z přírodního nebarveného lipového dřeva. Tvoří jej vedle stavby zbořeniště, což je místo, kde se Ježíšek narodil, celkem dvanáct postav a taktéž dvanáct figurek zvířat.

Přes tisíc postaviček

Druhou novinkou je autorský betlém Josefa Bílého, který je rovněž vytvořen z přírodního dřeva. „Josef Bílý začal tvořit v roce 1946. Dodnes zhotovil asi deset autorských betlémů a namaloval přibližně 22 lončoftů, což je malované pozadí k betlémům,“ upozornila Matulová.

Tyto jesličky obsahují 40 figurek lidí a dalších 40 figurek a doplňků vyřezávaných zvířat či stromů. Součástí tohoto celku je i historické zbořeniště, které je dílem Antonína Roháčka. Také letos je v Schumpeterově domě k vidění betlém, jenž se každým rokem rozrůstá o nové vyřezávané figurky a doplňky. Nyní jich už má 1 125 kusů.

Již šestnáct let se totiž na začátku července na třešťském náměstí schází řezbáři z celé republiky i ze zahraničí a společně vyřezávají v rámci akce Dřevořezání. Každoročně tak přibývá do společného betlému více než 20 postaviček o velikosti deset až čtrnáct centimetrů.

Naprostou novinkou a unikátem letošní výstavy je však takzvaný Paříkův betlém, který byl do Třeště zapůjčen z Mnichova Hradiště ze soukromé sbírky rodiny Rendlovy.

V letech 1942 až 1953 jej postupně na zakázku vyhotovil třešťský řezbář a lidový všeuměl Josef Liška (1888–1973). Zakázku přijal od mnichovohradišťského zlatníka a hodináře Václava Paříka, jenž si přál, aby figurky byly zhotoveny z brslenového dřeva.

„Zajímavý je tento betlém už jenom tím, že je od jednoho autora. A ač je to třešťský rodák, nebyl u nás ve městě tento betlém nikdy veřejně vystaven. Navíc jsou figurky nebarevné, což je u tohoto autora také výjimečné,“ vysvětluje Marie Roháčková, jednatelka Spolku přátel betlémů v Třešti.

Paříkův betlém tvoří 77 figurek a 29 dalších komponentů. Mezi lety 1964 a 2012 byl betlém stavěn soukromě a v letošním roce restaurován. Poprvé je vystaven veřejně.