(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Správa KRNAP

Parazita, který napadl smrky v Novém Městě, zkoumají odborníci

  • 1
Lýkohub smrkový, tak se jmenuje neobvyklý parazit, který napadá stromy a který se už loni objevil na smrcích stříbrných v Novém Městě. Aby se zabránilo jeho dalšímu množení, muselo se 16 vzrostlých stromů v lokalitě u nemocnice před nedávnem pokácet a speciálně chemicky ošetřit.

Délka jednoho vývojového cyklu lýkohuba smrkového totiž trvá v našich podmínkách přibližně rok a každá samice naklade přes sto vajíček. "Postižené stromy by proto pravděpodobně odumřely a brouk by napadl další stromy a dřeviny," vysvětlil Bohumil Dostál z odboru městské zeleně.

Ještě před kácením se ale z internetových stránek města o poměrně vzácném parazitovi dozvěděl entomolog z Bruselu, který se rozhodl vzorky lýkohuba z Nového Města prostudovat.

"Domluvil se s lesnickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze a ta si odsud odvezla vzorky k vědeckým a studijním účelům," uvedla Veronika Klapačová, díky jejímuž článku na webu města nyní novoměstského lýkohuba studují lesničtí odborníci.

"Fakulta se teď snaží dopěstovat brouky v laboratorních podmínkách a zkoumá také možnosti biologické ochrany stromů," řekl Dostál.

V této době se lýkohub smrkový rojí, proto pracovníci městské zeleně častěji stromy ve městě kontrolují. "Letos je navíc semenný rok, kdy jehličnany plodí šišky, takže jsou také určitým způsobem oslabené, a tedy víc ohrožené," vysvětlil obavy Dostál. Zatím se ale podle něj škůdce na dalších jehličnanech ve městě neobjevil.