Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pamatuje dobu po husitských válkách. Teď Panský dvůr ožije

  17:12aktualizováno  17:12
Býval zde zámecký statek rodu Podstatzky-Lichtenstein, potom areál střední zemědělské školy. Pak se ovšem zchátralý Panský dvůr na řadu let proměnil spíš v ostudu města. Nakonec se ale oprav dočkal a v sobotu 11. července v 10 hodin se znovu otevře v plné kráse.

Nově opravený Panský dvůr se veřejnosti poprvé otevře už v sobotu 11. července v 10 hodin. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hlavní atrakcí budou všechny prostory dvora, kam bude přístup zdarma po celý víkend. Ale pochopitelně jsme připravili i doprovodný program s pohybovými aktivitami pro děti a živou hudbou,“ prozradil Oldřich Vlašic, projektový manažer společnosti PDT čili Panský dvůr Telč.

První etapa obnovy areálu skončila v červnu.

První etapa obnovy areálu skončila v červnu.

Zpřístupněna bude vstupní část areálu, tedy nádvoří s okolními rekonstruovanými budovami. První etapa obnovy areálu skončila v červnu, další tři budou následovat podle dohody s majitelem pozemků, kterým je město Telč.

Obnovu oddálila krize

Panský dvůr se může pochlubit bohatou minulostí – vznikl zřejmě už v období po husitských válkách. Do roku 1945 byl vlastníkem velkostatku šlechtický rod Podstatzky-Lichtenstein.

Po poválečném vyvlastnění majetku na základě Benešových dekretů pak fungoval jako zemědělský prostor až do roku 1989. Od 70. let zde sídlila střední odborná škola zemědělská.

V roce 2004 převzalo majetek město Telč a jeho organizace Služby Telč. Město mělo v plánu Panský dvůr znovu využít, to se však dlouhou řadu let nedařilo. V roce 2008 do záměru přišla začínající realitní a investiční krize.

„Přípravu i provoz bylo nutno přizpůsobit novým podmínkám a zajistit taky financování s pomocí evropských dotací,“ uvedl Vlašic, proč byla rekonstrukce uskutečněna až nyní.

Hned vedle zámku a krásného náměstí

Někdejší hospodářský dvůr tvoří mohutné přízemní budovy. Areál navazuje na komplex zámku a domů městské památkové rezervace. Návštěvníci Telče ho najdou hned vedle centrálního parkoviště v ulici Na Sádkách.

Co Panský dvůr nabídne?

Kolotoče i cepínové lezení

V jedné z budov je to například dětské centrum Herna u zvířátek, kde si lidé budou moci posedět u kávy a v pohodlí dohlížet na děti, které se zatím vydovádí na dřevěných prolézačkách, kolotočích či skluzavce. Kryté lanové centrum zase přiláká odvážlivce na několik lanových překážek, lezeckou stěnu či speciální stěnu pro cepínové lezení, takzvaný drytooling.

Pro ty, kteří si budou chtít Telč a okolí prohlédnout ze sedla bicyklu, bude k dispozici i půjčovna kol s kompletním servisem. A celoročně bude sloužit multifunkční sál, kde bude možné pořádat koncerty, divadelní představení, taneční vystoupení či promítat filmy.

Jednotlivé budovy už většinou byly v minulosti přestavěny, podobu si podržel pouze barokní kravín a holubník ze stejného období. Posledních velkých úprav před rekonstrukcí se statek dočkal až ve druhé polovině minulého století.

Právě ve zmíněné budově barokního kravína teď budou lidé moci navštívit výstavu V zámku a podzámčí, která přiblíží význam hraběcího statku pro život na zámku.

Bude zde k vidění také výstava zapůjčená ze sbírek Národního zemědělského muzea. Ukáže vzorová koňská stání či ukázky různých povozů od pracovních po reprezentativní. Představí také stroje, které se na Panském dvoře během staletí užívaly.

U konce je jen první etapa

Rekonstrukce nyní otevírané části areálu stála 80 milionů korun. „Práce byly zahájeny v červnu 2014. Nyní dokončujeme první etapu, kterou je Centrum volnočasových aktivit a turistiky,“ přiblížil Vlašic.

„Chceme rozšířit nabídku služeb pro návštěvníky Telče a nabídnout i nové atrakce pro pohybově aktivní turisty,“ dodal manažer.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Ztracené zátky i žehlení ostudy. Výstava nahlíží do historie limonád

Na výstavě je k vidění i veškerý dnešní sortiment, který výrobce limonád nabízí.

Světem bublinek s třebíčskou zonkou. Tak se jmenuje výstava, kterou od středy hostí Galerie Ladislava Nováka v Třebíči....

Pyšná princezna se po 65 letech vrátila do Telče i se zpívající květinou

Výstava o pohádce Pyšná princezna v Telči.

Na zámku v Telči začala výstava o Pyšné princezně. Ne náhodou. Od jejího natočení letos uplynulo 65 let, vznikala mimo...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz