Pamatuje dobu po husitských válkách. Teď Panský dvůr ožije

  17:12aktualizováno  17:12
Býval zde zámecký statek rodu Podstatzky-Lichtenstein, potom areál střední zemědělské školy. Pak se ovšem zchátralý Panský dvůr na řadu let proměnil spíš v ostudu města. Nakonec se ale oprav dočkal a v sobotu 11. července v 10 hodin se znovu otevře v plné kráse.

Nově opravený Panský dvůr se veřejnosti poprvé otevře už v sobotu 11. července v 10 hodin. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hlavní atrakcí budou všechny prostory dvora, kam bude přístup zdarma po celý víkend. Ale pochopitelně jsme připravili i doprovodný program s pohybovými aktivitami pro děti a živou hudbou,“ prozradil Oldřich Vlašic, projektový manažer společnosti PDT čili Panský dvůr Telč.

První etapa obnovy areálu skončila v červnu.

První etapa obnovy areálu skončila v červnu.

Zpřístupněna bude vstupní část areálu, tedy nádvoří s okolními rekonstruovanými budovami. První etapa obnovy areálu skončila v červnu, další tři budou následovat podle dohody s majitelem pozemků, kterým je město Telč.

Obnovu oddálila krize

Panský dvůr se může pochlubit bohatou minulostí – vznikl zřejmě už v období po husitských válkách. Do roku 1945 byl vlastníkem velkostatku šlechtický rod Podstatzky-Lichtenstein.

Po poválečném vyvlastnění majetku na základě Benešových dekretů pak fungoval jako zemědělský prostor až do roku 1989. Od 70. let zde sídlila střední odborná škola zemědělská.

V roce 2004 převzalo majetek město Telč a jeho organizace Služby Telč. Město mělo v plánu Panský dvůr znovu využít, to se však dlouhou řadu let nedařilo. V roce 2008 do záměru přišla začínající realitní a investiční krize.

„Přípravu i provoz bylo nutno přizpůsobit novým podmínkám a zajistit taky financování s pomocí evropských dotací,“ uvedl Vlašic, proč byla rekonstrukce uskutečněna až nyní.

Hned vedle zámku a krásného náměstí

Někdejší hospodářský dvůr tvoří mohutné přízemní budovy. Areál navazuje na komplex zámku a domů městské památkové rezervace. Návštěvníci Telče ho najdou hned vedle centrálního parkoviště v ulici Na Sádkách.

Co Panský dvůr nabídne?

Kolotoče i cepínové lezení

V jedné z budov je to například dětské centrum Herna u zvířátek, kde si lidé budou moci posedět u kávy a v pohodlí dohlížet na děti, které se zatím vydovádí na dřevěných prolézačkách, kolotočích či skluzavce. Kryté lanové centrum zase přiláká odvážlivce na několik lanových překážek, lezeckou stěnu či speciální stěnu pro cepínové lezení, takzvaný drytooling.

Pro ty, kteří si budou chtít Telč a okolí prohlédnout ze sedla bicyklu, bude k dispozici i půjčovna kol s kompletním servisem. A celoročně bude sloužit multifunkční sál, kde bude možné pořádat koncerty, divadelní představení, taneční vystoupení či promítat filmy.

Jednotlivé budovy už většinou byly v minulosti přestavěny, podobu si podržel pouze barokní kravín a holubník ze stejného období. Posledních velkých úprav před rekonstrukcí se statek dočkal až ve druhé polovině minulého století.

Právě ve zmíněné budově barokního kravína teď budou lidé moci navštívit výstavu V zámku a podzámčí, která přiblíží význam hraběcího statku pro život na zámku.

Bude zde k vidění také výstava zapůjčená ze sbírek Národního zemědělského muzea. Ukáže vzorová koňská stání či ukázky různých povozů od pracovních po reprezentativní. Představí také stroje, které se na Panském dvoře během staletí užívaly.

U konce je jen první etapa

Rekonstrukce nyní otevírané části areálu stála 80 milionů korun. „Práce byly zahájeny v červnu 2014. Nyní dokončujeme první etapu, kterou je Centrum volnočasových aktivit a turistiky,“ přiblížil Vlašic.

„Chceme rozšířit nabídku služeb pro návštěvníky Telče a nabídnout i nové atrakce pro pohybově aktivní turisty,“ dodal manažer.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Chodbami v jihlavském podzemí lze nově dojít do časů studené války

Nově otevřená expozice v bývalém krytu civilní obrany v jihlavském podzemí. V...

Cesta do minulosti, konkrétně do sedmdesátých let minulého století, která vede chodbami šest metrů pod povrchem země....

Malá noční hudební můra. Gejzír humoru vytryskne ve Velkém Meziříčí

„Hudební klauni nejvyšší úrovně,“ houslista Aleksey Igudesman a klavírisa...

O tom, že vážná hudba není žádná nuda, ale že se při jejím patřičném podání můžete smát tak, až se budete popadat za...

Zámek byl zralý na demolici, teď ukazuje hasičské poklady z celé země

Stále pojízdná je tato hasičská tatrovka z roku 1920, která kdysi sloužila...

Přibyslavský zámek je pro hasiče z celé republiky výjimečné místo. Vystavují v něm velké vzácnosti. Kromě historických...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz