Dřevěná socha Pana Tau v nadživotní velikosti ozdobí místo u autobusového nádraží v Třešti.

Dřevěná socha Pana Tau v nadživotní velikosti ozdobí místo u autobusového nádraží v Třešti. | foto: Archiv Daniela Stejskala

Nadživotní socha Pana Tau se Třešti představí ve dni plném jedniček

  • 3
Čtyřmetrová socha pohádkového Pana Tau ve Třešti se dočká slavnostního odhalení. Ceremoniál si odbude 11. listopadu v 11 hodin 11 minut a 11 vteřin. Socha je poctou rodákovi a herci Ottovi Šimánkovi, který postavu pohádkového Pana Tau ztvárnil.

Sochu nechal zhotovit místní Spolek přátel betlémů. Stojí v místech, kde bývala stará lékárna na autobusovém nádraží. Tento prostor je už nyní vyzdoben v duchu pana Tau.

Pan Tau od Daniela Stejskala

Aby se z více než stoletého jasanu stala čtyřmetrová socha, bylo zapotřebí šikovných řezbářských rukou Daniela Stejskala z Jihlavy (čtěte více).

A datum plné jedniček, které si organizátoři vybrali k odhalení sochy, je jednoduše nadchlo. "Toto datum v sobě skrývá šest jedniček. Čas odhalení ukrývá dalších šest jedniček. A protože pan Tau byl jediný a jedinečný jako toto datum a čas, nemohli jsme vybrat jinak," komentovala Michaela Marešová z třešťského odboru kultury a propagace.

Sladká buřinka Pana Tau

Aby mělo odhalení sochy správnou atmosféru, zazní při něm známá filmová znělka v podání Jazzbandu mladšího ze ZUŠ v Třešti a ochutnávat se bude jedinečný sladký zákusek v podobě buřinky. Ten vyrábějí místní cukrářští učni.

Otto Šimánek

Ze seriálu Pan Tau

Narodil se 28. 4. 1925 v bývalé lékárně na náměstí v Třešti. Rodinné pouto měl i ke Stajišti u Třeště. Vyučil se elektromechanikem, ale od dětství hrál v ochotnickém divadle. Pana Tau, vysokého němého chlapíka v obleku, s buřinkou a karafiátem v klopě, ztvárnil ve 33 dílech seriálu a ve třech filmech. Kromě toho natočil desítky jiných filmů a seriálů, spolupracoval i s rozhlasem, hrál v divadle a daboval. Zemřel 8. 5. 1992 v Praze.

Původní plány na pomník Šimánkovi byly poněkud jiné. Ztroskotaly však na financích. Architekt Petr Brožek se však nechce vzdát svého projektu a chce postavit pomník, který kdysi radnice schválila bez finanční pomoci. Do budoucna tak budou stát na autobusovém nádraží herci Šimánkovi dva pomníky se stejnou tematikou.

"Historie projektu sice sahá až do roku 2007, nicméně k realizaci jsme se odhodlali až nyní," uvedl architekt Petr Brožek s tím, že ten jejich "pomník" nebude jen povrchní turistickou atrakcí, ale měl by být upřímnou poctou Šimánkovi.

Lavička jako buřinka

Vlastně se nebude jednat o klasický pomník, ale o lavičku ve tvaru buřinky. Ta by měla být po celé ploše popsána texty, kde si mohou lidé připomenout základní hercova data a výčet všech jeho filmových i divadelních rolí.

Uvnitř buřinky bude umístěno modré noční světlo. "Zhotovena by měla být z peněz vybraných pomocí veřejné sbírky, která bude zahájena na začátku roku 2012 a bude trvat jeden až dva roky," dodal Petr Brožek. Vybrat by se mělo 120 tisíc korun.