Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo svatby vězení, omluva od bachaře. Děti zachytily příběhy sousedů

  18:48aktualizováno  18:48
Veselka, kterou na poslední chvíli překazilo vězení. Setkání po letech s dozorcem, který se styděl. Nebo romantické srazy v obchodě, na jejichž konci byla smrt. I tyto vzpomínky pamětníků sesbírali žáci jihlavských škol v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Jiří Nosek si o svém životě povídal s týmem žáků Základní školy Demlova. | foto: web projektu Příběhy našich sousedů

Jiří Nosek byl už v penzi, když potkal „svého“ bachaře z komunistického vězení. Bývalý dozorce za ním sám před časem přišel. Styděl se.

„Víte, mě to strašně tíží. Viděl jsem, jaký dostáváte záhul. Přitom jste ani nevěděli, o co šlo. Prosím vás, odpusťte mi, jestli jsem vám nějak ublížil,“ mluvil bývalý bachař ke svému dávnému vězni. Ten se jen usmál. „Já už jsem vám všem dávno odpustil.“

To je jeden ze střípků vzpomínek, které letos sbírali žáci jihlavských základních škol u pamětníků. Do jejich životů krutě zasáhla druhá světová válka i komunistický režim.

Jejich dramatické osudy tak nezůstanou v zapomnění. Děti je zdokumentovaly v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Ten v Jihlavě organizuje nezisková organizace Post Bellum v rámci sbírky Paměť národa.

Jiří Nosek si o svém životě povídal s týmem žáků Základní školy Demlova.

Příběh Eugenie Točíkové. Když ho pustili, byla už vdaná

Strastiplný život, jehož součástí byla i láska přervaná vězením, zpracovaly dívky z jihlavské Základní školy T. G. Masaryka.

Eugenie Točíková vyprávěla studentům, jak měla se svým snoubencem Vlastimilem...

Eugenie Točíková vyprávěla studentům, jak měla se svým snoubencem Vlastimilem Kučerou, který vyučoval na gymnáziu, těsně před svatbou. Jenže k té nakonec vůbec nedošlo.

Vyprávěla jim o něm Eugenie Točíková. Její rodina si s komunistickým režimem „užila“ své. Sama Točíková nemohla jít studovat vysokou školu. A se svým snoubencem Vlastimilem Kučerou, který vyučoval na gymnáziu, měla těsně před svatbou. Jenže k té nakonec vůbec nedošlo.

„Měli jsme už natištěná oznámení a ohlášky v kostele,“ začala vyprávět studentům.

Pak zažila šok. Bylo to v září roku 1949 právě ve chvíli, kdy venku rámusila bouřka. „Já se bojím bouřky, tak jsem šla za maminkou a tatínkem do ložnice. A maminka byla tak strašně divná a říkala mi:,Neboj se, neboj.‘ A pořád plakala.“

Jaké pamětníky ještě žáci zpovídali

Dobromila Kvasničková

Když jí bylo sedmnáct, zažila násilnou kolektivizaci rodinného statku a vystěhování celé rodiny. Perzekuci poté završilo uvěznění otce.

František Chlup

Otec Františka Chlupa musel za války poskytnout část statku pro potřeby německého vojenského štábu. Paralelně však udržoval styky s partyzány. Celá rodina žila ve smrtelném nebezpečí.

Karel Bečvář

V padesátých letech mu komunisté zabránili dostudovat gymnázium, a tak emigroval a vstoupil do řad cizinecké legie. Po několika měsících se vrátil domů, kde jej čekal povolávací rozkaz k pomocným technickým praporům.

Důvod slz byl silnější než bouře venku. „Evženko, já ti musím něco říct. Včera odpoledne zavřeli Vlastíka,“ pověděla máma dceři.

Vlastimil Kučera se podílel na činnosti ilegální protikomunistické skupiny. Byl zatčen a souzen v zinscenovaném procesu. Pak putoval do věznice na Borech a následně do uranových dolů. Snoubenka ho navštěvovala, jak jen mohla.

Při jedné z mnoha návštěv jí Kučera navrhl, aby si našla někoho jiného. Že jejich vztah nemá budoucnost. V roce 1954 se tedy rozešli.

Eugenie se vdala a přijala příjmení Točíková po svém muži. Narodily se jim dvě děti.

Vlastimil Kučera se dostal na svobodu díky amnestii v roce 1962. Původně měl být za mřížemi ještě o pět let déle.

Po propuštění se znovu setkal s Eugenií. Ta již byla vdaná. Byl to zvláštně rozechvělý moment.

„Prý zrovna nesla dětem na hřiště pribináčky a on šel naproti ní. Chytil ji za ruku, aby se podíval, zda má snubní prsten. Paní Točíková se ho zeptala, zda chce jít dovnitř. On zdvořile odmítl,“ popsaly žačky, které si s Eugenií Točíkovou povídaly.

Učitel z gymnázia pak až do důchodu pracoval jako dělník v podniku Jihomoravské vodárny a kanalizace. Teprve po listopadové revoluci byl Vlastimil Kučera plně soudně rehabilitován a vyznamenán pamětní medailí.

Příběh Hildegardy Vyskočilové. Setkání v obchodě a mučení

Silný příběh zaznamenali i žáci ze Základní školy Rošického. Setkali se s Hildegardou Vyskočilovou, která se narodila v roce 1927 ve smíšeném manželství. Její maminka byla Češka a tatínek Němec. Za druhé světové války se učila Hildegarda prodavačkou v textilním obchodě.

Silný příběh zaznamenali i žáci ze Základní školy Rošického. Setkali se s...

Žáci ze Základní školy Rošického s Hildegardou Vyskočilovou.

Tam se seznámila s mladíkem Pavlem, který chodil opakovaně kupovat pánské prádlo. A chtěl, aby ho obsluhovala vždy ona. Platil takzvanými šatenkami, které ovšem byly ustřižené, což se nesmělo. Pavel se ale prodavačce líbil a chtěla mu pomoci.

„Později si uvědomila, že kdyby se to dozvěděli Němci, hrozilo jí vězení. Při jedné z návštěv jí vyprávěl o tom, jak ho vyslýchali na gestapu kvůli tomu, že u něj našli ruský slovník,“ popsali žáci, kteří pamětnici zpovídali.

Pak Pavel dlouho do prodejny nepřišel. Místo něj dorazil jiný muž se smutným vzkazem: „Mám vás pozdravovat od Pavla. On Pavel už není, umučili ho.“

„Byl partyzánem a já to nevěděla. Dozvěděla jsem se to až po jeho smrti. To prádlo nosil do lesa dalším partyzánům,“ popsala žena. Dlouho na něj vzpomínala. A když se jí po letech narodil syn, dala mu jméno Pavel.

Otec Hildegardy Vyskočilové musel po válce zůstat v Německu, rodina se rozdělila. Po několika letech se za otcem vypravila. „Mluvil pořád jenom o mamince, o nás a o rodině. Nemohl se s tím smířit, že nás osud takhle rozdělil,“ popsala. Pak už za otcem nemohla. Odmítla totiž spolupráci se Státní bezpečností. Otec zemřel v Německu, má tam hrob.

Jihlavskou část projektu organizovala Marie Bohuňovská ve spolupráci s magistrátem. Přímo tam žáci představili „svoje“ pamětníky. Celých čtrnáct příběhů je na webu pribehynasichsousedu.cz pod odkazem Jihlava v levém sloupci.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz