Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Brodu se po válce nevrátilo 112 Židů. Připomínají je pamětní desky

  18:53aktualizováno  18:53
Na pomníku padlým v druhé světové válce v havlíčkobrodském parku Budoucnost přibylo sto dvanáct nových jmen. Jde o seznam židovských občanů, kteří válku nepřežili a většinou zahynuli v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Ačkoliv Brod nemá židovskou historii, má už druhou památku na tuto komunitu.

V chodnících několika měst židovské oběti války připomínají takzvané Stolpersteine - Kameny zmizelých. od září jsou i v Havlíčkově Brodě. Nově k nim přibyly pamětní desky se jmény 112 židovských obětí druhé světové války. Ilustrační snímek. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jména obětí jsou vyřezaná na sedmi nerezových deskách. Odborná firma je minulý týden připevnila na pomník pod sochou Karla Havlíčka Borovského. Slavnostně odhaleny a představeny veřejnosti budou během oslav 70 let od konce války 8. května. Město na doplnění pomníku vydalo přibližně 75 tisíc korun.

Seznam židovských obětí zkompletovala badatelka brodského Muzea Vysočiny Alena Jindrová. Pátrala v databázích Terezínského institutu i Židovského muzea, vycházela přitom ze seznamu učitele Aloise Pokorného, který se o podobný soupis pokoušel hned po válce.

„Došla jsem k číslu 112. Ale nemusí to být počet definitivní. Je velmi těžké najít hranici, kdo byl obyvatelem Brodu a kdo ne, protože v tehdejší době se často stěhovalo a někteří lidé tu žili velmi krátkou dobu. Také není úplně jednoduché rozlišit, kdo byl obětí válečných událostí. Někdo třeba zemřel za jiných okolností,“ podotkla historička.

Jak ovšem dodala, počet obětí zhruba odpovídá velikosti židovské komunity ve městě a podílu zemřelých i v porovnání s jinými městy. „Druhou světovou válku v průměru nepřežilo 70 až 90 procent populace židovských komunit měst a obcí,“ pravila.

V Havlíčkově Brodě má židovská kultura a tradice pramalou historii. Židé sice na území Brodu žili do počátku 14. století, od poloviny 15. století jim však byl pobyt ve městě zakázán. Znovu se v něm mohli usazovat až v polovině 19. století. Náboženský spolek s modlitebnou je doložen roku 1872, na samostatnou židovskou náboženskou obec se změnil roku 1884.

V roce 1900 žilo v tehdejším Německém Brodě 170 osob židovského vyznání, což byla asi dvě procenta obyvatel. Jejich počet však klesal, roku 1936 jich bylo už jen 146. Rabín v Brodě sídlil do roku 1925. Po druhé světové válce nebyla židovská náboženská obec obnovena už vůbec.

Poslední modlitebna bývala v Dolní ulici, v čísle popisném 157. Je to dům hned pod náměstím, pod bývalým hotelem Černý orel naproti Komerční bance. „Bohoslužby se v ní konaly do druhé světové války. Od roku 1945 byla využívána jako modlitebna Českobratrské církve evangelické,“ zmiňuje autor publikace o židovských památkách v Čechách a na Moravě Jiří Fiedler.

Válka si vybrala krutou daň i v nejvýznamnějších rodinách. Mezi válečnými oběťmi byli často členové významných brodských rodin. Pachnerovi, Mahlerovi, Šťastní, to jsou jména, která promlouvala do historie města. Často to byli podnikatelé, obchodníci, továrníci. Pachnerovi měli drogistický obchod v Dolní ulici, Mahlerovi zakládali předchůdce dnešního Pleasu, Šťastní vlastnili továrnu na sukna na místě pozdějšího Plastimatu.

I přes minimální židovskou historii vytvořil Brod instalací desek na pomník obětem války už druhou velkou připomínku této komunity. Od loňského září mají Pavel Pachner a jeho žena Ida mosazné destičky v chodníku před svým někdejším domem v Dolní ulici, takzvané stolpersteine.

S nápadem umístit je v Brodě přišel pravnuk Pavla Pachnera Pavel Dymeš. Radnice se myšlenky chytila a pokud povolila umístění upomínky na jednu rodinu, nechtěla opomenout ani další. S myšlenkou na doplnění památníku v parku přišel tehdejší místostarosta Ivan Kuželka.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz