Pietní místo na původním dětském hřišti v havlíčkobrodském parku, odkud si...

Pietní místo na původním dětském hřišti v havlíčkobrodském parku, odkud si pedofil Antonín Novák odvedl před čtyřmi lety svou oběť, devítiletého Jakuba Šimánka. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Pamětní desku chlapci, jehož zavraždil pedofil, Havlíčkův Brod odmítá

  • 24
Na začátku května to budou čtyři roky, co rukou pedofila Antonína Nováka zemřel devítiletý Jakub Šimánek. Na dětském hřišti v havlíčkobrodském parku, odkud Novák svou oběť odvedl, se stále hromadí plyšová zvířátka, jsou tam květiny i svíčky. Přibýt k nim mohla i malá pamětní deska.

S nápadem přišla Jana Kostelníková ze sdružení Přijdu včas. Desku by vyhotovil prostějovský sochař a zdarma na brodské hřiště instaloval. Jenže město nic takového nechce. Návrh Kostelníkové odmítlo.

"Jsem v šoku, nečekala jsem to. Jakub Šimánek se stal ikonou, na školách se o něm mluví, jeho případ pomohl zachránit životy jiným dětem," kroutí hlavou Kostelníková. Nápad se líbí i Jakubovu otci, generálu Hynku Blaškovi.

Pietní místo na dětském hřišti v havlíčkobrodském parku, odkud si pedofil

Podle brodského místostarosty Ivana Kuželky se ale černá deska na hřiště nehodí, nevypadala by tam pěkně. "Není nutné to takto oficiálně připomínat. Pro ostatní děti by to byl odstrašující případ, bály by se na hřiště chodit," pravil.

"Takový postoj nepřekvapil jen mě, ale i sponzory. Děti se díky Jakubovu případu naučily obraně v podobných situacích," nemůže pochopit Kostelníková. Jak dodala, při jednání jí dokonce představitelé města řekli, že ve městě umřelo už hodně dětí, a kdyby každému měli věnovat pamětní desky, nic jiného by v Brodě nebylo.

Kdo to neprožil, nepochopí

"Vůbec postoji radnice nerozumím. Takové věci se přece mají připomínat, ne tajit. Pak to vypadá, že se takový bestiální případ vůbec nestal," poznamenal Hynek Blaško. "Vždyť komu by to tam vadilo? Kdo to na vlastní kůži neprožil, nemůže to pochopit," dodal.

Na pamětní desce by podle autorky nápadu nebyla žádná data, jen text, že si na hřiště chodil Jakub hrát, ale nebylo mu dopřáno pobýt tu déle. A upozornění, aby na sebe byly děti opatrné.

Město navrhuje, aby se Jana Kostelníková domluvila v základní škole V Sadech, kam Jakub chodil a kde má rovněž pamětní koutek, a desku nechala instalovat tam. "Té myšlenky se pustit nechci. Zkusím se s ředitelkou domluvit, ale nevzdávám ani umístění desky do parku," řekla.

Případ Jakuba Šimánka se odehrál na počátku května 2008. Z hřiště ho tehdy odvedl slovenský dělník Antonín Novák. V ubytovně ho znásilnil a dovedl k řece za město. Tam ho udusil. Kde tělo ukryl, ukázal až po měsíci, po svém zatčení. Odsouzen byl na doživotí.

Občanské sdružení Přijdu včas založila Jana Kostelníková. V několika městech republiky se jí podařilo instalovat k dětským hřištím hodiny s nouzovými tlačítky pro přivolání záchranářů a policie. Od loňského roku jedny takové stojí i v Brodě. "Sdružení supluje roli státu a samosprávy. Dbát na bezpečí dětí by měly hlavně ony," oceňuje jeho práci Blaško.