Svatá Zdislava. Ilustrační snímek

Svatá Zdislava. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V Křižanově budují majestátní památník svaté Zdislavy za sedm milionů

  • 0
Je to malé městečko na Žďársku, kde žijí asi dva tisíce lidí. V přepočtu na jednoho obyvatele tu budou mít nejdražší pomník svého rodáka široko daleko. Farnost se rozhodla vybudovat velkolepý památník svaté Zdislavy. Stát má sedm milionů korun. Ve veřejné sbírce už chybí jen poslední milion.

Do slavnostního odhalení památníku svaté Zdislavy v Křižanově zbývá pět měsíců. Iniciátoři stavby však musí ve veřejné sbírce vybrat ještě chybějící zhruba milion korun. Křižanovská farnost je proto vděčná za každý dar. Ty přicházejí od místních i z různých koutů Česka i ze zahraničí.

Svatá Zdislava

* Narodila se kolem roku 1220 významnému velmoži Přibyslavovi z Křižanova a jeho ženě Sibyle.

* V sedmnácti letech ji provdali za urozeného Havla z Markvartic, který spravoval panství na severu Čech, na hradu Lemberk.

* Dalimilova kronika připisuje Zdislavě, která se dožila sotva 33 let, léčitelské až zázračné schopnosti. Hradní paní a matka čtyř dětí se starala o chudobné.

* Papež Jan Pavel II. v roce 1995 Zdislavu svatořečil.

Od loňského dubna stavba na Benešově náměstí v těsném sousedství radnice a frekventované silnice I/37 výrazně pokročila. „Hotové jsou základy, okolní podstavce pod sloupy, architrávy (překlady mezi sloupy - pozn. red.) s nápisy už jsou odlité a uskladněné. Dokončená je také kašna a její technologie,“ popisuje iniciátorka myšlenky stavby pomníku Nila Vodičková.

Položená už je i žulová dlažba. „Do konce května by kromě sochy mělo být vše na svém místě,“ upřesňuje Vodičková.

„Mistr Otmar Oliva zatím ve svém ateliéru na Velehradě pracuje na ústřední soše svaté Zdislavy. Původně jsme mysleli, že bychom památník odhalili už v květnu, ale autor se obával tuhé zimy a případného poškození,“ vysvětluje Vodičková.

Místo květnové slavnosti se odhalení památníku svaté Zdislavy odehraje letos 27. září, tedy při svatováclavské pouti.

V obřím památníku bude kašna i socha v nadživotní velikosti

Památník má průměr základny dvanáct metrů a celkovou výšku nad terénem kolem tří metrů. Mezi dvanáct sloupů a architrávy s textem o svaté Zdislavě budou návštěvníci vstupovat třemi místy, jeden vstup bude bezbariérový. Po celém obvodu bude posezení, kde bude možné meditovat.

Uprostřed vznikne kašna ve tvaru sférického trojúhelníku s mírně nadživotní bronzovou sochou mladé Zdislavy a jejími atributy včetně rozčtvrceného granátového jablka.

Křižanovský památník bude unikátní, od začátku poutá pozornost. „Nechtěli jsme, aby to byla všední věc, tomu jsme přizpůsobili výběr umělců. Dílo určitě zvýší povědomí o Křižanově, který je historicky důležitým a zajímavým místem,“ poukazuje farář Tomáš Holcner.

Otmara Olivu proslavily hlavně zakázky pro Vatikán, kde vyzdobil například kapli papeže Jana Pavla II., nebo poutní kříž pro kapli Evropského parlamentu ve Štrasburku. Oliva spolupracuje s olomouckým architektem Františkem Zajíčkem a kameníkem Petrem Novákem ze Zlechova.

„Je to jako když se stavělo Národní divadlo,“ říká farář

Křižanovští mezitím shání další peníze. „Jsme u posledního milionu. K 1. únoru přišlo na účet dohromady 5 698 393 korun, od té doby už zase něco narostlo, měsíčně je to kolem 80 tisíc,“ říká Vodičková.

„Je to jako když se stavělo Národní divadlo. Lidé, kteří mají k tomuto projektu sympatie, finančně přispívají, a nejsou to jen věřící. Svým způsobem je to velkolepá sbírka, projev laskavosti lidí,“ přidává se Holcner, podle kterého byla zavazující už první darovaná koruna. „Dluhy nemáme, faktury průběžně platíme,“ odmítá problémy.

Jak je možné přispět

Na křižanovský památník je možné přispět na zvláštní účet „Zdislava“ křižanovského farního úřadu. Číslo účtu je 2648161359/0800, vedený je u České spořitelny.

Kromě velkých dárců spoléhají na ty malé. „Kraj Vysočina přispěl částkou 600 tisíc korun, Nadace ČEZ darovala půl milionu. Ale vážíme si všech dárců, protože bez nich by se vybudování památníku nemohlo uskutečnit,“ přitakává Vodičková.

Rozhodla se přispět i některá okolní města a obce. Například Velké Meziříčí a nedávno také Žďár nad Sázavou se shodly na částce padesát tisíc korun. „Přispěli také potomci rodiny Teuberovy, kterým po válce všechno včetně zámku sebrali, byli odsunuti a v restituci nic nedostali,“ vyzdvihuje Vodičková.

Podle iniciátorů stavby památníku provázely nejdřív - na poměry městyse s necelými dvěma tisíci obyvateli - velkolepou akci rozpaky. Ty ustávají s tím, jak památník postupně roste.

Zdislava z Křižanova byla výraznou postavou středověku. „Proslavila se charitativní činností, vzorným manželstvím a péčí o rodinu a své bližní. Dodnes je příkladem, že i v těžké době se dá něco dobrého udělat. Byla tady trochu zapomenutá a my chceme naši rodačku zvýraznit a dostat z kostela mezi lidi,“ říká duchovní Holcner.