Nad hradem Lipnicí po celou letošní sezonu vlál prapor pánů z Thurnu,...

Nad hradem Lipnicí po celou letošní sezonu vlál prapor pánů z Thurnu, někdejších majitelů panství. Zřejmě přinesl hradu štěstí, návštěvnická sezona pro něj byla rekordní. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Turisty po rekordní návštěvnické sezoně na Lipnici vystřídají filmaři

  • 0
Obavy z terorismu v zahraničí, ale i speciální akce a zážitkové prohlídky stojí za nárůstem turistů na českých hradech a zámcích. Rekordní sezonu zažily letos čtyři vysočinské hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu. Do konce října na ně zavítalo 189 872 platících návštěvníků.

„Oproti loňskému roku návštěvnost stoupla o 12,5 procenta,“ bilancoval Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, pod nějž spadá i Vysočina. 

Jasnou jedničkou mezi státními hrady a zámky na Vysočině je Telč s celkovými 107 764 návštěvníky. Pohádkový zámek, kde se natáčela například i Pyšná princezna, překročil poprvé od roku 1989 magickou hranici 100 tisíc návštěvníků. Telč jako devátá dokonce pronikla mezi deset nejnavštěvovanějších objektů NPÚ v Česku za nedostižnou Lednici či Český Krumlov.

Podle Pavelce svou roli sehrál fakt, že obyvatelé Česka z obavy před terorismem v zahraničí zůstávají raději doma a znovuobjevují historická města a památky.

Výnosy ze vstupného se vracejí do obnovy památek

Ale turisté mířili i do Posázaví. Na lipnickém hradě se letos vystřídalo 27 671 turistů, loni činila návštěvnost 25 665 lidí a v roce 2015 byla ještě o pět set návštěvníků nižší.

„Ke zvýšení návštěvnosti přispěla bohatá nabídka společenských akcí a speciálních prohlídek. Vyhledávané byly zejména noční kostýmované prohlídky. Na hradě Lipnici přivedly na scénu postavy z místní historie,“ připomněl Petr Pavelec.

Výnosy ze vstupného a kulturních akcí se vracejí do stavební obnovy jednotlivých památek a restaurování mobiliáře. Konkrétně na hradě Lipnice pokračuje obnova Thurnovského paláce, nádvoří a přístupové komunikace, která si vyžádala něco málo přes 13 milionů korun. Dalších devět milionů je připraveno na příští rok.

Autobusy plné farníků láká do Zahrádky farář Toufar

Úspěšnou sezonu bilancují také na žďárském zámku, který patří rodině Kinských.

Jaké akce si nenechat ujít před koncem roku

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou:

  • 13. prosince - Slavnost světla - nedávno založená tradice k oslavě svátku sv. Lucie pokračuje průvodem v ambitu i letos.
  • 25. a 26. prosince - Žďárský betlém - třípatrový betlém vyřezávaný žďárskými farníky a občany bude zdarma vystavený na Boží hod a na Štěpána; do konce roku pak bude součástí komentovaných prohlídek unikátního kostela postaveného podle plánů Jana Blažeje Santiniho.

Zámek Žďár

  • 18. listopadu, 10 - 17 hodin - Muzeum na dosah - prohlídka Muzea nové generace se zavázanýma očima; průvodce představí historii kláštera a nynějšího zámku novým „pohledem“.
  • 29. listopadu, 17 hodin - Sex v době temna - přednáška předního českého historika Jaroslava Čechury.
  • 9. prosince - Adventní trhy - na nádvořích a v prostorách bývalého Muzea knihy; ruční výrobky, rozsvícení vánočního stromku, dílničky pro děti, koledy.
  • 2., 9. a 16. prosince - Vánoční tvořivé dílny pro děti - sobotní vánoční kreativní dílničky pro děti i jejich rodiče.

„Celková návštěvnost v Muzeu nové generace a prohlídkové trase Po stopách Santiniho byla 24 tisíc lidí, oproti loňskému roku se jedná zhruba o dvojnásobné navýšení,“ uvedla Martina Sedláková z marketingu zámku.

Dalších zhruba patnáct tisíc návštěvníků přišlo na speciální akce a zážitkové prohlídky, z toho tři tisíce si užily premiérový Den venkova na konci října.

Oblibě se začíná těšit také nenápadný kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, o který pečuje lipnický kastelán Marek Hanzlík. Podle něj přijíždějí ke kostelu na břehu vodní nádrže Švihov i celé autobusy farníků.

Přední český sochař Olbram Zoubek pro kostel sv. Víta vytvořil symbolickou bronzovou skulpturu s názvem Socha pro pátera Josefa Toufara. Ten v Zahrádce působil v letech 1940 - 1948 před svým přeložením do Číhoště. Socha byla slavnostně odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností 25. února 2017. „Jedná se o poslední sochu, kterou tento umělec vytvořil před svou smrtí,“ řekl Hanzlík. 

Výstavy pokračují i přes zimu, Lipnici obsadí Strach

Památky však ani po skončení sezony nezavřou brány úplně. Například o první adventní neděli zazní na zámku v Náměšti nad Oslavou koncert souboru Capella Ornamentata.

Na celoročně přístupném telčském zámku bude až do konce roku v zámecké galerii otevřena také úspěšná výstava originálních kostýmů a rekvizit z pohádky Pyšná princezna. „Trefili jsme se do vkusu návštěvníků. Dosud se na ni přišlo podívat 19 tisíc lidí. Takový zájem jsme skutečně nečekali,“ těší kastelána Bohumila Norka. V listopadu a prosinci je otevřeno denně od 10 do 15 hodin.

Během zimní pauzy se úplně nevylidní ani lipnický hrad. Začátkem prosince by jej měli obsadit filmaři. Podle kastelána Marka Hanzlíka by tu měly vzniknout scény do třetí řady oblíbeného detektivního seriálu Labyrint, který opět režíruje Jiří Strach. V hlavní roli sedmidílného seriálu České televize by se měl opět objevit Jiří Langmajer.

,