V Jaroměřicích se například chystá v nové sezoně také restaurování portrétu...

V Jaroměřicích se například chystá v nové sezoně také restaurování portrétu Jana Adama Questenberga hrajícího na loutnu, který představuje dobovou kopii obrazu Jana Kupeckého z přelomu 17. a 18. století. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kasteláni chystají klíče. Na velikonoční svátky začíná Lucemburský rok

  • 0
V polovině května si Česká republika připomene 700 let od narození Karla IV. Také proto nese letošní projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) název Lucemburský rok. A přestože centrem dění bude především hrad Karlštejn, do oslav se zapojí i další památky včetně hradu Lipnice.

„Už tradičně vyvěšujeme vlajku některého z rodů, kterému Lipnice patřila. A letos věnujeme hradní zástavu právě Lucemburkům,“ prozrazuje kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

Konkrétně „oslavenec“ Karel IV. vlastnil Lipnici v letech 1370 až 1378. „Hned v prvním roce udělil městečku pod hradem městská práva i s právem vystavět kolem města hradbu. Navíc se zde od té doby mohlo na věčné časy vařit a prodávat pivo,“ připomíná Hanzlík.

Právě tuto dobu si letos Lipnice připomene celou řadou různých programů. „Hodně významný bude především ten s názvem Na cestách s Karlem IV.,“ upozorňuje mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

„Zájemci všech věkových kategorií se stanou součástí velké císařské družiny a přímými aktéry kontaktní divadelní hry společně se studenty JAMU (Janáčkovy akademie múzických umění - pozn. red.),“ doplňuje s tím, že v den konání, tedy 21. května, nebude chybět ani vizuální zážitek v podobě videomappingu.

Chybět nebudou znovu ani hudební festivaly

Národní památkový ústav spravuje na Vysočině celkem čtyři objekty - už zmiňovaný hrad Lipnice a dále potom zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou a v Telči. A všechny letos otevřou své brány veřejnosti v předstihu - většinou už na Velký pátek 25. března.

„Na Bílou sobotu pak například u nás chystáme tradiční velikonoční jarmark Sdílení. Chceme, aby se lidé na svátky dobře naladili,“ vysvětluje kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Během celé návštěvnické sezony pořádají správy památkových objektů několik stovek kulturních akcí.

Kromě zapojení se do některých celorepublikových aktivit, jako jsou Noc kostelů nebo Dny evropského dědictví, mezi nimi nechybí ani tradiční hudební festivaly - Prázdniny v Telči, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, případně Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou.

„Návštěvníci se mohou těšit nejen na klasické prohlídkové trasy, ale také na různé tematicky zaměřené celosezonní výstavy. V Telči to budou pro letošek Broučci aneb Loutky Zdeňka Podhůrského či výstava obrazů malířky Míly Doležalové. V Jaroměřicích potom chystají Zámek s vůní benzínu a v Náměšti Stolování na zámku,“ vybírá z pestré nabídky Skořepová.