Vstupné na zámku v Telči pro našince mírně podraží. Cizinci pak zaplatí citelně...

Vstupné na zámku v Telči pro našince mírně podraží. Cizinci pak zaplatí citelně víc. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rodiny na vstupném ušetří. Cizinci budou muset za památky připlatit

  • 4
Památkáři se po rekordní sezoně rozhodli změnit vstupné. Ne všude se ale bude automaticky zdražovat. Připlatí si cizinci, naopak ušetří rodiny s dětmi. V Kraji Vysočina se změny nejvýrazněji dotknou pohádkového zámku v Telči.

„Přístup Národního památkového ústavu (NPÚ) je takový, že je potřeba sjednotit vstupné podle toho, co lidé na jednotlivých objektech uvidí. Jde o to, aby hrad s jednou dělovou koulí neměl vstupné 300 korun, a ten, kde je k vidění hodně, neměl poloviční vstupné,“ vysvětluje na příkladu telčský kastelán Bohumil Norek.

„My jsme dosud v Telči drželi vstupné ve spodní linii, takže ke zdražení u nás dojde,“ dodává.

Český Krumlov je stále dražší

Vstupenka na základní okruh zahrnující renesanční sály státního zámku tolik oblíbeného mezi turisty i filmaři bude stát od nové sezony 140 korun, což znamená zdražení o dvacet korun. Telč se může srovnávat s Českým Krumlovem, tedy další památkou zařazenou na prestižní seznam UNESCO. Zatím je Telč pořád levnější.

Za cizojazyčný výklad v angličtině nebo němčině na telčském zámku zaplatí dospělý dvojnásobek toho co Čech, tedy 280 korun.

„Pro cizince naše zdražení nebude znamenat nic zásadního, určitě to není diskriminační,“ míní správce zámku.

Na rozdíl od Telče zůstává základní cena prohlídky státního hradu v Lipnici nad Sázavou stejná, tedy 90 korun. „Byla snaha srovnat ceny u podobných objektů, které nabízí srovnatelnou službu. A Lipnice se do cen takovýchto objektů vešla se současným vstupným,“ pronesl lipnický kastelán Marek Hanzlík.

Monumentální hradní architektura

Památkáři zařadili „kamenného strážce Posázaví“, kde se bude zkraje sezony pokračovat v úpravách nádvoří, do stejné kategorie jako třeba jihočeské hrady Landštejn a Zvíkov.

„To jsou všechno objekty, kde není zásadním prvkem expozice nebo dobový interiér. Jde o monumentální hradní architekturu a často jsou to objekty, kde je volná prohlídka bez průvodce,“ popisuje Hanzlík.

Zdražovat letos nebudou ani na státním zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Základní vstupné zůstává ve výši 110 korun. Změnou je, že rodinné vstupné je výhodné už od jednoho dítěte,“ reagoval jaroměřický kastelán Radim Petr.

Změny se dramaticky nedotknou ani hradu Pernštejna na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje. Na Pernštejně se výletníci projdou dráž základním okruhem Od Gotiky do 20. století. Podraží o pětikorunu pro ty, kteří uplatňují nárok na snížené vstupné.

Podle vedení NPÚ plošné změny potěší hlavně rodiny s dětmi, které teď na žádné z památek nezaplatí za vstupné více než dva dospělí s jedním dítětem.

„Nyní se rodinné vstupné vypočítává stejným způsobem na všech objektech, a to tak, jako by platili vstupné dva dospělí a jedno dítě. Další až dvě děti se tedy v rámci rodinného vstupného podívají na památky zdarma,“ říká mluvčí NPÚ Jan Cieslar.

Podle oslovených kastelánů však ušetří už rodiny s jedním dítětem, které dřív často platily vstupné jako součet tří jednotlivých vstupenek.

Sezona na státních památkách začne letos v sobotu 1. dubna. Během té loňské navštívilo památky ve správě NPÚ přes 170 tisíc lidí, což proti roku 2015 znamená nárůst o víc než šest procent. Nejvíce navštěvovaným památkovým objektem v kraji byl zámek v Telči, kam loni zavítalo víc než 93 tisíc lidí.

Návštěvnost památek na Vysočině v r. 2016

  • Zámek Jaroměřice n. R.: návštěvnost 34 545 lidí, vstupné 2,427 mil. Kč
  • Hrad Lipnice: návštěvnost 25 665 lidí, vstupné 1,4 mil. Kč
  • Zámek Náměšť n. O.: návštěvnost: 16 843 lidí, vstupné 1,2 mil. Kč
  • Zámek Telč: návštěvnost: 93 350 lidí, vstupné 5,8 mil. Kč
  • Celkem: návštěvnost 170 403 lidí, vstupné 10,8 mil. Kč.

Poznámka: Ve výčtu jsou uvedeny pouze památky, které jsou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině.

Zdroj: Národní památkový ústav

,