Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za předražené zakázky na měření hluku padly podmíněné tresty

  15:20aktualizováno  15:20
Dva podmíněné tresty padly před Okresním soudem v Jihlavě pro Aleše Fučíka, bývalého náměstka Krajské správy a údržby silnic Vysočiny a pro podnikatele Miroslava Chytila. Oba muži byli obviněni z předražení zakázek na měření hluku pro krajskou správu v letech 2009 až 2011.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pro Aleše Fučíka soud vyměřil tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky, pro podnikatele Miroslava Chytila dvouletý trest rovněž s odkladem na čtyři roky.

Na základě usnesení soudu musí Krajské správě a údržbě silnic navíc zaplatit také částku 2,5 milionu korun jako náhradu škody. Za zpronevěru jim přitom hrozilo až osmileté vězení.

Proti nepravomocnému rozsudku soudu se Aleš Fučík na místě odvolal, obhájce Miroslava Chytila si nechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce Kamil Špelda. Ten požadoval pro oba nepodmíněné tresty: Pro Aleše Fučíka čtyři roky, pro Miroslava Chytila tři roky.

„Jsem rád, že jsme dospěli k závěru o vině. Pokud jde o uložený trest, zvážím odvolání. Je třeba si uvědomit, že jde o opravdu závažnou trestnou činnost - odčerpávání veřejných prostředků,“ okomentoval rozsudek Špelda.

Podle obžaloby si oba muži vytvořili systém, jak peníze vyvádět, o čemž podle státního zástupce svědčí transakce na jejich bankovních účtech a zřejmá časová souvislost.

Podle obhájců chybí důkazy

„Dochází k platbě firmě pana Chytila a za nějaký čas dochází k převodu částky panu Fučíkovi. I laikovi musí být zřejmé, že to má souvislost s předraženými zakázkami. Obhajoba to vysvětlovala tím, že šlo o splácení soukromé půjčky. Mám za to, že ve skutečnosti k žádné půjčce nedošlo,“ uvedl v závěrečné řeči žalobce.

Obhájci Aleše Fučíka i Miroslava Chytila požadovali ve své závěrečné řeči zproštění obžaloby svých klientů v plném rozsahu. Podle nich soud nemá dostatek přímých ani nepřímých důkazů svědčících o vině. Upozornili i na některé procesní chyby při zadávání znaleckého posudku a napadli posudek jako takový. Zpochybnili i právní kvalifikaci skutku.

„Pokud jde o peněžní toky na soukromých účtech, jedná se o indicie a domněnky, které nejsou ničím podložené,“ řekl obhájce Aleše Fučíka.

Obhájce Miroslava Chytila připomenul, že šlo o splácení soukromé půjčky a argumentoval platnou smlouvou. Upozornil také na velké rozpětí cen za služby týkající se měření hluku. V té době prý byla nepřehledná situace na trhu a ceny se lišily až o stovky procent.

Trestní oznámení podali v lednu 2012 hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. První hlavní líčení před Okresním soudem v Jihlavě začalo v září 2014.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz