Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod vyděsil pád stromu v parku. Jeho přeměnu to však neuspíší

  13:38aktualizováno  13:38
V minulém týdnu nebylo v havlíčkobrodském parku Budoucnost daleko k tragédii. Na jednu z hlavních cest se skácel vzrostlý strom. Událost město vystrašila, technické služby začaly další stromy kontrolovat. Že by kvůli tomu ale radnice uspíšila roky plánovanou revitalizaci parku, nehrozí.

Návrh architekta Zdeňka Sendlera. Červenohnědý asfalt a parkové úpravy spolu s posunutím cesty dál od vody by z asfaltky podél rybníku Obora naproti Základní škole V Sadech mohla udělat vyhledávanou promenádu. | foto: Zdeněk Sendler

„Okamžitě po pádu stromu jsme přijali mnohá opatření. V první řadě jsme prověřili stromy v okolí, jeden jsme kvůli podezření pokáceli. Zároveň jsme nechali udělat odborné arboristické posouzení dalších stromů v parku. Na výslednou zprávu čekáme,“ uvedl ředitel havlíčkobrodských technických služeb, jež park spravují, Karel Milichovský.

Strom s obvodem kmene přes dva metry spadl minulý týden ve středu ráno. I s kořenem se vyvrátil u cesty pod svahem mezi zimním stadionem a Chotěbořskou ulicí. Jen chvíli před tím tudy prošli lidé.

Že strom spadl, všechny překvapilo. V té době bylo takřka bezvětří, strom ani nebyl nikterak viditelně poškozen.

„Vizuálně byl v pořádku. Byl vzrostlý, zelený, žádná hniloba na něm nebyla vidět, byl bez dutin,“ popsal Milichovský. Uhnilé však měl kořeny, nejspíš to bylo příčinou pádu.

„Takových stromů může být v parku mnohem víc. Je to rozlehlá plocha se stovkami přestárlých dřevin,“ poukázal místostarosta města Libor Honzárek.

Záruku, že se něco podobného nebude opakovat, nikdo nedá

Technické služby okamžitě začaly kontrolovat další stromy v okolí. Během týdne jich prověřily desítky. Z odborného hlediska je také posoudil arborista. Jeden ze stromů raději pracovníci starající se o městskou zeleň pokáceli.

„Bohužel, jistotu, že se něco takového nebude už nikdy opakovat, nám nikdo nedá,“ podotkl Honzárek.

Fotogalerie

Jakkoliv nenadálý pád zdánlivě zdravého stromu město vystrašil, přípravu revitalizace parku, kterou radnice už roky plánuje, o nic neurychlil.

„Bez ohledu na strom chceme s obnovou parku začít v příštím roce,“ vzkázal místostarosta.

Projekt na razantní úpravu městských sadů už je dávno hotový a připravený ke spuštění. Zatím se však nenašel dostatek peněz. Od loňska město čekalo na dotace, které by s financováním stomilionové investice pomohly. Žádný vhodný dotační program však dosud vyhlášen nebyl, a tak by vedení města chtělo v příštím roce začít s pracemi za své.

„Asi může spousta lidí vidět důležitější věci ve městě, jako je oprava ulic a chodníků, ale já osobně beru revitalizaci parku jako jednu ze zásadních priorit na další roky,“ nechal se slyšet místostarosta.

Revitalizace začne v centru, daleko od místa, kde strom spadl

Které konkrétní práce a v jakém rozsahu v příštím roce začnou, dosud není jisté. Protože je město bude hradit ze svého rozpočtu, bude záležet na dohodě v zastupitelstvu, kolik peněz a na co uvolní. Určitě se ale do parku nezasáhne v lokalitě, kde strom spadl, tedy u Chotěbořské ulice. Projekt má začínat na druhé straně, v centru města.

„Chceme, aby se během roku podařilo dokončit ucelený celek. Přemýšlíme o lokalitě kolem kostela, okolí rybníku Obora a základní školy V Sadech, nebo rybníku Hastrman s obnovením výhledu na sochu Karla Havlíčka Borovského,“ pravil Libor Honzárek.

Práce budou zahrnovat takřka vše, co je možné v parku změnit. Plánuje se znovuvybudování sítě cest, z nichž některé by měly být z barevného asfaltu a jiné štětové, výměna mobiliáře, prořezání, kácení a výsadba stromů a keřů. Zrušeno by mělo být dětské hřiště za AZ Centrem, místo něho by mohla vzniknout budova se zázemím pro správce parku, ale i třeba kavárnou či toaletami.

Práce budou vycházet z projektu, který už před několika roky vypracoval a několikrát v Brodě představil brněnský architekt Zdeněk Sendler.

Stav parku odpovídá 70. a 80. létům, zhrozil se architekt

„Mnohde je pohled na park tristní. Mnohahektarový areál nemá sociální zařízení, má nulovou vybavenost, není udržovaný, nefungují ani lavičky. Odpovídá to stavu v 70. a 80. letech minulého století,“ nebral si servítky, když se před třemi roky s parkem v Brodě seznámil.

Přeměna parku bude ovšem záležitostí na několik let. Náklady jen na první etapu, která by měla zajistit úpravu území na jih od zimního stadionu, se odhadují na sto milionů korun. Pokud je město má hradit samo bez dotací, budou jednotlivé podetapy muset být rozčleněny na opravdu dlouhou dobu.

Kdy se dostane na oblast severně od Kotliny, kde minulý týden z ničeho nic spadl strom, zatím není vůbec jisté.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Najdete na iDNES.cz