Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod vyděsil pád stromu v parku. Jeho přeměnu to však neuspíší

  13:38aktualizováno  13:38
V minulém týdnu nebylo v havlíčkobrodském parku Budoucnost daleko k tragédii. Na jednu z hlavních cest se skácel vzrostlý strom. Událost město vystrašila, technické služby začaly další stromy kontrolovat. Že by kvůli tomu ale radnice uspíšila roky plánovanou revitalizaci parku, nehrozí.

Návrh architekta Zdeňka Sendlera. Červenohnědý asfalt a parkové úpravy spolu s posunutím cesty dál od vody by z asfaltky podél rybníku Obora naproti Základní škole V Sadech mohla udělat vyhledávanou promenádu. | foto: Zdeněk Sendler

„Okamžitě po pádu stromu jsme přijali mnohá opatření. V první řadě jsme prověřili stromy v okolí, jeden jsme kvůli podezření pokáceli. Zároveň jsme nechali udělat odborné arboristické posouzení dalších stromů v parku. Na výslednou zprávu čekáme,“ uvedl ředitel havlíčkobrodských technických služeb, jež park spravují, Karel Milichovský.

Strom s obvodem kmene přes dva metry spadl minulý týden ve středu ráno. I s kořenem se vyvrátil u cesty pod svahem mezi zimním stadionem a Chotěbořskou ulicí. Jen chvíli před tím tudy prošli lidé.

Že strom spadl, všechny překvapilo. V té době bylo takřka bezvětří, strom ani nebyl nikterak viditelně poškozen.

„Vizuálně byl v pořádku. Byl vzrostlý, zelený, žádná hniloba na něm nebyla vidět, byl bez dutin,“ popsal Milichovský. Uhnilé však měl kořeny, nejspíš to bylo příčinou pádu.

„Takových stromů může být v parku mnohem víc. Je to rozlehlá plocha se stovkami přestárlých dřevin,“ poukázal místostarosta města Libor Honzárek.

Záruku, že se něco podobného nebude opakovat, nikdo nedá

Technické služby okamžitě začaly kontrolovat další stromy v okolí. Během týdne jich prověřily desítky. Z odborného hlediska je také posoudil arborista. Jeden ze stromů raději pracovníci starající se o městskou zeleň pokáceli.

„Bohužel, jistotu, že se něco takového nebude už nikdy opakovat, nám nikdo nedá,“ podotkl Honzárek.

Fotogalerie

Jakkoliv nenadálý pád zdánlivě zdravého stromu město vystrašil, přípravu revitalizace parku, kterou radnice už roky plánuje, o nic neurychlil.

„Bez ohledu na strom chceme s obnovou parku začít v příštím roce,“ vzkázal místostarosta.

Projekt na razantní úpravu městských sadů už je dávno hotový a připravený ke spuštění. Zatím se však nenašel dostatek peněz. Od loňska město čekalo na dotace, které by s financováním stomilionové investice pomohly. Žádný vhodný dotační program však dosud vyhlášen nebyl, a tak by vedení města chtělo v příštím roce začít s pracemi za své.

„Asi může spousta lidí vidět důležitější věci ve městě, jako je oprava ulic a chodníků, ale já osobně beru revitalizaci parku jako jednu ze zásadních priorit na další roky,“ nechal se slyšet místostarosta.

Revitalizace začne v centru, daleko od místa, kde strom spadl

Které konkrétní práce a v jakém rozsahu v příštím roce začnou, dosud není jisté. Protože je město bude hradit ze svého rozpočtu, bude záležet na dohodě v zastupitelstvu, kolik peněz a na co uvolní. Určitě se ale do parku nezasáhne v lokalitě, kde strom spadl, tedy u Chotěbořské ulice. Projekt má začínat na druhé straně, v centru města.

„Chceme, aby se během roku podařilo dokončit ucelený celek. Přemýšlíme o lokalitě kolem kostela, okolí rybníku Obora a základní školy V Sadech, nebo rybníku Hastrman s obnovením výhledu na sochu Karla Havlíčka Borovského,“ pravil Libor Honzárek.

Práce budou zahrnovat takřka vše, co je možné v parku změnit. Plánuje se znovuvybudování sítě cest, z nichž některé by měly být z barevného asfaltu a jiné štětové, výměna mobiliáře, prořezání, kácení a výsadba stromů a keřů. Zrušeno by mělo být dětské hřiště za AZ Centrem, místo něho by mohla vzniknout budova se zázemím pro správce parku, ale i třeba kavárnou či toaletami.

Práce budou vycházet z projektu, který už před několika roky vypracoval a několikrát v Brodě představil brněnský architekt Zdeněk Sendler.

Stav parku odpovídá 70. a 80. létům, zhrozil se architekt

„Mnohde je pohled na park tristní. Mnohahektarový areál nemá sociální zařízení, má nulovou vybavenost, není udržovaný, nefungují ani lavičky. Odpovídá to stavu v 70. a 80. letech minulého století,“ nebral si servítky, když se před třemi roky s parkem v Brodě seznámil.

Přeměna parku bude ovšem záležitostí na několik let. Náklady jen na první etapu, která by měla zajistit úpravu území na jih od zimního stadionu, se odhadují na sto milionů korun. Pokud je město má hradit samo bez dotací, budou jednotlivé podetapy muset být rozčleněny na opravdu dlouhou dobu.

Kdy se dostane na oblast severně od Kotliny, kde minulý týden z ničeho nic spadl strom, zatím není vůbec jisté.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz