Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení kritizuje hospodaření kraje. Studie je pochybná, tvrdí hejtman

  6:38aktualizováno  6:38
Hejtmanství na Vysočině špatně hospodařilo s volnými penězi a rozdalo nejvíc dotací na jednoho obyvatele mezi kraji. Říká to analýza vypracovaná napříč regiony sdružením Oživení, která odhalila pochybení v hospodaření všech krajů. Hejtmanství ale pochybení odmítá a analýzu zpochybňuje.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (uprostřed) tvrdí, že analýza sdružení Oživení nebyla kvalitně zpracovaná. | foto: MAFRA

Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji podle analýzy vypracované sdružením nelze dohledat. U téměř každé třetí zakázky chybí smlouvy  a samosprávy podle studie taktéž nehospodárně pracují s volnými finančními prostředky.

Na co poukázalo sdružení Oživení?

  • V Kraji Vysočina organizace zřizované krajem v žádostech o dotace dosáhly téměř stoprocentní úspěšnosti. Jejich projekty a činnosti tak podle Oživení nebyly vystaveny žádné soutěži vůči ostatním subjektům. Dotační řízení bylo v takových případech spíše formalitou.
  • Celková finanční podpora vlastních organizací krajů dosahovala řádově jednotky procent, výjimkou byl však Kraj Vysočina, ve kterém do vlastních organizací kraje putovala více než polovina všech dotačních prostředků.
  • Rovněž v analýze zazněla výtka k ukládání volných finančních prostředků kraje: Vklad Vysočiny ve Sberbank s úročením 0,45 % nelze podle názoru sdružení považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun.

To jsou nejzásadnější zjištění průzkumu sdružení Oživení, jenž se zaměřil na zadávání zakázek, rozdělování dotací a nakládání s finančním majetkem.

"Výsledky v jednotlivých krajích se liší, nejzávažnější nedostatky jsme však objevili v oblasti veřejných zakázek, kde všechny samosprávy nějakým způsobem porušily povinnosti dané zákonem. Kraje také mnohdy nehospodárně ukládaly své volné finanční prostředky," uvedl předseda sdružení Oživení Martin Kameník.

Sběr údajů pro vypracování studie, kterou sdružení uveřejnilo nyní, probíhal od června do srpna 2012.

Bankovní vklad s nižším úrokem, ale také jiné výtky

A právě i hejtmanství Vysočiny podle něj v roce 2012 mělo nehospodárně uložené peníze. "Vklad kraje Vysočina s úročením 0,45 % nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun," stojí ve zprávě.

Hejtmanství s takovým hodnocení nesouhlasí. "Je třeba zohlednit například i to, že bance neplatíme žádné poplatky za vedení účtů – což v případě našich projektových účtů, kdy musíme mít pro každý projekt zvláštní účet, je nemalá úspora," reagoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

"Stejně tak máme velmi výhodné podmínky pro kontokorentní úvěr. Banka nám také zdarma poskytuje služby v oblasti transparentního účtu. Takže vždy je třeba to konkrétní číslo posuzovat z více hledisek a v kontextu dalších skutečností," uvedl první muž kraje.

A hejtman nesouhlasí ani s další výtkou studie vůči Vysočině, která se týkala dotací vlastním příspěvkovým organizacím. "Společnost Oživení počítala jablka s hruškami, protože nedokázali z našich údajů vyčlenit příspěvky na provoz krajským příspěvkovým organizacím. Z toho je patrné, s jakým stupněm odbornosti jsou data vyhodnocena," řekl Běhounek.

Oživení: Museli bychom být krajskými úředníky

Předseda sdružení Kameník po této reakci paradoxně sám přiznal, že se zde Oživení pohybovalo na tenkém ledě.

"V této oblasti jsme byli v hodnocení velmi, velmi nejistí," přiznal Kameník. "Není to naší neodborností. Abychom ale správně rozklíčovali dotace daného kraje, museli bychom být jeho úředníkem, jinak prakticky nemáme možnost z externích informací vyčíst, co je dotace a co příspěvek. Museli jsme se při vypracování dat přizpůsobit poměrům na daném kraji, a ne vždy to bylo úplně jasné," dodal Kameník.

Podle hejtmana Vysočiny byla celá studie odbytá. "Celá rádoby objektivní analýza je pro nás naprosto nevypovídající, zavádějící a bez ověření dat kraj poškozující. Ponechávám na každém, aby si o výsledcích těchto analýz udělal obrázek sám," dodal Jiří Běhounek.

Hejtmanství žádalo sdružení o pozdržení uveřejnění analýzy, Oživení ale tlačil termín. "Kdybychom měli všechna data verifikovat za Kraj Vysočina, tak by muselo dojít k prodloužení v řádu měsíců. Pak by nebylo možné projekt v daném termínu zrealizovat," uznal Kameník. Kraj ale podle něj prý poskytl data v takřka vynikající formě.

Sdružení Oživení je neziskovou nevládní organizací, která od roku 1997 prosazuje principy transparentní veřejné správy a udržitelného rozvoje. Průzkum vznikl za podpory Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz