Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení kritizuje hospodaření kraje. Studie je pochybná, tvrdí hejtman

  6:38aktualizováno  6:38
Hejtmanství na Vysočině špatně hospodařilo s volnými penězi a rozdalo nejvíc dotací na jednoho obyvatele mezi kraji. Říká to analýza vypracovaná napříč regiony sdružením Oživení, která odhalila pochybení v hospodaření všech krajů. Hejtmanství ale pochybení odmítá a analýzu zpochybňuje.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (uprostřed) tvrdí, že analýza sdružení Oživení nebyla kvalitně zpracovaná. | foto: MAFRA

Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji podle analýzy vypracované sdružením nelze dohledat. U téměř každé třetí zakázky chybí smlouvy  a samosprávy podle studie taktéž nehospodárně pracují s volnými finančními prostředky.

Na co poukázalo sdružení Oživení?

  • V Kraji Vysočina organizace zřizované krajem v žádostech o dotace dosáhly téměř stoprocentní úspěšnosti. Jejich projekty a činnosti tak podle Oživení nebyly vystaveny žádné soutěži vůči ostatním subjektům. Dotační řízení bylo v takových případech spíše formalitou.
  • Celková finanční podpora vlastních organizací krajů dosahovala řádově jednotky procent, výjimkou byl však Kraj Vysočina, ve kterém do vlastních organizací kraje putovala více než polovina všech dotačních prostředků.
  • Rovněž v analýze zazněla výtka k ukládání volných finančních prostředků kraje: Vklad Vysočiny ve Sberbank s úročením 0,45 % nelze podle názoru sdružení považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun.

To jsou nejzásadnější zjištění průzkumu sdružení Oživení, jenž se zaměřil na zadávání zakázek, rozdělování dotací a nakládání s finančním majetkem.

"Výsledky v jednotlivých krajích se liší, nejzávažnější nedostatky jsme však objevili v oblasti veřejných zakázek, kde všechny samosprávy nějakým způsobem porušily povinnosti dané zákonem. Kraje také mnohdy nehospodárně ukládaly své volné finanční prostředky," uvedl předseda sdružení Oživení Martin Kameník.

Sběr údajů pro vypracování studie, kterou sdružení uveřejnilo nyní, probíhal od června do srpna 2012.

Bankovní vklad s nižším úrokem, ale také jiné výtky

A právě i hejtmanství Vysočiny podle něj v roce 2012 mělo nehospodárně uložené peníze. "Vklad kraje Vysočina s úročením 0,45 % nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun," stojí ve zprávě.

Hejtmanství s takovým hodnocení nesouhlasí. "Je třeba zohlednit například i to, že bance neplatíme žádné poplatky za vedení účtů – což v případě našich projektových účtů, kdy musíme mít pro každý projekt zvláštní účet, je nemalá úspora," reagoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

"Stejně tak máme velmi výhodné podmínky pro kontokorentní úvěr. Banka nám také zdarma poskytuje služby v oblasti transparentního účtu. Takže vždy je třeba to konkrétní číslo posuzovat z více hledisek a v kontextu dalších skutečností," uvedl první muž kraje.

A hejtman nesouhlasí ani s další výtkou studie vůči Vysočině, která se týkala dotací vlastním příspěvkovým organizacím. "Společnost Oživení počítala jablka s hruškami, protože nedokázali z našich údajů vyčlenit příspěvky na provoz krajským příspěvkovým organizacím. Z toho je patrné, s jakým stupněm odbornosti jsou data vyhodnocena," řekl Běhounek.

Oživení: Museli bychom být krajskými úředníky

Předseda sdružení Kameník po této reakci paradoxně sám přiznal, že se zde Oživení pohybovalo na tenkém ledě.

"V této oblasti jsme byli v hodnocení velmi, velmi nejistí," přiznal Kameník. "Není to naší neodborností. Abychom ale správně rozklíčovali dotace daného kraje, museli bychom být jeho úředníkem, jinak prakticky nemáme možnost z externích informací vyčíst, co je dotace a co příspěvek. Museli jsme se při vypracování dat přizpůsobit poměrům na daném kraji, a ne vždy to bylo úplně jasné," dodal Kameník.

Podle hejtmana Vysočiny byla celá studie odbytá. "Celá rádoby objektivní analýza je pro nás naprosto nevypovídající, zavádějící a bez ověření dat kraj poškozující. Ponechávám na každém, aby si o výsledcích těchto analýz udělal obrázek sám," dodal Jiří Běhounek.

Hejtmanství žádalo sdružení o pozdržení uveřejnění analýzy, Oživení ale tlačil termín. "Kdybychom měli všechna data verifikovat za Kraj Vysočina, tak by muselo dojít k prodloužení v řádu měsíců. Pak by nebylo možné projekt v daném termínu zrealizovat," uznal Kameník. Kraj ale podle něj prý poskytl data v takřka vynikající formě.

Sdružení Oživení je neziskovou nevládní organizací, která od roku 1997 prosazuje principy transparentní veřejné správy a udržitelného rozvoje. Průzkum vznikl za podpory Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz