Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Plyn v Brodě už zabil tři lidi, další přiotrávil. Náhoda, míní hasiči

  • 2
Jedovatý oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování plynu. Policisté v Havlíčkově Brodě evidují jen letos pět případů otravy, tři lidé na ni už zemřeli. Nebezpečí hrozí těm, kdo mají doma plynový spotřebič. Podivné je, že nikde jinde na Vysočině policisté případ této otravy už dlouho nezaznamenali.

"V prvním případě se otrávila čtyřčlenná rodina (čtěte zde), dvanáctiletý chlapec poté v nemocnici zemřel (čtěte zde). Příznaky otravy se projevily i u dvou zasahujících zdravotníků," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková.

Na následky otravy zemřela i jednašedesátiletá žena v bytě v Dolní ulici. Další případ s tragickým koncem se stal 8. února, kdy po otravě ve Vagonové ulici zemřel šestnáctiletý chlapec.

"K dalším dvěma případům pak došlo 13. února a 13. března," dodala Pátková. Naposledy se v Zahradní ulici přiotrávili tři lidé.

Spojitost mezi případy nebude

Vyšetřovatelé na nic mimořádného nepřišli. Za případy je nejspíš závada plynového spotřebiče, tedy karmy nebo kotle, a zanedbání pravidelných kontrol a revizí. Přesto se jim však v hlavách jedna otázka opakuje. Proč hned k pěti případům došlo v Havlíčkově Brodě a jinde na celé Vysočině ani k jednomu?

"Také jsme se tím zabývali, ale odpověď jsme nenašli. Asi to bude náhoda. I když uznávám, že to podivné je," konstatovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Kvůli množství případů hasiči v Havlíčkově Brodě pořádali tento týden velkou přednášku o nebezpečí oxidu uhelnatého.

Podobně o brodských případech mluví i Monika Pátková. I policisté podezřele mnoho otrav v jednom městě považují zatím za náhodu. "Všechny případy se stále vyšetřují, ani jeden zatím nebyl uzavřen. Proto o nějakých teoriích nemohu mluvit," poznamenala.

Plyn může být "méně kvalitní"

Přesto dílčí poznatky policie má. "Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu proti životu a zdraví podle hlavy první zvláštní části trestního zákoníku. Všechny případy stále prověřují, zejména zjišťují příčiny úniku oxidu uhelnatého a další okolnosti," dodala Pátková.

Podle odvážné teorie odborníků na servis a revize plynových zařízení to však zas až taková náhoda být nemusí. Někteří se v Brodě už setkali s tím, že je občas dodávaný plyn "méně kvalitní".

"Několik lidí už mi říkalo a stěžovalo si, že se jim zdá, že hlavně o víkendech plyn hoří oranžovějším plamenem. Je možné, že v tu dobu tam dodavatelé pouští víc páry. Ale s otravami bych to asi nespojoval," podotkl brodský servisní technik plynových zařízení pro domácnosti Milan Lupták.

Podle něj za otravy spíše mohou majitelé domů a bytů. "Ze zkušenosti vím, že je v Brodě dost starších spotřebičů a jejich majitelé na nějaké pravidelné prohlídky moc nedají," vysvětluje.

Naopak co lidé mění v domě mnohem dříve, jsou okna. Podle Luptáka právě levnější plastová k šíření oxidu uhelnatého po bytě velice přispívají. "Plynové zařízení potřebuje ventilaci vzduchu. Levná plastová okna byt hermeticky utěsní. Je třeba pořizovat alespoň ta s mikroventilací," radí.

Digestoř mění proudění vzduchu

Vůbec nejhorší je pak kombinace levných plastových oken a puštěné výkonné digestoře. "To pak otočí celou cirkulaci vzduchu v bytě. Místo, aby se zplodiny z hoření plynu uvolňovaly do komína, unikají z karmy nebo kotle do místností," popisuje Milan Lupták.

A podobně to vidí i hasiči. "Bohužel, trend posledních let dobře odizolovat své domácnosti tomuto faktoru silně napomáhá," souhlasí vyšetřovatel brodských hasičů Luboš Beránek.

"Vliv na tah topidla může mít i nevhodně umístěný výkonný kuchyňský odsavač par, který po sepnutí strhne proud odváděných spalin směřující ke kouřovodu a nasměruje ho k digestoři ve vedlejší místnosti," dodal.

Odborníci i hasiči nabádají, aby místnosti s karmou či plynovým kotlem byly dobře větrané. V žádném případě nesmí zůstat neprodyšně uzavřené.

"Při provozu plynového spotřebiče se spotřebovává kyslík v ovzduší. Pokud je ho dostatek, molekula uhlíku obsažená v metanu se hořením přeměňuje na oxid uhličitý. Při nemožnosti cirkulace vzduchu se uhlík přeměňuje i na jedovatý oxid uhelnatý," varuje Beránek.