Obyvatelé Horní Cerekve se bojí o své psy. Podle nich je někdo úmyslně tráví, našli i návnadu s jedem. Ilustrační snímek

Obyvatelé Horní Cerekve se bojí o své psy. Podle nich je někdo úmyslně tráví, našli i návnadu s jedem. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na Pelhřimovsku umírají psi na otravu, našla se i návnada s jedem

  • 64
Chovatelé psů z Horní Cerekve na Pelhřimovsku mají obavu o své čtyřnohé miláčky. V okolí městyse podle nich někdo psy úmyslně tráví. Za poslední týdny uhynuli už čtyři. Lidé poblíž místní části Hříběcí našli návnadu s jedem.

"Byla jsem se sestrou, když jsme našli tu návnadu. Byl to asi deseticentimetrový slabý páreček, jako takový vídeňský. A byl nacpaný granulemi," řekla pro Český rozhlas Region Anna Doskočilová, která v Hříběcí jednu z otrávených návnad objevila.

Že ve vsi s travičem mají velký problém, potvrdil předseda osadního výboru Miroslav Tomec. "Otráveni tady byli už čtyři psi, zemřeli," konstatoval.

Lidé si původně mysleli, že šlo o cílený útok na jednoho ze psů. Pak se ale případy začaly množit. Po nálezu otrávené návnady se obyvatelé osady raději obrátili na policii.

"Oznámení z osady Hříběcí prošetřujeme. Granule v návnadě byly jedem na krysy," uvedl mluvčí policie na Vysočině Martin Dušek.

Jenže tím veškeré policejní pátrání zatím skončilo. "Neshledali jsme na tom žádné protiprávní jednání. Návnada mohla být opravdu na krysy a jedna ji mohla ven dotáhnout," dodal Dušek.

Policii totiž podle mluvčího nikdo neoznámil v souvislosti s otravou žádné úmrtí psa či jinou škodu na zvířeti či majetku. Vyšetřování však ještě uzavřeno nebylo.

Chovatelé mají podezření, že za útoky na psy stojí někdo z místních. Někdo, komu psi velice vadí, ale nemají tušení proč. Po vsi žádní volně nepobíhají. A když se pohybují venku, obvykle s pánem a na vodítku.

Právě jed na krysy bývá podle veterinářů nejčastější příčinou otravy. Pokud ho pes pozře, začne krvácet dovnitř svého těla. Majitel to může poznat podle kapek krve u čenichu.

"Může to být velmi rychlé, ale může to být záležitost i čtrnácti dní," poznamenala pro rozhlas veterinární lékařka Magdalena Peroutková z Pelhřimova.