Nově opravená synagoga v Nové Cerekvi se na pár hodin otevřela veřejnosti.

Nově opravená synagoga v Nové Cerekvi se na pár hodin otevřela veřejnosti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé mohli poprvé nakouknout do opravené synagogy v Nové Cerekvi

  • 2
Památka, která desítky let chátrala a jednu dobu bývala skladištěm pro Němce, se v neděli na jediný den otevřela veřejnosti. Na opravenou synagogu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku se přišla podívat asi stovka návštěvníků. Lidé ji zaplnili do posledního místa.

Synagoga ještě není kompletní, chybí jí expozice a část výzdoby. Proto se slavnostně zpřístupní na jaře 2014. Její brány se nyní otevřely během Festivalu řemesel a vyznání.

"Pro místní to znamená hodně. Mně se moc líbí, jak ji opravili. Byla v dezolátním stavu a teď je překrásná," rozplývala se návštěvnice Jaroslava Lichtágová z Prahy, která má v Nové Cerekvi chatu.

"Je to úžasná památka. Doufáme, že do Cerekve 'přinese' turisty," pravila místostarostka Nové Cerekve Adriana Chittussi.

Oltář ještě musejí natřít

Ostatně turisté z Izraele, Ameriky a třeba i Německa už památku navštívili. "Všichni říkali, že je to jednička. Nadchnul je pseudomaurský sloh. Izraelci říkali, že u nich nic takového nemají a že architekt tu odvedl skvělou práci," uvedla předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu v Nové Cerekvi Libuše Hodíková.

Na návštěvníky synagogy čekala pěkná podívaná. Byl tu třeba stůl se svatým chlebem, oltář a Davidova hvězda jako symbol Izraele a judaismu. "Je rozdělená na poloviny. První tři vrcholy špice značí oheň, mužskou energii. Naopak spodní vodu a energii ženskou," vysvětlila Hodíková. 

Prohlédnout tu bylo možné znaky Jeruzaléma, svícen, drahokamy a nádobu, ve které se myjí ruce před bohoslužbou.

"Oltář, který vidíte, je ještě zavřený, protože ho budou natírat," předeslala Hodíková. A upozornila i na otvor, kterým se lidé prý dříve dostávali až do zámku. "Teď je ale zavřený," pravila předsedkyně.

Oprava stála 20 milionů

Nechyběl doprovodný program: koncert žesťového souboru a vystoupení dětí ze základní školy. Nakonec se lidé přemístili ke hřbitovu na výstavu kreseb výtvarné skupiny Noce.

Synagoga v Nové Cerekvi napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Je jedinou svého druhu ve střední Evropě. Postavil ji v roce 1855 Štěpán Walser. Její obnova se uskutečnila jako součást projektu revitalizace židovských památek Deset hvězd. 

Rekonstrukce zahrnovala opravu střechy, odvodnění budovy, opravu poškozených keramických prvků, vznik nové podlahy, elektroinstalace a vnitřního vybavení včetně nového sociálního zázemí. Vše za zhruba 20 milionů korun.

V rámci programu se také konalo slavnostní odhalení desky významnému českému malíři Alfrédu Justitzovi (1879–1934), který je pohřben právě v Nové Cerekvi.