O víkendu si mohli návštěvníci prohlédnout nově otevřený Panský dvůr v Telči...

O víkendu si mohli návštěvníci prohlédnout nově otevřený Panský dvůr v Telči zdarma. Této možnosti využily stovky lidí. Od pondělka už se za volnočasové aktivity platí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lezecká stěna, ovce i muzeum zemědělství. Panský dvůr v Telči otevřel

  • 1
Po letech se o víkendu otevřel Panský dvůr v Telči. Z chátrajícího školního statku se stalo za 80 milionů korun místo, které má nalákat další turisty. Lanové centrum, lezecká stěna, konferenční sál s kinosálem nebo muzeum. I takové prostory rozlehlý areál nabízí. Jeho přestavba však nekončí.

„Miluško, nevíš, kdy byl zastřelený poslední vlk na Telčsku?“ ptá se jedna seniorka druhé. V ruce drží papírek se soutěžními úkoly a otázkami a čeká, až se masa lidí před ní pohne a i ona bude moct vstoupit do lanového centra nově zrekonstruovaného Panského dvora v Telči.

Ne, že by si chtěla vyzkoušet umělou horolezeckou stěnu nebo snad lanovou dráhu, po níž se lze pohybovat pouze s ochrannou helmou, v sedáku a pomocí cepínů. Stejně jako stovky dalších ji o víkendu přilákalo otevření dlouho chátrajícího statku ležícího nedaleko centra města zapsaného v seznamu UNESCO.

Celý prostor včetně budov nezapře svoji původní funkci. Šlo o hospodářská stavení, která byla centrem ekonomického života na telčském panství. Díky tomu všechno dostává v Panském dvoře, který si činí ambice oslovit všechny věkové skupiny, více než velkorysý prostor. Už jen vstupní část s recepcí a informačním centrem mohou Telčským leckde závidět.

Za dva roky možná přibude wellnes a bazén

Celkově se od loňského června podařilo zrekonstruovat šest budov. Kromě informačního centra v nich je muzeum zemědělských strojů, dětská herna, společenský sál nebo stáje a chlévy, v nichž našly domov prasata, husy či ovce.

„Vím, že hodně lidí z Telče by zde chtělo bazén, ale na něj nebyl v podmínkách dotace prostor. Měli jsme možnost vybudovat naučné a volnočasové aktivity. To znamená muzeum a sportovní aktivity,“ vysvětluje Oldřich Vlašic, projektový manažer společnosti PDT čili Panský dvůr Telč. Rekonstrukce vyšla na 80 milionů korun, dotace činila 36 milionů.

Jak sám Vlašic říká, do budoucna není nic nemožné. „Pokud by šlo všechno dobře, bazén by mohl být za dva roky. V budoucnu počítáme v další části areálu s dobudováním infrastruktury pro klidné stáří. Měla by tam být i wellnesová část a bazén,“ přiblížil další plány.

Víkend byl zdarma, od pondělí už se za atrakce platí

Zatím se však musí soustředit na ty bližší. Víkendové návštěvy byly zatím zdarma, od pondělí už se za atrakce v Panském dvoře platí. Otevřeno je denně od 9 hodin, zavírá se v 18, o víkendu o dvě hodiny později.

Areál má zatím i několik nedodělků. Byť jsou všechny budovy zkolaudovány, na prostranství okolo nich se bude ještě pracovat. Dosavadní hliněný povrch by měla během čtrnácti dnů vystřídat dlažba.

Veřejnosti je zpřístupněná zatím pouze vstupní část areálu, tedy nádvoří s okolními rekonstruovanými budovami. Další tři etapy rekonstrukce budou následovat podle dohody s majitelem pozemků, kterým je město Telč.

Panský dvůr vznikl zřejmě už v období po husitských válkách. Do roku 1945 byl vlastníkem velkostatku šlechtický rod Podstatzky-Lichtenstein. Po válce fungoval jako zemědělský prostor až do roku 1989.