Popravení kněží Jan Bula (vlevo) a Václav Drbola.

Popravení kněží Jan Bula (vlevo) a Václav Drbola. | foto: Biskupství brněnské

Seděl ve vězení, přesto byl za babické vraždy popraven. Teď má kněz síň

  • 6
Kněze Jana Bulu, popraveného v roce 1952 komunistickou justicí kvůli takzvanému babickému případu, nově připomíná v jeho rodném Lukově u Moravských Budějovic pamětní síň. V době babických vražd byl kněz už dva měsíce ve vězení, přesto za ně byl popraven.

Lidé mohou v nově zřízené pamětní síni vidět například Bulův ornát, několik jeho vlastnoručně namalovaných obrazů a řadu dalších exponátů.

„Mezi exponáty je například Bulova orlovská čepice. Za svého působení v Rokytnici tam tuto organizaci založil,“ přiblížil farář Pavel Krejčí. Výstava věnovaná Bulovi nese název Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo.

Pamětní síň vznikla v opravené budově fary. Na osmi výstavních panelech ji doplňuje expozice Vyhnanci věnovaná sedlákům násilně vystěhovaným v 50. letech minulého století z Lukova a sousedních Vícenic. Jejího víkendového otevření se zúčastnilo přibližně pět set lidí.

Oprava fary a vybudování pamětní síně podle Krejčího stály 5,5 milionu korun. Větší část pokryly dotace, přispěly také peníze farnosti a obce. Stálá výstava bude pro zájemce přístupná po předběžném objednání na faře v Moravských Budějovicích.

Bula se v Lukově narodil 24. června 1920. Zatčen byl v době, kdy byl farářem v Rokytnici nad Rokytnou. Na popravišti v Jihlavě byl oběšen v nedožitých 32 letech 20. května 1952. Mezi popravenými v babické kauze byl také babický farář Václav Drbola.

Odsouzeno bylo přes sto lidí, jedenáct k trestu smrti

Zchátralou faru v Lukově se farnosti podařilo opravit s pomocí dotací a práce dobrovolníků.

Před otevřením pamětní síně byla také představena kniha autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka nazvaná A přece budu blízko, s podtitulem Život a mučednická smrt kněží Jana Buly a Václava Drboly od Babic.

Případ Babice nebyl nikdy zcela objasněn. Když ale byli v babické škole 2. července 1951 zavražděni tři komunističtí funkcionáři, byl už Bula dva měsíce ve vězení. Státní bezpečnost využila kauzu jako záminku k rozpoutání monstrózních procesů.

Podle údajů historika Michala Stehlíka bylo v těchto procesech odsouzeno přes sto lidí, trestů smrti padlo jedenáct (více najdete zde).