Slavnostní otevření opravené budovy základní umělecké školy v Jihlavě.

Slavnostní otevření opravené budovy základní umělecké školy v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Žáci a učitelé se stěhovali z hotelu do hotelu, „zuška“ se otevřela

  • 0
Budova základní umělecké školy v Jihlavě se po rekonstrukci za 80 milionů otevřela pro veřejnost. Historický objekt získal díky rekonstrukci své kouzlo. Do prostor někdejšího hotelu U Zlatého lva se znovu přemístili učitelé a žáci. Ti po dobu oprav sídlili shodou okolností také v bývalém hotelu, ve Zlaté hvězdě.

U Zlatého lva, kde umělecká škola sídlí od šedesátých let, by s 1 150 žáky dosud největší základní škola v Jihlavě měla po rekonstrukci zakotvit i na další léta.

Podmínky k výchově hudebních a výtvarných talentů má nyní prvotřídní. Díky rekonstrukci se kapacita školy zvýšila na 1 240 žáků.

Už při úvodním víkendovém dnu otevřených dveří, kterého využily desítky zájemců, bylo co obdivovat. Interiéry citlivě zrekonstruované budovy nyní doslova dýchají historií, do níž byly citlivě usazeny moderní prvky.

Přístupné pro veřejnost byla i členitá sklepení historického domu. Tam díky rekonstrukci vznikla nová galerie s názvem U Zlatého lva podle jména někdejšího hotelu, jenž v budově fungoval do konce druhé světové války.

Ve sklepním zdivu je zasazen také trám ze třicátých let 13. století, který byl objeven právě díky rekonstrukci. Galerie má venkovní vchod z Malé lazebnické uličky.

V podlahách a zásypech se při rekonstrukci podařilo najít zajímavosti, například fragmenty úředního potvrzení z 15. října 1740, které dovoluje jednomu z pivovarníků ve městě začít vařit pivo.

Egyptské obrazy, faraonova hrobka a mumie ve sklepě

Při dnu otevřených dveří bylo však připraveno téma ještě mnohem starší, než kam sahá historie dvojdomu, a sice Egypt. Ve sklepní galerii byly k vidění egyptské obrazy, faraon a jeho hrobka i mumie. "Vše jsou díla našich dětí - výtvarné a keramické práce," uvedla ředitelka školy Dana Fučíková.

Budova ve čtyřiaosmdesáti místnostech nabídne i zcela nové možnosti výuky. "Změnila se ve škole spousta věcí. Máme vzadu přistavěnou novou budovu, nové půdní prostory pro třídy na výuku a nahrávací studio," shrnula ředitelka.

Vznikl například i druhý taneční sál či výtvarný ateliér. Zkušebny bubeníků jsou zvukově izolované.

Hlavní koncertní sál školy zdobí nová socha od Olbrama Zoubka. Sál dostal secesní podobu s mosazným osvětlením, krytým alabastrem, kamenem z Itálie. Atmosféru pak umocňuje stropní mozaiková vitráž s lyrou.

"Stropní světlík, který tam byl, měl být původně jen rekonstruován. Nakonec musel být ze statických důvodů sundán celý. Byl nahrazen překrásnou vitráží," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Sál je vybaven i špičkovými moderními technologiemi, co se týče například ozvučení.

Tak zásadní obnova fasády se v centru Jihlavy ještě neodehrála

Rekonstrukci budovy zkomplikovaly práce na sanaci propadajícího se nosného pilíře ve vstupním vestibulu. "Před několika staletími ho založili na zasypané místnosti. Na pilíři stál celý dům, takže se drobně o nějaké milimetry, možná i centimetry, začal propadat," vysvětlil Martin Urbánek, výrobní ředitel firmy Podzimek a synové, která měla rekonstrukci na starosti.

Stavbu nečekané úpravy trochu zdržely a prodražily v řádu několika set tisíc korun. Město vyšla rekonstrukce na 24 milionů, zbytek z 80 milionů financovala dotace z EU.

Prokoukla i fasáda, které se vrátila podoba z roku 1875. Nyní nese rukopis jihlavského architekta Jaroslava Huňáčka. "Myslím, že tak zásadní revitalizace fasády se v Jihlavě ještě neodehrála," zmínil architekt. Ten stál například i u rekonstrukce jihlavské radnice.

Příští rok tak hudební škola v Jihlavě oslaví devadesát let od svého vzniku v důstojných prostorách někdejšího hotelu U Zlatého lva.

Protější budova bývalého hotelu Zlatá hvězda, kde po dobu rekonstrukce škola nalezla azyl, své využití hledá. Po vystěhování hudebníků je prázdná a uzamčená. Soukromý majitel pouze v přízemí provozuje hernu.

, ,