Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žáci a učitelé se stěhovali z hotelu do hotelu, „zuška“ se otevřela

  9:31aktualizováno  9:31
Budova základní umělecké školy v Jihlavě se po rekonstrukci za 80 milionů otevřela pro veřejnost. Historický objekt získal díky rekonstrukci své kouzlo. Do prostor někdejšího hotelu U Zlatého lva se znovu přemístili učitelé a žáci. Ti po dobu oprav sídlili shodou okolností také v bývalém hotelu, ve Zlaté hvězdě.

Slavnostní otevření opravené budovy základní umělecké školy v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

U Zlatého lva, kde umělecká škola sídlí od šedesátých let, by s 1 150 žáky dosud největší základní škola v Jihlavě měla po rekonstrukci zakotvit i na další léta.

Podmínky k výchově hudebních a výtvarných talentů má nyní prvotřídní. Díky rekonstrukci se kapacita školy zvýšila na 1 240 žáků.

Už při úvodním víkendovém dnu otevřených dveří, kterého využily desítky zájemců, bylo co obdivovat. Interiéry citlivě zrekonstruované budovy nyní doslova dýchají historií, do níž byly citlivě usazeny moderní prvky.

Přístupné pro veřejnost byla i členitá sklepení historického domu. Tam díky rekonstrukci vznikla nová galerie s názvem U Zlatého lva podle jména někdejšího hotelu, jenž v budově fungoval do konce druhé světové války.

Ve sklepním zdivu je zasazen také trám ze třicátých let 13. století, který byl objeven právě díky rekonstrukci. Galerie má venkovní vchod z Malé lazebnické uličky.

V podlahách a zásypech se při rekonstrukci podařilo najít zajímavosti, například fragmenty úředního potvrzení z 15. října 1740, které dovoluje jednomu z pivovarníků ve městě začít vařit pivo.

Egyptské obrazy, faraonova hrobka a mumie ve sklepě

Při dnu otevřených dveří bylo však připraveno téma ještě mnohem starší, než kam sahá historie dvojdomu, a sice Egypt. Ve sklepní galerii byly k vidění egyptské obrazy, faraon a jeho hrobka i mumie. "Vše jsou díla našich dětí - výtvarné a keramické práce," uvedla ředitelka školy Dana Fučíková.

Fotogalerie

Budova ve čtyřiaosmdesáti místnostech nabídne i zcela nové možnosti výuky. "Změnila se ve škole spousta věcí. Máme vzadu přistavěnou novou budovu, nové půdní prostory pro třídy na výuku a nahrávací studio," shrnula ředitelka.

Vznikl například i druhý taneční sál či výtvarný ateliér. Zkušebny bubeníků jsou zvukově izolované.

Hlavní koncertní sál školy zdobí nová socha od Olbrama Zoubka. Sál dostal secesní podobu s mosazným osvětlením, krytým alabastrem, kamenem z Itálie. Atmosféru pak umocňuje stropní mozaiková vitráž s lyrou.

"Stropní světlík, který tam byl, měl být původně jen rekonstruován. Nakonec musel být ze statických důvodů sundán celý. Byl nahrazen překrásnou vitráží," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Sál je vybaven i špičkovými moderními technologiemi, co se týče například ozvučení.

Tak zásadní obnova fasády se v centru Jihlavy ještě neodehrála

Rekonstrukci budovy zkomplikovaly práce na sanaci propadajícího se nosného pilíře ve vstupním vestibulu. "Před několika staletími ho založili na zasypané místnosti. Na pilíři stál celý dům, takže se drobně o nějaké milimetry, možná i centimetry, začal propadat," vysvětlil Martin Urbánek, výrobní ředitel firmy Podzimek a synové, která měla rekonstrukci na starosti.

Stavbu nečekané úpravy trochu zdržely a prodražily v řádu několika set tisíc korun. Město vyšla rekonstrukce na 24 milionů, zbytek z 80 milionů financovala dotace z EU.

Prokoukla i fasáda, které se vrátila podoba z roku 1875. Nyní nese rukopis jihlavského architekta Jaroslava Huňáčka. "Myslím, že tak zásadní revitalizace fasády se v Jihlavě ještě neodehrála," zmínil architekt. Ten stál například i u rekonstrukce jihlavské radnice.

Příští rok tak hudební škola v Jihlavě oslaví devadesát let od svého vzniku v důstojných prostorách někdejšího hotelu U Zlatého lva.

Protější budova bývalého hotelu Zlatá hvězda, kde po dobu rekonstrukce škola nalezla azyl, své využití hledá. Po vystěhování hudebníků je prázdná a uzamčená. Soukromý majitel pouze v přízemí provozuje hernu.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Najdete na iDNES.cz