Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obec má novou silnici, podle místních ale dopravní problémy zhoršila

  8:19aktualizováno  8:19
Jestli chtěli třebíčští a krajští politici nabírat body, otevřením přeložky silnice mezi třebíčskou Rafaelovou ulicí a osadou Pocoucov se jim to příliš nepovedlo. Podle místních stavba za 130 milionů nic nevyřešila, doprava přes obec bude proudit dál. Místním jen zkomplikovala výjezd ven.

Právě dokončený dvoukilometrový úsek nahradil starou, úzkou a místy strmou silnici se dvěma nebezpečnými zákrutami. Nová cesta je široká, poloměry jejích zatáček jsou podstatně větší, převýšení bylo zásadně sníženo. Dá se zde jet podstatně rychleji.

Tím však výčet pozitiv končí. Zatímco obyvatelé Pocoucova by si přáli, aby kolem jejich vsi vedl obchvat, nestalo se tak. Nová, široká a napřímená silnice s hladkým povrchem vede až doprostřed Pocoucova. To má praktický efekt v tom, že zde málokdo dodržuje povolenou rychlost. V provozu nebývá ani zpomalovací semafor.

Pocoucov se proměnil v úsek podobající se více závodní dráze než hustě obydlené oblasti.

„Lidé si stěžovali, že narovnání silnice zrychlilo provoz. Místní by chtěli raději obchvat, ten ale není v územním plánu a nejsou ani vykoupené pozemky,“ vyjádřil se náměstek krajského hejtmana odpovědný za dopravu Libor Joukl (ČSSD).

Aby se na přeložku dostali, musí projet celou vsí

Silnice bude ještě do konce září v režimu předčasného užívání. Město Třebíč má v plánu na pocoucovském průtahu udělat chodníky, přechody a osvětlení. To nyní na průtahu citelně chybí.

A bod, o kterém se mezi místními hodně diskutuje, je právě budované napojení pocoucovské samoty v horní zatáčce u staré silnice. Protože byla stará silnice v obci zaslepena, tak zaniklo napojení na průtah u pocoucovské školy. Najíždět u samoty bude znamenat zajížďku podobné délky, jako projíždět celý Pocoucov k zachovanému napojení uprostřed obce.

Fotogalerie

„To, co nám tu kraj postavil, se moc nepovedlo. Lidé jsou z toho tady rozbouření a rozhořčení,“ řekla zástupkyně Pocoucova coby městské části Marie Sobotková.

Jen zčásti je spokojen s novou silnicí pětatřicetiletý místní podnikatel, který nechtěl uvést jméno. „Napojení u samoty bude nebezpečné, není tam napojovací ani odbočovací pruh, je to nedotažené. Napojení se mělo udělat o něco výše u velkoskladu, vyšlo by to na stejné peníze. Nebo udělat další napojení přímo v obci,“ míní podnikatel.

Vadí mu, že kvůli najetí na novou silnici nyní musí ze své strany obce projet polovinu vsi. „Ze silnice je sedm nájezdů kvůli přístupům na zemědělské pozemky. Jenže zemědělci na pole jedou pětkrát za rok, já potřebuji vyjet pětkrát denně,“ zlobí ho.

Bylo to zbytečné, nic to neřeší, tvrdí o silnici místní

Jiná místní Ludmila Mejzlíková shodně míní, že silničáři měli také jinak vyřešit napojení u zmíněné samoty - i ona si myslí, že by stačilo napojení u velkoskladu. „Ale jsem svým způsobem ráda, že je stará silnice teď slepá, aspoň v části obce se trochu zklidní doprava. Dřív jsem to počítala: za jedinou hodinu Pocoucovem projelo 320 aut,“ řekla.

„Jednoznačně se mělo pracovat na stavbě obchvatu, tato zbytečná investice pro lidi z Pocoucova neřeší vůbec nic,“ kritizuje Pavel Rásocha, který má v Pocoucově autoopravnu.

S tím souhlasí i František Doležal. Dopravu zde podle jeho mínění nezklidní ani zpomalovací semafor, u kterého Doležal bydlí.

„Zastavíte na červenou, ale od Meziříčí kolonu dojíždí další auta, která ji pak při přebliknutí na zelenou začnou objíždět - a jsou z toho havárie. Když v zimě na náledí na červenou zastaví kamion, tak se do kopce k Meziříčí už nerozjede,“ míní Doležal.

Stavba dvoukilometrové přeložky stála 130 milionů korun, sedmdesát procent platila EU.

Obchvat v Pocoucově už nikdy nikdo neprosadí, bojí se

Ostrým kritikem této investice je třebíčský opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!).

„Je to vyhozených 130 milionů, které neřeší žádný problém, a současně je tím zablokované budování obchvatu Pocoucova. Nevěřím, že zde ještě někdy někdo prosadí investici za další desítky milionů, aby tady ve finále byly tři silnice souběžně vedle sebe,“ míní Barák.

Upozornil, že budování obchvatu by musela předcházet změna územního plánu Třebíče, ke které ale stále nedošlo. „Na té změně se mělo pracovat. Pan Malý asi chtěl dokázat, že umí dovést z kraje do Třebíče peníze,“ míní Barák.

Narazil tím na předvolební slova třebíčského místostarosty Vladimíra Malého (ČSSD), který před volbami řekl, že díky politickým vazbám (vedení kraje je v rukou ČSSD) bude umět získat z kraje pro Třebíč peníze. Malý se brání: podle něj nynější narovnání silnice neznamená, že úvahy o obchvatu Pocoucova už budou odloženy ad acta.

„Nejprve musíme schválit potřebné změny územního plánu, pak se můžeme zabývat trasou obchvatu a případnými výkupy pozemků,“ řekl Malý.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz