Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jamné se dočkalo obchvatu, zkrátil cestu mezi Jihlavou a Žďárem

  9:18aktualizováno  9:18
Stavba za zhruba 156 milionů korun začala v pondělí sloužit řidičům u Jamného na Jihlavsku. Nový obchvat má učinit přítrž nehodám a kolonám kamionů v zimě a také ulehčit lidem z Jamného, kudy projížděla veškerá doprava mezi Žďárem nad Sázavou a Jihlavou.

Novým úsekem projelo v pondělí dopoledne před slavnostním otevřením také auto údržby silnic, které novou cestu kvůli horkému počasí pokropilo. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Obchvat začíná pod osadou Rytířsko a končí po téměř dvou kilometrech nad Jamným. Novinka také zrychlí napojení Žďárska na dálnici D1.

"Na trase je vybudovaný násyp do výšky zhruba jedenácti metrů. Nachází se na ní také most přes Jamenský potok. Celkové výdaje projektu se předpokládají ve výši 156 milionů korun, dotace dosáhne zhruba 103 milionů korun," řekla při slavnostním otevření trasy mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová.

Fotogalerie

Díky novému úseku by mohly zmizet dosavadní problémy s dopravou v zimních měsících. "Ve svahu ve směru na Žďár nad Sázavou zůstávala stát hlavně nákladní auta. Kvůli namrzlé silnici zde často docházelo k nehodám. Nesměl se tu totiž používat chemický posyp. To na obchvatu půjde," uvedl dopravní inženýr jihlavské policie Jiří Kučera.

"Nám obchvat určitě pomůže zejména z hlediska bezpečnosti a plynulosti provozu," dodal ještě muž z dopravního inspektorátu.

"Problémy u nás už po desetiletí znamenala zatáčka ve směru Jamné - Žďár a následný kopec. V zimě tu byla spousta dopravních nehod," přitakal Jiří Pejcha, starosta obce s více než pěti sty obyvateli.

Obec zatěžovaly tisíce aut včetně kamionů

Pejcha připomněl problémy obce se silným provozem. "Velkou zátěž způsobovala těžká kamionová doprava a prakticky každodenní průjezd obrovského množství aut," nastínil.

Podle Františka Lízala, který na obchvatu zajišťoval stavební dozor, projíždí Jamným za čtyřiadvacet hodin více než 3 200 vozidel všeho druhu. Tento provoz se nyní přesune na nový úsek.

Stavba trvala přesně dvanáct měsíců, začala loni 27. května. Na záležitost takového rozsahu jde podle stavbyvedoucího Tomáše Sedláka z firmy EUROVIA CS, která zakázku splnila, o rekordní čas. Vše však zpozdila povodeň.

"Měli jsme nachystané krajnice, žlaby, tvárnice a další. Při přívalových deštích voda všechno odnesla," vysvětlil Sedlák. Právě deště způsobily to, že se úsek otevřel o dva týdny později.

Název stavby Rytířsko - Jamné naznačuje, že by se obchvat měl týkat i Rytířska. "Bohužel na obchvatu Rytířska se nám nepodařilo dohodnout s vlastníkem pozemku. Proto jsme museli stavbu rozdělit na dvě části," vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl. Věří, že i u Rytířska se podaří vše dokončit.

Kraj připravuje i další obchvaty. "Celou trasu Žďár - Jihlava máme připravenou. Chtěli bychom pokračovat na jednotlivých částech tak, jak to bude ekonomika umožňovat," pravil Joukl.

Obchvat již má Bohdalov. Bez šance není vedle Rytířska ani obchvat prezidentova bydliště, městyse Nové Veselí. "Mají velkou šanci, že se ke konci programovacího období 2014 až 2020 obchvatu dočkají," říká Joukl.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz