Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jamné se dočkalo obchvatu, zkrátil cestu mezi Jihlavou a Žďárem

  9:18aktualizováno  9:18
Stavba za zhruba 156 milionů korun začala v pondělí sloužit řidičům u Jamného na Jihlavsku. Nový obchvat má učinit přítrž nehodám a kolonám kamionů v zimě a také ulehčit lidem z Jamného, kudy projížděla veškerá doprava mezi Žďárem nad Sázavou a Jihlavou.

Novým úsekem projelo v pondělí dopoledne před slavnostním otevřením také auto údržby silnic, které novou cestu kvůli horkému počasí pokropilo. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Obchvat začíná pod osadou Rytířsko a končí po téměř dvou kilometrech nad Jamným. Novinka také zrychlí napojení Žďárska na dálnici D1.

"Na trase je vybudovaný násyp do výšky zhruba jedenácti metrů. Nachází se na ní také most přes Jamenský potok. Celkové výdaje projektu se předpokládají ve výši 156 milionů korun, dotace dosáhne zhruba 103 milionů korun," řekla při slavnostním otevření trasy mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová.

Fotogalerie

Díky novému úseku by mohly zmizet dosavadní problémy s dopravou v zimních měsících. "Ve svahu ve směru na Žďár nad Sázavou zůstávala stát hlavně nákladní auta. Kvůli namrzlé silnici zde často docházelo k nehodám. Nesměl se tu totiž používat chemický posyp. To na obchvatu půjde," uvedl dopravní inženýr jihlavské policie Jiří Kučera.

"Nám obchvat určitě pomůže zejména z hlediska bezpečnosti a plynulosti provozu," dodal ještě muž z dopravního inspektorátu.

"Problémy u nás už po desetiletí znamenala zatáčka ve směru Jamné - Žďár a následný kopec. V zimě tu byla spousta dopravních nehod," přitakal Jiří Pejcha, starosta obce s více než pěti sty obyvateli.

Obec zatěžovaly tisíce aut včetně kamionů

Pejcha připomněl problémy obce se silným provozem. "Velkou zátěž způsobovala těžká kamionová doprava a prakticky každodenní průjezd obrovského množství aut," nastínil.

Podle Františka Lízala, který na obchvatu zajišťoval stavební dozor, projíždí Jamným za čtyřiadvacet hodin více než 3 200 vozidel všeho druhu. Tento provoz se nyní přesune na nový úsek.

Stavba trvala přesně dvanáct měsíců, začala loni 27. května. Na záležitost takového rozsahu jde podle stavbyvedoucího Tomáše Sedláka z firmy EUROVIA CS, která zakázku splnila, o rekordní čas. Vše však zpozdila povodeň.

"Měli jsme nachystané krajnice, žlaby, tvárnice a další. Při přívalových deštích voda všechno odnesla," vysvětlil Sedlák. Právě deště způsobily to, že se úsek otevřel o dva týdny později.

Název stavby Rytířsko - Jamné naznačuje, že by se obchvat měl týkat i Rytířska. "Bohužel na obchvatu Rytířska se nám nepodařilo dohodnout s vlastníkem pozemku. Proto jsme museli stavbu rozdělit na dvě části," vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl. Věří, že i u Rytířska se podaří vše dokončit.

Kraj připravuje i další obchvaty. "Celou trasu Žďár - Jihlava máme připravenou. Chtěli bychom pokračovat na jednotlivých částech tak, jak to bude ekonomika umožňovat," pravil Joukl.

Obchvat již má Bohdalov. Bez šance není vedle Rytířska ani obchvat prezidentova bydliště, městyse Nové Veselí. "Mají velkou šanci, že se ke konci programovacího období 2014 až 2020 obchvatu dočkají," říká Joukl.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz