Kinští na zámku rozhýbali dějiny, historií provází audiovizuální triky

  • 4
Zážitková expozice, jaká nemá v Česku obdoby. Takové ohlasy vyvolává Muzeum nové generace, které otevřela rodina Kinských na svém zámku ve Žďáru nad Sázavou. Pomocí audiovizuálních triků přibližuje více než 760 let historie cisterciáckého kláštera a později zámku. Vstup je zatím zdarma.

O víkendu začal zkušební provoz, s oficiálním otevřením se počítá až začátkem září. „Během prvních dvou dní přišlo do muzea kolem osmi set lidí,“ bilancovala Hana Chytrá z marketingu zámku. Chvílemi se dokonce tvořily fronty.

Muzeum nové generace

Muzeum má do konce září otevřeno denně včetně pondělí od 9 do 18 hodin. Denně do 19 hodin je otevřena kavárna, počítá se s celoročním provozem. Prohlídka trvá minimálně hodinu.

Oficiálně se Muzeum nové generace otevře 5. září při Klášterní noci. Do 16. srpna je vstup zdarma, obyvatelé Žďáru mají bezplatný vstup až do konce prázdnin.

Většina hostů odcházela nadšená. „Je to velký zážitek. Patro o baroku překonalo to středověké,“ řekla k expozici Tamara Pecková ze Žďáru. „Bavilo to i děti, netahaly mě za rukáv, abych už šla,“ hodnotila. „Snad jediné minus: přes sluchátka audioprůvodce člověk nemá možnost si sdělovat zážitky. Ale asi to tak má být, že si to má člověk užít sám v sobě,“ přemítala jedna z prvních návštěvnic.

Nákladná rekonstrukce bývalého pivovaru a jeho přestavba na muzeum začala s pomocí evropských dotací loni v srpnu. „Památky musí žít a sloužit lidem. Rozhodli jsme se nabídnout návštěvníkům ještě více a vytvořit v Muzeu nové generace pomyslnou křižovatku všech, nejen turistických aktivit v zámku a jeho okolí,“ řekl majitel zámku Constantin Kinský.

Dlouhé roky ležela tahle část areálu ladem, v minulosti sloužila například jako sklad zeleniny. Potomci starobylého šlechtického rodu dali po restituci přednost obnově jiných částí rozlehlého areálu vybudovaného mezi dvěma rybníky.

Zažijete cestu, zažijete příběh, slibuje motto výstavy

Tři roky trvající přípravné práce mělo na starosti česko-francouzské duo architektů Bronislav Stratil a Gilles Courat, kteří se zaměřují na obnovu a oživení historických památek. „Je to ojedinělý koncept, těžko najít ve střední Evropě něco srovnatelného. Hodně jsme se inspirovali ve Spojených státech a ve Francii,“ uvedl Stratil. Podle architekta je však potřeba celou expozici během srpna ještě vyladit.

Audiovizuální efekty vtahují návštěvníka do příběhu žďárského kláštera a zámku. „Zažijte cestu, zažijte příběh,“ zní hlavní motto.

Sahat se dá jen na některé exponáty, ale muzeum hlavně probouzí další smysly. „Jde o to, aby lidé vnímali věci kolem sebe co nejvíce smysly najednou. Není to tedy klasické muzeum, ve kterém ukazujeme exponáty. Je to kombinace divadla a výtvarných instalací,“ popsal Stratil.

Turisté potkávají mnichy cisterciáky včetně kronikáře Jindřicha Řezbáře, kteří ve Žďáře začali v roce 1252 budovat klášter, pochopí i jejich denní režim, který nejlépe charakterizuje heslo Modli se a pracuj. Setkají se i s nejslavnější dvojicí žďárských dějin, opatem Vejmluvou a architektem Santinim.

Světýlko provází ponurým středověkem i veselejším barokem

Aby mohli lidé vnímat co nejvíc, dostanou audioprůvodce se sluchátky. „Návštěvníky provádí hlas dívky, které říkáme Světýlko. Scénář výstavy připravil spisovatel Pavel Kosatík,“ popsala Hana Chytrá.

S Kinskými spolupracovaly na přípravě i další špičky. Například historici Jan Royt či Kateřina Charvátová, velký prostor dostali mladí umělci, například ilustrátorka Veronika Vlková nebo držitel Chalupeckého ceny Alexej Klyuykov, který vytvořil u schodiště komiksovou časovou osu od založení kláštera až po zápis Zelené hory na seznam UNESCO (1994).

Středověké přízemí působí ponuře, je zasazené do hlubokých hvozdů, které tehdy mniši osidlovali. „Naopak barokní část v prvním patře je dynamičtější a veselejší,“ srovnává Chytrá.

Až do 16. srpna je vstup zdarma, obyvatelé Žďáru se do expozice dostanou bezplatně až do konce prázdnin. Vstupné pak v „ostrém“ provozu bude stát 150 korun, snížené 100 korun, v nabídce je rodinná vstupenka i výhodný barokní pas do všech atrakcí u Kinských.