Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru zaplnily deštníky

  13:10aktualizováno  13:10
Jen jednou v roce mají lidé možnost podívat se do zámeckých zahrad rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Že si takovou příležitost umějí užít i za pošmourného, deštivého počasí, dokázali poslední květnovou sobotu při Slavnostech jara stovky obyvatel Žďáru a okolí, ale třeba i návštěvníci z Prahy.

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kapuce a deštníky vyřešily problém nejen turistů, ale taky hudebníků pod širým nebem. Program se kvůli dešti rušit nemusel.

Pro většinu z příchozích to byla teprve druhá možnost nahlédnout do velkého zámeckého parku v anglickém stylu, do upraveného Rajského dvora a vidět i květinovou zahradu u šlechtického domu, ve kterém v letních měsících přebývá vdova po zdejším majiteli hraběti Radslavu Kinském, Tamara Amilakvari Kinská.

Právě ona se loni rozhodla vytvořit na žďárském zámku novou tradici po vzoru anglických a francouzských zvyků.

Hraběnka Kinská

Hraběnka Kinská

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Kromě běžných návštěvníků přijeli i letos hosté s modrou krví. Asi nejvzácnější návštěvou mezi nimi byla Genilde Kinská, starší sestra zesnulého Radslava Kinského a nejstarší žijící členka tohoto šlechtického rodu.

Dřív to byla džungle, říká hraběnka

Dívat se bylo na co. Záhony hýřily barvami, kolem nich se klikatily úhledné chodníčky, které o kus dál rozdělovaly upravený trávník s vzácnými dřevinami a košatými stromy včetně jinanu dvojlaločného.

"Když jsme se sem v devadesátých letech vrátili, byla to hotová džungle," zavzpomínala Tamara Kinská. Zatímco její muž se věnoval hlavně zpustlým lesům a rybníkům, ona si vzala na starost zvelebení kdysi udržovaného zámeckého parku. "Mám tady dva zahradníky, ale to víte, že to nestačí," postěžovala si se smíchem hraběnka, která dodnes na žďárském sídle své zahradnické nápady sama s rýčem nebo motykou v ruce také realizuje.

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Hraběnka Kinská

Hraběnka Kinská

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Příchozí ale mohli vstoupit do zámecké základní školy, ve které se vzdělával i Radslav Kinský a o jejíž historii i současnosti poreferovaly místní učitelky. Podívat se mohli také do konventní baziliky, do galerie Kinských nebo na výstavu Barokní umění ze sbírek Národní galerie. Minimálně na třech stanovištích je přitom čekalo nějaké hudební vystoupení.

V areálu se konají i kongresy

"Moc se nám to líbí. Ten opravený kostel, rybník a vůbec celý areál. Je to hezčí, než jsem čekala. Jsme tady poprvé a jsme rádi, že jsme sem vyrazili i v dešti," svěřila se Anna Křesťanová.

"Nádhera," shrnul své dojmy pražský lékař Karel Nouza, jeden z desítek reprodukčních imunologů, kteří právě v zámeckém areálu absolvovali třídenní kongres.

Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou
Otevřené zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou

"Po třech dnech v místnosti jsem zase venku, navíc v krásném prostředí, koukám na bonsaje a kaktusy, poslouchám příjemnou muziku - nejdřív sbor Fons v konventu a potom venku jazz. Co víc si přát?," zhodnotil program muž, který byl třicet let nejen profesním kolegou bývalého zámeckého pána, ale byl taky podle svých slov jeho dobrým přítelem.

"Ty kongresy tu začal organizovat právě kníže Radslav, který byl sám významný reprodukční imunolog. Pracovali jsme spolu na výzkumu neplodnosti a potratů v Ústavu péče o matku a dítě. A protože v poslední vůli si hrabě přál, aby tu kongresy pokračovaly, budeme se tu doufám sjíždět ještě dlouho. A kdyby se pokaždé sešel termín i s otevřenými zahradami, bylo by to ideální," řekl Nouza.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Najdete na iDNES.cz