V muzeu v Bystřici nad Pernštejnem se otevírá unikátní živá rybí expozice....

V muzeu v Bystřici nad Pernštejnem se otevírá unikátní živá rybí expozice. První návštěvníky přivítá 8. května. Ukáže jim ryby žijící v povodí řeky Svratky. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Sklepením se prohánějí živé ryby. Muzeum vybudovalo unikátní expozici

  • 0
V Bystřici nad Pernštejnem otevřou "rybí muzeum". V pěti různě velkých akváriích budou moci návštěvníci vidět 25 druhů sladkovodních ryb z povodí řeky Svratky. První návštěvníky netradiční expozice přivítá na státní svátek 8. května.

Muzeum v Bystřici nad Pernštejnem chystá otevření unikátní expozice, která nemá na Vysočině obdobu. Nebudou v ní totiž obvyklé staleté exponáty z archeologických sbírek, ale živí tvorové. Středověké sklepení muzea totiž zaplnila obří akvária s živými rybami.

"Důvod byl strašně jednoduchý. Je tady obrovská vlhkost a exponáty, co tu byly ještě loni ve vitrínách, tím trpěly a podléhaly zkáze. Jednalo se o pět až šest set let staré předměty z archeologických výzkumů, například zbraně a spoustu nářadí," vysvětluje vedoucí muzea Vladimír Cisár.

Otázka, proč právě ryby, pak už prý byla nasnadě. "Sám jsem rybář a nechal jsem se inspirovat. V neposlední řadě jsme chtěli udělat živou expozici, nalákat lidi na něco nového," popisuje Cisár.

Otázkou ale bylo, jaké druhy ryb představit. "Akvarijní jsem zavrhl, protože ty má spousta lidí doma. Proto jsme se rozhodli pro naše sladkovodní. A když naše, tak nejlépe ty, které jsou přímo odsud z povodí Svratky," vysvětluje Cisár, proč budou v Bystřici k vidění ryby z původního parmového pásma.

Otevření muzea zbrzdily komplikace

"Rybí muzeum" se rodilo od prvotního nápadu rok a jeho vznik provázela řada problémů a komplikací týkajících se technického zázemí i samotných ryb. Dokončení se tak protáhlo o několik měsíců.

"I když jsme sklářská velmoc, skla na akvária jsou vyrobena v Belgii, protože u nás nám nikdo nebyl schopný dát požadovanou záruku na jejich kvalitu a bezpečnost. Proto jsme na ně čekali několik měsíců, stejně jako na světla z Německa," prozrazuje Cisár.

Největší akvárium má objem pět kubíků vody a sílu skla 3,5 centimetru. "Prohání se v něm sumec a k němu přibudou ještě štiky, candáti nebo okouni," upozorňuje Cisár.

Ještě před chystaným otevřením se navíc pokazila filtrace vody vyráběná pod hlavičkou německé značky v Číně a museli ji reklamovat. Dalším problémem byli parazité, kterými v novém prostředí některé druhy ryb začaly trpět a uhynuly.

"Naše ryby jsou mnohokrát choulostivější než normální akvarijní. Nejhůř jsou na tom dravci, kterým se v zajetí obecně nedaří. Máme je zatím ve zvláštní nádrži," doplňuje vedoucí muzea.

Akvária budou simulovat přehradu, rybník i řeku

Expozice čítá celkem pět různě velkých akvárií rozdělených podle místních lokalit a druhů ryb.

"Máme tady Vírskou přehradu, takže je tu přehradní nádrž, ve které jsou dravci. Další akvárium je řeka, v níž bude dominovat parma. Kromě ní jsou tu například jelci, ouklejky a další říční ryby. Ve třetím je zase rybniční mělčina a její zástupci. Třeba několik druhů kapříků včetně i pouze pěticentimetrových," prozradil Cisár, který upřednostnil prostor před velikostí ryb.

"Nechtěli jsme dát do akvária jednu metrovou rybu, která by se nemohla hnout. Proto tu máme především menší, celkem asi pětadvacet druhů," říká muzejník, který expozici buduje svépomocí se svým synem, rovněž vášnivým rybářem.

Zatímco vybavení je zahraniční, prostředí vytvořené uvnitř nádrží je naopak ryze domácí. "Všechny kameny a kořeny uvnitř akvárií pochází z řeky nebo rybníků, tak abychom rybám vytvořili jejich přirozené prostředí, ve kterém se budou cítit dobře," doplňuje Cisár.

Velké pařezy nalezené v rybnících například s kamarádem vyvařoval doma ve vaně, aby byly pro ryby zdravotně nezávadné.

Kromě samotných živých ryb bude muzeum doplňovat také rozsáhlá expozice mapující historii rybářství, místních spolků starších sto let včetně dobového i současného rybářského vybavení. To bude doplněno ještě o dobové mapy z 18. století dokumentující, jak s postupem času rybníky nejen na Bystřicku ubývají.