V Brodě odhalí kontroverzní pomník. Kritikům připomíná větrnou zábranu

  14:36aktualizováno  14:36
Loni v létě kvůli němu bylo v Havlíčkově Brodě mnoho povyku. V neděli se nový památník obětem světových válek poprvé ukáže veřejnosti. Odhalen bude v rámci oslav stého výročí založení Československa. Jeho pořízení přišlo město na jeden a čtvrt milionu korun.

Pomník, který v Havlíčkově Brodě jitří emoce, je zatím zakryt modrou plachtou. Jeho odhalení se uskuteční v neděli 28. října ve 13 hodin. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Větrná zástěna, autobusová čekárna, ale také nebetyčná pitomost. Mnoho nelichotivých přízvisek dostal nový pomník na brodském hřbitově. A to ještě ani nebyl hotový. Kritikům stačilo, když loni v létě poprvé spatřili jeho zmenšený model.

Přibližně dva metry vysoký, tři metry široký a metr „hluboký“ monument už stojí na svém místě. Nainstalován byl na loučku uprostřed hřbitova, kde stával pomník původní. Ten tvořil betonový sloupek s kovovou rudou hvězdou a několik bloků betonu okolo.

Vedení brodské radnice se nelíbil, navíc byl podle ní historicky nepřesný tím, že vypadal, jako by byl věnován pouze Rudá armádě. Pro oslavy výročí republiky ho tak nechala vyměnit.

Nové dílo vytvořil známý brodský sochař a sklář Jan Exnar. Je složeno ze tří plátů černé oceli a skla. „Koncepce má charakter otevřené architektury kaple s dominantním barevným ‚oknem‘. Stěny a strop v imaginární perspektivě nesou síť hvězd, která se prolíná se jmény obětí,“ představil ho loni na podzim.

„Oblak jmen bytostí z mnoha míst Evropy se dotýká na jedné straně nekonečna vesmíru, na straně druhé modrého skla, symbolu našeho vědomí, naděje a mementa našich životů,“ doplnil umělec.

Neuvážlivá drzost a pitomost, láteřil opoziční zastupitel

Jenže už samotný model se setkal s rozporuplnými reakcemi. „Podobu pomníku považuji za neuvážlivou drzost,“ tvrdí například opoziční zastupitel Jiří Čáslavský. „Asi jsem nedorostl hodnotám současného moderního umění. Mně se to prostě zdá jako pitomost,“ prohlásil bez servítek.

Fotogalerie

„Nerez se mi nezdá. Na Vysočině přece máme kámen a zdatné sochaře, kteří s ním umí pracovat,“ podivoval se před rokem i Vladimír Slávka z hnutí ANO.

Při schvalování si zastupitelé města vymínili, že představená podoba pomníku nebude konečná a že se vedení města zkusí s autorem domluvit na případných úpravách. To se však nakonec nestalo.

„Pomník vznikl v takové podobě, jak ho autor představil a jak byl naprojektován. Nevím o tom, že by tam byla nějaká změna,“ konstatoval nyní havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Nepovedený výběr podoby přirovnali ke karlovarské losovačce

Velké pozdvižení vyvolal i způsob, jakým radnice o podobě monumentu rozhodovala. Jan Exnar se městu sám přihlásil, že by nový pomník vytvořil. Dílo si ocenil na téměř jeden a čtvrt milionu korun. Zastupitelé, i proto, že měli k návrhu připomínky, nakonec rozhodli o nutnosti architektonické soutěže.

Členové hodnotící komise ale v anonymní soutěži vybrali opět Exnarův návrh a navíc ho odměnili 70 tisíci korunami. Už dopředu ho znali a věděli, kdo je jeho autorem.

Kritici namítají, že komise se sešla jen jednou a pouze v sedmi lidech místo původně jmenovaných třinácti. Někteří odpůrci Exnarova návrhu si stěžovali, že na jednání vůbec nedostali pozvánky a nevěděli o něm. „To je karlovarská losovačka!“ rozčiloval se poté komunistický zastupitel Milan Plodík.

Pomník bude odhalen v neděli ve 13 hodin. Zatím stojí zabalen do modré plachty. Na poměrně rozlehlé loučce se však poněkud ztrácí a na pohled vypadá velmi malý. Je proto možné, že radnice nechá do budoucna vylepšit i jeho bezprostřední okolí. „Zatím jsme však tuto věc nikterak neřešili,“ podotkl Honzárek.

Znovu po sto letech půjde k řece průvod s bustou císaře

Vedle oficiálních pietních aktů, které chystá radnice, si výročí vzniku Československa ve velkém připomene zejména havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny. To na 28. října připravilo rekonstrukci událostí, jak to před sto lety ve městě vypadalo.

„Vycházíme z historických skutečností, skutečných událostí i třeba fotografií a vzpomínkových článků,“ prozradil ředitel muzea Michal Kamp. Muzeum tím chce ukázat, že i tehdejší Německý Brod v říjnu roku 1918 žil revolucí.

„Ale něco vynecháme. Třeba takové pálení rakouských vlajek nebo svrhávání busty císaře do řeky. Ona se tu tenkrát děla docela i zvěrstva,“ podotkl Kamp.

Slavnost na náměstí začne v neděli ve 14 hodin. Nejprve starosta Eduard Šubrt z balkonu nové radnice vyhlásí samostatné Československo. „Byl to v tu dobu zároveň poměrně vysoce postavený politik, který měl nejnovější zprávy. Občany Brodu s vývojem seznámil hned 28. října 1918 večer,“ říká Kamp.

Po obecné veselici a strhávání praporů habsburského mocnářství vyjde z Horní ulice průvod s bustou císaře. Podle dobových záznamů se takový studentský průvod opravdu uskutečnil 29. října 1918, plastiku pak lidé svrhli do Sázavy. Busta císaře byla původně umístěna v takzvané barákové kolonii, což je přibližně místo dnešní psychiatrické léčebny. „Vedle orlic na úřadech a veřejných budovách byla právě tato busta symbolem monarchie v Brodě,“ poznamenal ředitel muzea.

V podvečer muzeum pořádá v sále Staré radnice besedu a po setmění v 19 hodin vyrazí od pomníku Karla Havlíčka Borovského v parku lampionový průvod. I ten podle archivních záznamů procházel městem na znamení oslavy samostatného státu a sbratření zdejšího obyvatelstva.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Najdete na iDNES.cz