Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Partnerství měst sledovali tajní na Východě i Západě. Vydrželo 30 let

  8:18aktualizováno  8:18
Československo v roce 1985 svírala železná opona. Přesto v té době vzniklo nezvyklé partnerství mezi městem ze socialistické republiky a městem z liberálního Holandska. A přátelství trvá dodnes. Havlíčkův Brod slaví 30 let svazku s nizozemským Brielle. A vzpomíná zejména na jeho počátky.

Havlíčkův Brod byl za socialismu jedním z prvním československých měst, která měla partnera za západní hranicí. Oslavy 30 let partnerství se odehrají v centru Brodu - na Havlíčkově náměstí a v přilehlém parku Budoucnost. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V roce 1986 byl Pavel Novotný studentem střední průmyslové školy. Učil se anglicky, po večerech poslouchal Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. A najednou se mu splnil sen.

Brielle

Brielle, také Den Briel, je město v Nizozemí, v severní části ostrova Voorne-Putten, západně od Rotterdamu. Má něco málo přes 15 tisíc obyvatel. 

Brielle je staré opevněné město, název pochází z keltského slova broglio (loviště, obora). Městská práva získalo v roce 1306. Ve středověku mělo město vlastní přístav a bylo významným obchodním střediskem.

Obsazení města mořskými geusy 1. dubna 1572 bylo klíčovou bitvou Nizozemské revoluce, na památku této události se slaví tzv. kalknacht, křídová noc, kdy mládež z celého města vyjde do ulic a pomalovává okna křídou. Zvyk je oficiálně zakázán, udržuje se ale pořád.

„Pro mě jako obyčejného kluka to bylo něco neskutečného. Na vlastní oči jsem zjistil, jak falešná propaganda se v tehdejším Československu vedla,“ vzpomíná dnes.

Novotný se rok po podpisu smlouvy mezi Brodem a patnáctitisícovým nizozemským Brielle vydal poprvé na Západ na výměnný zájezd. Deset dní strávil v holandské rodině. S údivem sledoval, jak domácnosti v zemi tulipánů nemají záclony na oknech, jak jsou města plná barev a společenského života. I na to, jak se lidé doma nepřezouvali.

„Všichni byli vstřícní, liberální, otevření. Nikdo se nezavíral za ploty, neschovával za záclony. Lidé byli v kontaktu, to bylo nejkrásnější. U nás byla nuda, šeď,“ líčí.

V mysli mu zůstala příhoda, jak přes hranice pašoval německé marky. „Toužil jsem po počítači. Rodiče mi dali marky, abych si ho za hranicemi koupil,“ vypráví. Kvůli tomu musel s hostitelskou rodinou padělat darovací listinu, jinak by mu celníci na hranicích počítač sebrali. „Holandští hostitelé mi napsali, že mi počítač darovali. Jen tak jsem ho dovezl domů,“ směje se.

Hodiny by o navazování přátelství dokázala vyprávět Eva Horová. V roce 1968 emigrovala do Nizozemska, později se v Brielle usadila a učila ve škole. Náhodou se stala nejdůležitější osobou partnerství.

Program oslav 30 let partnerství s Brielle

pátek 8. 5.

8.00 – 16.00 50. trh řemesel (park Budoucnost, zimní stadion)

9.00 Promenádní pochod orchestru Libertatis (NL) z Havlíčkova náměstí přes park Budoucnost k zimnímu stadionu

9.30 Vystoupení mažoretek (NL) s orchestrem Libertatis (NL) před zimním stadionem

16.00 Koncert kapely Folk Club Brielle a Pekel (NL) v parku Budoucnost

17.00 – 18.30 Velký promenádní koncert orchestru Libertatis v parku Budoucnost

sobota 9. 5.

16.00 – 17.00 Vystoupení saxofonistů a bubeníků orchestru Libertatis na náměstí

17.00 – 3.00 Velký společenský večer v KD Ostrov (prezentace partnerských měst, přehlídka společenských šatů, vernisáž výstavy Umění za sklem, světelná show skupiny Magnis, fotokoutek)

doprovodný program

4. – 10. 9. Výstava fotografií fotostředisek Havlíčkův Brod a Brielle na radnici

7. 5. – 7. 6. Výstava Umění za sklem (umělecká díla českých a nizozemských autorů ve výkladních skříních v centru města)

Poznámka: Oslavy partnerství se prolínají s mnoha dalšími akcemi, které se pořádají k výročí 70 let od konce 2. světové války, a s akcemi, jež souvisí se zahájením divadelní přehlídky Dospělí dětem.

Po navázání kontaktů s městem z Východu na počátku 80. let toužil starosta Brielle Cor de Ronde, idealista, který v tom viděl podkopání železné opony. Dnes už se ani neví, jak přišel na Havlíčkův Brod.

„Starosta si mě tehdy pozval, abych mu o Československu a o Brodě vyprávěla. Myslela jsem si, že to k ničemu nebude,“ vypráví Eva Horová.

Při prvních kontaktech byla tlumočnicí. „Někdy to nebylo jednoduché. Třeba když poprvé přijel tehdejší předseda národního výboru Jaroslav Doležal a četl psaný projev plný velkých vítězství lidu,“ směje se Horová, která se později stala čestnou občankou Brodu.

Během pár let se partnerství přelilo mezi lidi. Na výměnné zájezdy, tehdy přísně reciproční, jezdili studenti, sportovci, členové spolků, hudebníci, zemědělci či umělci.

V začátcích výměnné pobyty hlídaly tajné služby obou zemí. „Bývalo pravidlem, že se vybraly pasy od hostů a odnesly na kontrolu na Veřejnou bezpečnost. Když jsem tam čekala, přistoupil ke mně muž, že je ze Státní bezpečnosti a že by chtěl, abych mu hlásila kdo s kým a o čem mluvil,“ popisuje Horová.

Že se to stalo v Československu, ji nepřekvapilo. V šoku ale zůstala, když se to samé opakovalo v Nizozemsku s tamější tajnou službou. „Řekla jsem o tom starostovi Brielle. Ten s tím šel až do parlamentu, kde se diskutovalo, jak je nepřípustné, aby tajná služba takto sledovala občany,“ dodává Eva Horová.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz