Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oslavte Silvestr netradičně. V Třešti třeba s plážovým lehátkem a v plavkách

  9:24aktualizováno  9:24
Desítky restaurací, hotelů a penzionů se předhání v silvestrovské nabídce. Slibují bohatou tombolu, zábavný večer s pohoštěním a samozřejmě i muzikou. Poslední den v roce se dá ale na Vysočině strávit i netradičně. Nabízí se Plážový Silvestr v Třešti, cesta za vlkem v Bíteši i plavba lodí po Dalešické přehradě.
Silvestr můžete na Vysočině oslavit i netradičně, v Třešti se nabízí Plážový Silvestr, v Bíteši zase cesta za vlkem. Ilustrační foto

Silvestr můžete na Vysočině oslavit i netradičně, v Třešti se nabízí Plážový Silvestr, v Bíteši zase cesta za vlkem. Ilustrační foto

Vykročit vstříc novému roku můžete i jinak než od sklenky alkoholu. Na své si přijdou příznivci sportu nebo naopak ti, kdo v poslední den roku chtějí alespoň trochu dohnat celoroční zahálení.

V Polničce na Žďársku je možné se zapojit už do 41. ročníku silvestrovského běhu na historických lyžích. V zájmu recese je doporučeno obléci se i do netradičního oblečení.

Silvestrovský běh na lyžích začíná úderem desáté hodiny dopolední u restaurace Polnička. V téže obci bude možné si provětrat hlavu po bujaré silvestrovské oslavě na Nový rok, kdy se od místní prodejny pořádá v hodinu po pravém poledni Novoroční procházka.

Tipy na Silvestra

Dalešice
Vyhlídková novoroční plavba po přehradě. Rezervace na tel.: 604 562 489 - Jakub Turek.

Třešť
Plážový Silvestr, hraje Zatrestband a Old Steamboat, vstupné 200 až 400 korun (předprodej v TIC Třešť).

Jihlava
19. ročník Silvestrovského běhu, start 11:00, zimní stadion.
Novoroční výstup na Šacberk, start z libovolného místa. Délka trasy minimálně 5 kilometrů libovolně - pěšky, lyže, cyklo. Cílem je Šacberk - torzo rozhledny 14:30-15:00.

Polnička
41. ročník silvestrovského běhu na historických lyžích. Netradiční oblečení vítáno. Start 31. 12. v 10:00 od restaurace Polnička.

Velká Bíteš
Cesta za posledním vlkem, 11. ročník výšlapu k pomníku.

V Telči na Jihlavsku bude opět možné dát si o silvestrovské půlnoci na náměstí Zachariáše z Hradce čočkovou polévku. Třeba jako odměnu za silvestrovský výšlap na nejvyšší kopec Vysočiny, nedalekou Javořici.

V Jihlavě vyrazí v poslední den roku do ulic běžci na 1 450 metrů dlouhou trasu. Ta začíná u Horáckého zimního stadionu a vede přilehlými Smetanovými sady a blízkými ulicemi. Silvestrovský běh startuje hodinu před polednem.

Vysportovat novoroční kocovinu pak Jihlavané mohou výstupem na vrch Rudný. Libovolný start cesty má za cíl torzo rozhledny na vrcholu kopce, kde mezi půl třetí a třetí hodinou odpoledne po ujití alespoň pětikilometrové trasy dostanou účastníci diplom od pořádajícího klubu českých turistů.

Výšlap za posledním vlkem

Zpestřit si silvestrovský den výšlapem je možné i ve Velké Bíteši. Tamní klub seniorů pořádá letos už jedenáctý silvestrovský výšlap "za posledním vlkem" k pomníku z roku 1863, kdy byl na jeho místě údajně zastřelen poslední vlk.

"Z bítešského náměstí od kašny je to k pomníku asi čtyři kilometry. Každoročně vyráží o půl jedné zhruba padesátka lidí a dalších padesát lidí přijde k cíli z jiných směrů," řekl k akci její spoluorganizátor Karel Smolík. "Připravená bude hudba i program místních chatařů," dodal Smolík.

Přihlaste se na plavbu lodí

Přivítat nový rok netradičně je možné i novoroční projížďkou po Dalešické přehradě na Třebíčsku. Není ale ještě jisté, jestli loď vypluje. "Zatím na plavbu není přihlášen nikdo. Muselo by se přihlásit alespoň dvacet lidí," oznámil za provozovatele Jakub Turek.

Hodinová novoroční plavba po přehradě vyjde na stokorunu a dítě na polovic. V případě dostatečných rezervací předem vypluje loď hodinu po poledni z Kramolína.

Slavte v plavkách v Třešti

Pokud se nakonec přece jen rozhodnete trávit silvestrovský večer s lahví šampaňského a chlebíčky na stole, ale přitom toužíte po netradičním večeru, možná vás zláká třešťský "Plážový Silvestr".

Na silvestrovský večer v kulturním domě jsou vítáni všichni s plážovou výbavou, tedy v plavkách, s nafukovacími kruhy či křidélky a dalšími letními doplňky k vodě. Pořadatelé nevylučují v průběhu večera ani přehlídku plavek.

K Silvestru podle mnohým neodmyslitelně patří ohňostroj. Po čtyřech letech se opět rozzáří půlnoční obloha v poslední den roku i nad Karlovým náměstím v Třebíči. Silvestrovský ohňostroj na náměstí letos plánuje i žďárská radnice.

Jihlavská radnice pořádala silvestrovský ohňostroj v centru města naposledy před deseti lety. "V ulicích zůstal neskutečný nepořádek, dokonce se objevily rozbité výlohy a další projevy vandalismu, proto od toho město upustilo," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis. Letos ale ohňostroj přece jen v Jihlavě bude - vůbec poprvé v novoroční podvečer od půl šesté.

Přehlídku zábavní pyrotechniky plánují v poslední letošní den i v dalších městech Vysočiny. Třeba úderem půlnoci u hasičárny v Počátkách na Pelhřimovsku a už od osmé večer v areálu jemnického zámku na Třebíčsku. Silvestrovský ohňostroj rozzáří nebe i nad náměstím v Bystřici nad Pernštejnem.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz