Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dojde na slova památkářů, nevkusné průhledy z jihlavského náměstí zmizí

  11:03aktualizováno  11:03
Postupně vychází najevo, jak ledabyle se na jihlavské radnici schvaloval kritizovaný projekt průhledů do podzemí na historickém Masarykově náměstí. Pro průhledy se vžila přezdívka pařeniště. Všechno teď spěje k tomu, že ohrádky s řetězy tiše zmizí.

Svou konstrukcí připomíná průhled spíš zahradní pařeniště. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už od předloňska hyzdí jihlavské náměstí průhledy do podzemí, které měly být původně jeho ozdobou. Turisté v nich vidí v lepším případě prázdnou betonovou šachtu či v horším případě jen orosené sklo.

Přitom už před zahájením jejich instalace upozorňovali odborníci z Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči, že průhledy v navrhované podobě jsou nepřípustné. Varovali před narušením historického prostoru.

Fotogalerie

„Pohled do podzemí shora nenabídne návštěvníkovi to, co lze v jihlavských katakombách vnímat přímo v podzemí,“ uvedli ve svém stanovisku.

Lidé na radnici ale jejich odborné vyjádření nerespektovali. Dokonce v závazném stanovisku, které vydal magistrát, nebyl zmíněn postoj NPÚ z Telče.

„Náš názor ze zákona magistrát nemusí respektovat, ale pokud tak učiní, musí se s našimi námitkami a nesouhlasem argumentačně vyrovnat, což se v tomto případě nestalo,“ uvedla Martina Indrová, ředitelka památkářů v Telči. Podle nich by bylo nejvhodnější, kdyby konstrukce zmizely, místa se znovu zadláždila a uvedla do původního stavu.

V Telči si na „pařeniště“ stěžovali architekti i běžní obyvatelé Jihlavy. Proto z NPÚ odešla žádost na památkovou inspekci ministerstva kultury, aby prošetřila okolnosti vzniku průhledů.

Podle inspekce nejvíce pochybil odbor dopravy na jihlavské radnici. Památkáři z radnice sice schválili způsob zasklení průhledů, ale jiný, než byl nakonec zvolen.

Nepoznali rozdíl?

„To, že odbor dopravy nepoznal rozdíl mezi projektem schváleným a projektem předloženým žadatelem, vedlo k tomu, že práce byly ze strany odboru dopravy povoleny. Jenže bez toho, aby bylo konkrétní provedení zasklení ze strany památkové péče odsouhlaseno,“ shrnula Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury.

Podle inspekce je jedinou možnou cestou ke změně průhledů, aby vlastník přišel s novým řešením a návrh si nechal schválit.

Vedení města už ale dělá kroky vedoucí k odstranění „pařenišť“.

„Chci to napravit. Já osobně se kloním k tomu to zbourat. Nemůžeme tam ale jen tak svévolně poslat čtyři chlapy, aby to vykopali, položili traverzy a zadláždili. Nejprve musíme projít tou úřednickou cestou. Nutné je povolení k odstranění stavby,“ popsal náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný.

Problém s průhledy se podle něj vyřeší nejpozději do letní sezony. Vedení města se navíc už brzy neformálně sejde s pracovníky Národního památkového ústavu v Telči.

A jelikož má už nyní Výborný s ředitelkou Indrovou stejný názor, zřejmě už v dohledné době ohrádky s řetězy opravdu zmizí.

Tématem diskusí vedení radnice s telčskými pracovníky NPÚ ale nebudou jen průhledy. „Chceme s nimi mluvit také o parkování na náměstí, jestli bychom ho mohli schovat pod zem a případně kde. Nebo jaké používat stavební materiály na náměstí, střešní krytiny, jaké dlažby. Chceme-li na náměstí zeleň a v jaké formě. Co reklamy, tržiště, mobiliář,“ přiblížil témata diskuse Vratislav Výborný.

Šéfové radnice podle něj chtějí najít s památkáři společnou řeč a rozhodně nemíní postupovat ve stylu: tohle my chceme a vy nám to povolte, nebo se budeme zlobit. „Chceme je vtáhnout do problematiky. Slíbili, že by šli i na workshopy s obyvateli,“ dodal náměstek primátora.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz