Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Raději rok potmě než být pod Ledčí, shodují se lidé ve Vrbce a Sychrově

  11:20aktualizováno  11:20
Čtyři, tři, dva, jedna... Poslední dny, kdy ještě patří k Ledči nad Sázavou, odpočítávají obyvatelé hned dvou osad - Vrbka a Sychrov. Od Nového roku se obě připojí k sousednímu Kozlovu.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novoroční oslavy ve dvou osadách, které momentálně náleží k Ledči nad Sázavou, tentokrát dostanou širší rozměr. Od 1. ledna se totiž Vrbka a Sychrov, v nichž žije dohromady 84 obyvatel, od Ledče odtrhnou a stanou se součástí sousedního Kozlova. Obce už podepsaly smlouvy a obchodu nic nebrání.

„Už je v podstatě hotovo. S ledečským starostou jsme podepsali všech devět smluv,“ potvrdil první muž Kozlova Josef Borovský. „Po administrativní stránce je převod dokončen. Zastupitelé obou obcí to odhlasovali bez diskusí,“ informoval i ledečský místostarosta Jan Drápela.

Klidné období svátků si ovšem hlavně kozlovský starosta moc neužije. Do konce roku musí vyřešit ještě mnoho věcí včetně převzetí majetku a smluv na další služby, jako je svoz odpadu nebo provoz veřejného osvětlení.

Veškeré tyto náležitosti pro Vrbku a Sychrov zajišťoval městský úřad v Ledči a jeho organizace. To by mělo od ledna skončit, Kozlov si musí zajistit své dodavatele.

„Na něčem jsme předběžně domluveni s Ledčí, něco máme v záloze. Svoz komunálního odpadu by měl být vyřešen, doladit musíme ten tříděný a osvětlení,“ vyjmenoval Borovský. „Pokud bude potřeba, jsme ochotni pomoci. Nebude to tak, že o půlnoci zhasneme světla a necháme obyvatele osad zahltit odpadky,“ doplnil Drápela.

Lidé si budou muset nechat vyměnit občanské průkazy

Obyvatelé obou osad přijali změnu s nadšením. „Jak jsem s místními lidmi mluvil, ani by jim nevadilo, kdyby se rok nesvítilo. Říkali, že to vydrží. Že hlavní pro ně je, když budou pryč od Ledče. Ale rok je potmě určitě nenecháme,“ pousmál se starosta Kozlova.

Obyvatelé Vrbky a Sychrova si dlouhodobě stěžovali, že o tyto místní části město nejeví zájem a neinvestuje do nich. „Zatímco okolní obce a osady vzkvétají, u nás není plyn, jsou tu rozbité cesty, na opravu čekají rybníky. A co radnice mohla prodat, to tady v minulosti prodala,“ tvrdil například Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

Novým občanům Kozlova však přechod přinese nejméně jednu nepříjemnost. Budou si muset nechat vyměnit občanské průkazy. I když se sami nikam stěhovat nebudou, změní se jim adresa bydliště. Už nebudou náležet k Ledči, ale ke Kozlovu. A nechat přepsat si budou muset i další smlouvy a listiny, na nichž se adresa vyskytuje.

„Počítáme s tím, že do obou osad rozdáme jakési oběžníky, kde budou podrobně popsány věci, které si lidé budou muset nechat předělat nebo změnit, které se jich dotknou. Například že se změní svozové dny na odpad,“ podotkl Borovský.

Finanční úřad přepočítá rozdělení peněz až na podzim

Na podmínkách převodu osad se obě obce domluvily před několika týdny. A na nich už se nic nemění. Kozlov od Ledče převezme veškerý obecní majetek v osadách. Podle znaleckého odhadu za něj městu zaplatí přibližně 1,1 milionu korun.

„Suma bude rozložena do tří ročních splátek tak, abychom záležitost uzavřeli v roce 2018 na konci současného volebního období,“ přiblížil dohodu Drápela. Menší část nemovitostí a cest bude převáděna ve formě darů, jiné budou řešeny kvůli zatížení pozemků půjčkou.

Ledečské samosprávy se podle Drápely odchod dvou osad příliš nedotkne. „Jde jen o něco málo přes jedno procento obyvatel Ledče. Daňové příjmy se nám tím sníží nepatrně, navíc odpadne nutnost se o osady starat,“ pravil.

To Kozlovští pocítí změnu mnohem silněji. K jeho současným bezmála 140 obyvatelům během jedné chvíle přibude 84 dalších. A zpočátku tomu vůbec nebudou odpovídat příjmy. „Daň z nemovitosti ještě v příštím roce půjde do Ledče a daňové příjmy až do září také,“ poznamenal Borovský.

Podle něj totiž teprve na podzim finanční úřad rozdělení peněz podle počtu obyvatel přepočítá. Do konce roku by měl Kozlovu poslat o příslušnou sumu více, naopak Ledči méně. „Takže tři čtvrtě roku budeme z našeho rozpočtu pro jednu obec hradit chod de facto obcí dvou. Ale věděli jsme to dopředu, tak jsme něco stihli našetřit,“ dodal kozlovský starosta.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz