Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Raději rok potmě než být pod Ledčí, shodují se lidé ve Vrbce a Sychrově

  11:20aktualizováno  11:20
Čtyři, tři, dva, jedna... Poslední dny, kdy ještě patří k Ledči nad Sázavou, odpočítávají obyvatelé hned dvou osad - Vrbka a Sychrov. Od Nového roku se obě připojí k sousednímu Kozlovu.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Novoroční oslavy ve dvou osadách, které momentálně náleží k Ledči nad Sázavou, tentokrát dostanou širší rozměr. Od 1. ledna se totiž Vrbka a Sychrov, v nichž žije dohromady 84 obyvatel, od Ledče odtrhnou a stanou se součástí sousedního Kozlova. Obce už podepsaly smlouvy a obchodu nic nebrání.

„Už je v podstatě hotovo. S ledečským starostou jsme podepsali všech devět smluv,“ potvrdil první muž Kozlova Josef Borovský. „Po administrativní stránce je převod dokončen. Zastupitelé obou obcí to odhlasovali bez diskusí,“ informoval i ledečský místostarosta Jan Drápela.

Klidné období svátků si ovšem hlavně kozlovský starosta moc neužije. Do konce roku musí vyřešit ještě mnoho věcí včetně převzetí majetku a smluv na další služby, jako je svoz odpadu nebo provoz veřejného osvětlení.

Veškeré tyto náležitosti pro Vrbku a Sychrov zajišťoval městský úřad v Ledči a jeho organizace. To by mělo od ledna skončit, Kozlov si musí zajistit své dodavatele.

„Na něčem jsme předběžně domluveni s Ledčí, něco máme v záloze. Svoz komunálního odpadu by měl být vyřešen, doladit musíme ten tříděný a osvětlení,“ vyjmenoval Borovský. „Pokud bude potřeba, jsme ochotni pomoci. Nebude to tak, že o půlnoci zhasneme světla a necháme obyvatele osad zahltit odpadky,“ doplnil Drápela.

Lidé si budou muset nechat vyměnit občanské průkazy

Obyvatelé obou osad přijali změnu s nadšením. „Jak jsem s místními lidmi mluvil, ani by jim nevadilo, kdyby se rok nesvítilo. Říkali, že to vydrží. Že hlavní pro ně je, když budou pryč od Ledče. Ale rok je potmě určitě nenecháme,“ pousmál se starosta Kozlova.

Obyvatelé Vrbky a Sychrova si dlouhodobě stěžovali, že o tyto místní části město nejeví zájem a neinvestuje do nich. „Zatímco okolní obce a osady vzkvétají, u nás není plyn, jsou tu rozbité cesty, na opravu čekají rybníky. A co radnice mohla prodat, to tady v minulosti prodala,“ tvrdil například Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

Novým občanům Kozlova však přechod přinese nejméně jednu nepříjemnost. Budou si muset nechat vyměnit občanské průkazy. I když se sami nikam stěhovat nebudou, změní se jim adresa bydliště. Už nebudou náležet k Ledči, ale ke Kozlovu. A nechat přepsat si budou muset i další smlouvy a listiny, na nichž se adresa vyskytuje.

„Počítáme s tím, že do obou osad rozdáme jakési oběžníky, kde budou podrobně popsány věci, které si lidé budou muset nechat předělat nebo změnit, které se jich dotknou. Například že se změní svozové dny na odpad,“ podotkl Borovský.

Finanční úřad přepočítá rozdělení peněz až na podzim

Na podmínkách převodu osad se obě obce domluvily před několika týdny. A na nich už se nic nemění. Kozlov od Ledče převezme veškerý obecní majetek v osadách. Podle znaleckého odhadu za něj městu zaplatí přibližně 1,1 milionu korun.

„Suma bude rozložena do tří ročních splátek tak, abychom záležitost uzavřeli v roce 2018 na konci současného volebního období,“ přiblížil dohodu Drápela. Menší část nemovitostí a cest bude převáděna ve formě darů, jiné budou řešeny kvůli zatížení pozemků půjčkou.

Ledečské samosprávy se podle Drápely odchod dvou osad příliš nedotkne. „Jde jen o něco málo přes jedno procento obyvatel Ledče. Daňové příjmy se nám tím sníží nepatrně, navíc odpadne nutnost se o osady starat,“ pravil.

To Kozlovští pocítí změnu mnohem silněji. K jeho současným bezmála 140 obyvatelům během jedné chvíle přibude 84 dalších. A zpočátku tomu vůbec nebudou odpovídat příjmy. „Daň z nemovitosti ještě v příštím roce půjde do Ledče a daňové příjmy až do září také,“ poznamenal Borovský.

Podle něj totiž teprve na podzim finanční úřad rozdělení peněz podle počtu obyvatel přepočítá. Do konce roku by měl Kozlovu poslat o příslušnou sumu více, naopak Ledči méně. „Takže tři čtvrtě roku budeme z našeho rozpočtu pro jednu obec hradit chod de facto obcí dvou. Ale věděli jsme to dopředu, tak jsme něco stihli našetřit,“ dodal kozlovský starosta.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz