Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hádky o stoky brzdí opravy ulic v Jihlavě. Na stole je možná dohoda

  14:52aktualizováno  14:52
Jihlavská radnice má připraveny projekty na rekonstrukci Brněnské a Srázné ulice v centru města. Ty jsou v dezolátním stavu. Zahájení oprav stále brzdí spory o městské stoky. Radnice by však chtěla co nejdříve začít stavět.

Brněnskou ulicí v Jihlavě se vloni šířil zápach. Splašky ze staré kanalizace tam tekly mezi dlažebními kostkami. | foto: Jaroslav Paclík

Ty ulice v centru krajského města připomínají stezky kdesi v horských vesnicích. Nebo tankodrom. Přitom Brněnská ulice spojuje centrální Masarykovo náměstí s turistickým magnetem Vysočiny - jihlavskou zoo. Rozhodně však krajskému městu nedělá dobrou reklamu. Naopak.

Fotogalerie

Vloni po rozvlněné dlážděné silnici kvůli havarijnímu stavu kanalizace tekly páchnoucí splašky.

Chodníky jsou schůdné s opatrností a neopatrní řidiči tam drhnou podvozky o zvlněný terén.

Podobná situace je i ve Srázné ulici. Radnice má připravené projekty i peníze na opravy těchto ulic.

Jenomže kopnutí do země se dosud odkládalo kvůli sporům se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o stoky a vodovody vedoucí pod povrchem těchto ulic.

Vodohospodářskou infrastrukturu drží SVAK a město usiluje o vydání stok do své správy. Nemohou se však spolu na vydání majetku dohodnout.

Pokud radnice přijde o dotaci, chce škodu vymáhat po viníkovi

"Pokud nám majetek nepředají nebo neuzavřeme se SVAK dohodu, nemůžeme na tom majetku nic dělat a investovat do něj," řekl náměstek primátora Josef Kodet. Právě v těchto dnech by se ale mohly přece jen věci pohnout kupředu.

"Rada města Jihlavy schválila návrh dohody se SVAK, která by umožnila práce zde zahájit," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Podobný návrh město odeslalo SVAK také k zahájení práce v Brněnské a Křižíkově ulici.

SVAK Jihlavsko zastupuje advokát Petr Šurka. "V úterý jsem dostal návrh. Pokud zjistíme, že je bez problémů, podepíšeme ho, nikdo nechce Jihlavě dělat problémy," sdělil Šurka s tím, že do konce týdne by mohlo být jasno, zda svazek dohodu s městem podepíše.

"Byl by to první obrat v jednání SVAK," je vůči dohodě se SVAK skeptický advokát Radek Ondruš, který město v bitvě vůči SVAK zastupuje. Pokud však znovu dohoda obou stran uvízne na mrtvém bodě, další průtahy v započetí oprav už ohrozí i dotaci, kterou město chce získat na rekonstrukci Srázné ulice. Ta by měla v padesátimilionovém balíku činit 85 procent.

"V případě, že o ni přijdeme, budeme vymáhat veškerou škodu po osobách, které nám ji způsobily, v úvahu připadají členové předsednictva SVAK," dodal Ondruš.

Informaci o dotaci upřesnila Kateřina Dobešová, mluvčí ROP Jihovýchod: "K tomuto možnému budoucímu projektu proběhla vstupní konzultace, kde nám město Jihlava projekt představilo a ze které si město odneslo informaci, že projekt je možné do ROP Jihovýchod podat."

O majetku rozhoduje krajský úřad

Právní kancelář Radka Ondruše už dříve kvůli stejnému sporu podala ke krajskému úřadu návrh na zahájení sporného řízení o určení vlastnictví a vydání věci.

"V současné době to kraj řeší, měl by rozhodnout ve třicetidenní lhůtě. Tedy v nejbližších dnech," uvedl Jiří Benáček, předseda představenstva Jihlavských vodovodů a kanalizací (JiVaK), městské organizace, která po SVAK správu vodovodů a stok pod městem přebírá.

Jenomže SVAK si v tomto řízení vzal do 30. června lhůtu k vyjádření. Pokud potom kraj rozhodne o vydání majetku městu, musel by SVAK majetek vydat, jinak by mu hrozila exekuce. A město by tak se SVAK nemuselo sepisovat dohody o rekonstrukci majetku v držení SVAK.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Najdete na iDNES.cz