Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hádky o stoky brzdí opravy ulic v Jihlavě. Na stole je možná dohoda

  14:52aktualizováno  14:52
Jihlavská radnice má připraveny projekty na rekonstrukci Brněnské a Srázné ulice v centru města. Ty jsou v dezolátním stavu. Zahájení oprav stále brzdí spory o městské stoky. Radnice by však chtěla co nejdříve začít stavět.

Brněnskou ulicí v Jihlavě se vloni šířil zápach. Splašky ze staré kanalizace tam tekly mezi dlažebními kostkami. | foto: Jaroslav Paclík

Ty ulice v centru krajského města připomínají stezky kdesi v horských vesnicích. Nebo tankodrom. Přitom Brněnská ulice spojuje centrální Masarykovo náměstí s turistickým magnetem Vysočiny - jihlavskou zoo. Rozhodně však krajskému městu nedělá dobrou reklamu. Naopak.

Fotogalerie

Vloni po rozvlněné dlážděné silnici kvůli havarijnímu stavu kanalizace tekly páchnoucí splašky.

Chodníky jsou schůdné s opatrností a neopatrní řidiči tam drhnou podvozky o zvlněný terén.

Podobná situace je i ve Srázné ulici. Radnice má připravené projekty i peníze na opravy těchto ulic.

Jenomže kopnutí do země se dosud odkládalo kvůli sporům se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o stoky a vodovody vedoucí pod povrchem těchto ulic.

Vodohospodářskou infrastrukturu drží SVAK a město usiluje o vydání stok do své správy. Nemohou se však spolu na vydání majetku dohodnout.

Pokud radnice přijde o dotaci, chce škodu vymáhat po viníkovi

"Pokud nám majetek nepředají nebo neuzavřeme se SVAK dohodu, nemůžeme na tom majetku nic dělat a investovat do něj," řekl náměstek primátora Josef Kodet. Právě v těchto dnech by se ale mohly přece jen věci pohnout kupředu.

"Rada města Jihlavy schválila návrh dohody se SVAK, která by umožnila práce zde zahájit," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Podobný návrh město odeslalo SVAK také k zahájení práce v Brněnské a Křižíkově ulici.

SVAK Jihlavsko zastupuje advokát Petr Šurka. "V úterý jsem dostal návrh. Pokud zjistíme, že je bez problémů, podepíšeme ho, nikdo nechce Jihlavě dělat problémy," sdělil Šurka s tím, že do konce týdne by mohlo být jasno, zda svazek dohodu s městem podepíše.

"Byl by to první obrat v jednání SVAK," je vůči dohodě se SVAK skeptický advokát Radek Ondruš, který město v bitvě vůči SVAK zastupuje. Pokud však znovu dohoda obou stran uvízne na mrtvém bodě, další průtahy v započetí oprav už ohrozí i dotaci, kterou město chce získat na rekonstrukci Srázné ulice. Ta by měla v padesátimilionovém balíku činit 85 procent.

"V případě, že o ni přijdeme, budeme vymáhat veškerou škodu po osobách, které nám ji způsobily, v úvahu připadají členové předsednictva SVAK," dodal Ondruš.

Informaci o dotaci upřesnila Kateřina Dobešová, mluvčí ROP Jihovýchod: "K tomuto možnému budoucímu projektu proběhla vstupní konzultace, kde nám město Jihlava projekt představilo a ze které si město odneslo informaci, že projekt je možné do ROP Jihovýchod podat."

O majetku rozhoduje krajský úřad

Právní kancelář Radka Ondruše už dříve kvůli stejnému sporu podala ke krajskému úřadu návrh na zahájení sporného řízení o určení vlastnictví a vydání věci.

"V současné době to kraj řeší, měl by rozhodnout ve třicetidenní lhůtě. Tedy v nejbližších dnech," uvedl Jiří Benáček, předseda představenstva Jihlavských vodovodů a kanalizací (JiVaK), městské organizace, která po SVAK správu vodovodů a stok pod městem přebírá.

Jenomže SVAK si v tomto řízení vzal do 30. června lhůtu k vyjádření. Pokud potom kraj rozhodne o vydání majetku městu, musel by SVAK majetek vydat, jinak by mu hrozila exekuce. A město by tak se SVAK nemuselo sepisovat dohody o rekonstrukci majetku v držení SVAK.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz