Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace působí chaos, město musí prostavět desítky milionů za pár týdnů

  9:11aktualizováno  9:11
Rekonstrukce kanálů a ulic v Moravských Budějovicích doprovází chaos. Ve městě snad není ulice, která by se neopravovala. Za vše mohou tučné dotace. Během pár týdnů mají být prostavěny desítky milionů korun. Firmy mají povolení pracovat o víkendech, ovšem zaplacené soboty a neděle nedostávají.

Mohutné opravy kanalizační sítě a povrchů ulic prakticky odřízly Moravské Budějovice od světa. Za vše mohou dotace. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brňan Jiří Hirsch s manželkou se před několika dny rozhodli, že cestou domů z výletu do Plzně se zastaví u známých v Jaroměřicích nad Rokytnou. Zvolili trasu po státní silnici I/38 a odbočku u Moravských Budějovic.

„Netušili jsme, že bloudění po Budějovicích pár kilometrů od Jaroměřic nám zabere skoro hodinu,“ popsali Hirschovi nepříjemný zážitek.

Také Budějovičtí samotní mají potíž dostat se často tam, kam ve svém městě potřebují. Rozpoutalo se zde totiž stavební „peklo“, na jehož konci sice budou opravené kanály, silnice, chodníky a osvětlení ve více než desítce ulic, ale než to bude, nejeden řidič tam prodělá malou „maturitu“.

Navíc řada dopravních značek, které upozorňovaly na objížďky, byla celý uplynulý víkend i v pondělí poválená u silnice I/38.

Vodárenský svazek obcí, město i kraj dostaly příslib tučných dotací. Jenže je časově omezený, a tak se sešlo několik akcí naráz. Peníze je nutné včas „prostavět“. Nejvíce výkopů má ve své režii právě svazek.

Jde o hodně. Svazek na kanalizace dostane až přes 130 milionů

Lidé v Moravských Budějovicích sledují nejen kvalitu značení objízdných tras, ale také aktivitu stavebních firem. Podle některých by mohly víc pracovat o víkendech. Všechny obyvatele rovněž zajímá, kdy tohle celé skončí a město bude zase normálně dýchat.

„Máme vidinu zisku opravdu velkých dotací. Jde o hodně, z celkové sumy 188 milionů je ta hlavní v přislíbené výši až 132 milionů korun. Co vím, firmy mají skluz, ale snad všechno stihnou do termínu 30. listopadu. Pokud ne, můžeme o část dotace přijít. Přitom počasí pro práci bylo přijatelné a firmy mají povolenou práci po celou sobotu a v neděli dopoledne,“ uvedl tajemník svazku Karel Nedvědický s tím, že bude stavaře informovat o potížích s dopravním značením.

V pondělí po poledni se uskutečnila schůzka představenstva svazku, na které byl i budějovický starosta Vlastimil Bařinka. Připustil, že ví o negativním názoru místních lidí na koordinaci stavebních prací, výkonnost firem a nepřehledné dopravní značení.

„Musím ale říct, že jsem byl minulý čtvrtek a pátek na kontrolních dnech. Je příslib, že firmy termíny stihnou. Do 15. listopadu mají být ulice hotové a do konce listopadu vše vyfakturované,“ řekl Bařinka.

Firmy mohou pracovat o víkendech. Přidáno ale nedostávají

„Firmy mají penalizační dodatek tak přísný, že by na penále mohly přijít o velké peníze. Navíc příští týden by mohla být průjezdná Husova a Pražská ulice, to dopravě hodně pomůže. Půjde tak poté zavřít komplet celý výjezd na Jaroměřice a opravovat ho, což je zase krajská akce,“ zmínil starosta. O uplynulém víkendu firmy podle něj dělaly ne sice ve všech, ale v některých ulicích i v sobotu. Byl se tam podívat.

Zakázku od svazku obcí získalo sdružení tří firem, jedna z nich, brněnská společnost D. I. S., tam má stavbyvedoucího.

„Je povoleno, nikoli ovšem zaplaceno pracovat o víkendu. Víkendová práce nás stojí dvakrát tolik. V nabídkovém řízení nebyla tato věc akcentována,“ řekl právník společnosti D. I. S. Zdeněk Solař.

Ke značení objížděk uvedl, že stavebníky na tuto věc upozorní. „Máme na našich stavbách zkušenost, že nám dopravní značky vandalové schválně shazují nebo otáčejí,“ podotkl.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Před půlstoletím vznikla Noc nevěsty, hvězdní herci byli 20 let v trezoru

Jana Brejchová při natáčení filmu v Havlíčkově Borové.

Lidé z Havlíčkovy Borové si po roce 1968 přes dvacet let mysleli, že hvězdně obsazený film Noc nevěsty z jejich obce už...

V Jihlavě to opět vře. Ředitel vodařů je pod palbou kvůli dvěma funkcím

Náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kalinu (vpravo) zpráva o zrušení trestního...

Jeden muž a dvě řídící funkce. První v městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Druhá v soukromé...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz