Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravenou budovu bývalé školy využijí loutkáři a centrum volného času

  8:58aktualizováno  8:58
Rok a dva měsíce byla prázdná bývalá základní škola na havlíčkobrodském Rubešově náměstí. Brzy do budovy opět začnou docházet děti. S učebnicemi do lavic už však nezasednou. Prostory totiž nyní obývá volnočasové AZ centrum, které začne fungovat v říjnu. Rekonstrukce budovy stála 40 milionů korun.

Budovu bývalé základní školy na Rubešově náměstí opravili za milionů korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Základní škola definitivně ukončila svoji činnost po 119 letech vloni. V budově od letoška sídlí volnočasové AZ Centrum, nástupce domu dětí a mládeže, a řada dalších organizací jako třeba pedagogická knihovna nebo loutkové divadlo.

Budova ZŠ na Rubešově náměstí

Je jednou z nejvýznamnějších budov v centru Havlíčkova Brodu. V roce 1891 v ní vznikla nejstarší základní škola ve městě. Ta sloužila až do roku 2003. Samostatná škola tu pak pro nedostatek žáků skončila. Budovu následujících sedm let využívala sousední Základní škola V Sadech jako detašované pracoviště, umístila sem několik tříd. Po stavbě nového křídla však i ona loni v červnu prostory opustila.

"První subjekt, který v bývalé škole zahájil činnost, je pedagogická knihovna. Provoz spustila prvního září. Ostatní se nastěhují během měsíce. AZ Centrum, jež využívá největší část budovy, začne fungovat od října," uvedl místostarosta Čeněk Jůzl.

V bývalé škole a v jejím okolí se ještě chvíli bude pilně pracovat. Posledními úpravami procházejí některé vnitřní prostory, nutné ještě bude odvodnit základy a nalepit izolaci. "Ještě pár týdnů budou podmínky spíše provizorní," říká radní pro oblast rozvoje města Libor Honzárek.

Radní mrzí, že opravovali za "své"

Přestavba školy přišla na 40 milionů. Veškeré náklady hradilo město samo ze svého rozpočtu. "To jediné nás na tom trochu mrzí. Byl to ukázkový projekt, na který bychom získali devadesátiprocentní evropskou dotaci. Nikdo nám nikdy nevysvětlil, proč oblast Jihovýchod, kam spadáme, jako jediná tento program nevyhlásila," konstatoval Honzárek.

Za oněch čtyřicet milionů se bývalá škola kompletně opravila. Nové jsou veškeré rozvody, vnitřní prostory i fasáda. Do zakázky se podařilo vměstnat i takové speciality, jako je oprava tělocvičny nebo nový divadelní sál.

Právě ten je velkou chloubou. Zázemí v něm našel divadelní soubor. Ten původně sídlil v kině Oko. Od Sokola ho však získala společnost Ross a přeměnila ho v hudební klub. Loutkáři tím přišli o svůj stánek. V bývalé základní škole však následně získali výjimečné prostory. "Je tam nově postavený divadelní sál s potřebnou technikou a šikmým hledištěm pro 80 lidí," popsal Honzárek.

Třídy jsou stále použitelné

V budově zároveň zůstaly stavebně zachovány jednotlivé třídy. V případě, že by někdy v budoucnu měl Brod nedostatečnou kapacitu základních škol, mohl by "Rubešovku" znovu využít. "Jenže k tomu nejspíš nikdy nedojde. V současné době máme ve školách stovky volných míst," poznamenal místostarosta Ivan Kuželka.

Dokončení proměny ještě čeká okolí bývalé školy. Rekonstrukce ulice Na Valech se pomalu blíží ke konci. Vzniknout by v ní mělo 17 parkovacích míst, která budou primárně určena pro dopravu dětí na kroužky právě do AZ Centra nebo do nedaleké Základní školy V Sadech.

"Všechna tato místa budou označena symbolem P+K. Je to značka, která je ve vyhlášce, ale která se příliš nepoužívá. Znamená, že je zde povoleno zastavení na dobu nezbytně nutnou, což se hodí právě pro případy, kdy rodiče vozí děti do školy a na kroužky," popisuje Libor Honzárek.

Jak dodal, tato značka k vidění v republice příliš není, dobře slouží ale například v Plzni. "Asi budeme muset zajistit nějakou osvětu řidičů," směje se. O označení nových parkovacích míst a použití značky město jedná s policií.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Dalešická elektrárna funguje 40 let. Na plný výkon se dostane do minuty

Přečerpávací vodní elektrárna v Dalešicích.

Vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku si připomíná 40 let provozu. Vznikala jako zásobárna technické vody pro...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Najdete na iDNES.cz