Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravenou budovu bývalé školy využijí loutkáři a centrum volného času

  8:58aktualizováno  8:58
Rok a dva měsíce byla prázdná bývalá základní škola na havlíčkobrodském Rubešově náměstí. Brzy do budovy opět začnou docházet děti. S učebnicemi do lavic už však nezasednou. Prostory totiž nyní obývá volnočasové AZ centrum, které začne fungovat v říjnu. Rekonstrukce budovy stála 40 milionů korun.

Budovu bývalé základní školy na Rubešově náměstí opravili za milionů korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Základní škola definitivně ukončila svoji činnost po 119 letech vloni. V budově od letoška sídlí volnočasové AZ Centrum, nástupce domu dětí a mládeže, a řada dalších organizací jako třeba pedagogická knihovna nebo loutkové divadlo.

Budova ZŠ na Rubešově náměstí

Je jednou z nejvýznamnějších budov v centru Havlíčkova Brodu. V roce 1891 v ní vznikla nejstarší základní škola ve městě. Ta sloužila až do roku 2003. Samostatná škola tu pak pro nedostatek žáků skončila. Budovu následujících sedm let využívala sousední Základní škola V Sadech jako detašované pracoviště, umístila sem několik tříd. Po stavbě nového křídla však i ona loni v červnu prostory opustila.

"První subjekt, který v bývalé škole zahájil činnost, je pedagogická knihovna. Provoz spustila prvního září. Ostatní se nastěhují během měsíce. AZ Centrum, jež využívá největší část budovy, začne fungovat od října," uvedl místostarosta Čeněk Jůzl.

V bývalé škole a v jejím okolí se ještě chvíli bude pilně pracovat. Posledními úpravami procházejí některé vnitřní prostory, nutné ještě bude odvodnit základy a nalepit izolaci. "Ještě pár týdnů budou podmínky spíše provizorní," říká radní pro oblast rozvoje města Libor Honzárek.

Radní mrzí, že opravovali za "své"

Přestavba školy přišla na 40 milionů. Veškeré náklady hradilo město samo ze svého rozpočtu. "To jediné nás na tom trochu mrzí. Byl to ukázkový projekt, na který bychom získali devadesátiprocentní evropskou dotaci. Nikdo nám nikdy nevysvětlil, proč oblast Jihovýchod, kam spadáme, jako jediná tento program nevyhlásila," konstatoval Honzárek.

Za oněch čtyřicet milionů se bývalá škola kompletně opravila. Nové jsou veškeré rozvody, vnitřní prostory i fasáda. Do zakázky se podařilo vměstnat i takové speciality, jako je oprava tělocvičny nebo nový divadelní sál.

Právě ten je velkou chloubou. Zázemí v něm našel divadelní soubor. Ten původně sídlil v kině Oko. Od Sokola ho však získala společnost Ross a přeměnila ho v hudební klub. Loutkáři tím přišli o svůj stánek. V bývalé základní škole však následně získali výjimečné prostory. "Je tam nově postavený divadelní sál s potřebnou technikou a šikmým hledištěm pro 80 lidí," popsal Honzárek.

Třídy jsou stále použitelné

V budově zároveň zůstaly stavebně zachovány jednotlivé třídy. V případě, že by někdy v budoucnu měl Brod nedostatečnou kapacitu základních škol, mohl by "Rubešovku" znovu využít. "Jenže k tomu nejspíš nikdy nedojde. V současné době máme ve školách stovky volných míst," poznamenal místostarosta Ivan Kuželka.

Dokončení proměny ještě čeká okolí bývalé školy. Rekonstrukce ulice Na Valech se pomalu blíží ke konci. Vzniknout by v ní mělo 17 parkovacích míst, která budou primárně určena pro dopravu dětí na kroužky právě do AZ Centra nebo do nedaleké Základní školy V Sadech.

"Všechna tato místa budou označena symbolem P+K. Je to značka, která je ve vyhlášce, ale která se příliš nepoužívá. Znamená, že je zde povoleno zastavení na dobu nezbytně nutnou, což se hodí právě pro případy, kdy rodiče vozí děti do školy a na kroužky," popisuje Libor Honzárek.

Jak dodal, tato značka k vidění v republice příliš není, dobře slouží ale například v Plzni. "Asi budeme muset zajistit nějakou osvětu řidičů," směje se. O označení nových parkovacích míst a použití značky město jedná s policií.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Sestup? Je to jen sport, hájí jihlavskou Duklu vedení města

Jihlavští Josef Kořenář (vpravoú a Tomáš Čachotský se loučí s extraligou.

Po pouhém roce působení v extralize spadli jihlavští hokejisté zpět do druhé nejvyšší soutěže. Majitel klubu, kterým je...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

Najdete na iDNES.cz