Kostel svatého Prokopa s vyhlídkovou věží v centru Žďáru nad Sázavou.

Kostel svatého Prokopa s vyhlídkovou věží v centru Žďáru nad Sázavou. | foto: Žďárský průvodce

Po zvonech ve žďárském kostele opravují vitrážová okna i kazatelnu

  • 0
Postupná obnova žďárského kostela svatého Prokopa pokračuje i letos. Dominanta středu města s typickou cibulovitou věží stojí v těsné blízkosti náměstí Republiky. V péči restaurátorů je nyní například cenná barokní kazatelna, opravují se také dvě vitrážová okna.

„Okna jsou stará nějakých sto deset až sto dvacet let. Některé vitráže byly za tu dobu samozřejmě popraskané, vlivem větru a mrazu různě zvlněné nebo i zcela chybějící, takže obnova již byla opravdu nutná,“ vysvětlil Blažej Hejtmánek, duchovní správce farnosti svatého Prokopa.

Rozebraná vitrážová okna jsou nyní v restaurátorské dílně, čeká je vyčištění, v případě chybějících kousků se také vyrobí a následně zpátky nainstalují repliky.

„Vše je pak umístěno do olověných osnov, které jsou silnější, aby v nich vitráže lépe držely. Po dokončení prací se okna vrátí na své původní místo,“ popsal Hejtmánek s tím, že letošní opravy a restaurátorské činnosti jsou pokračováním úprav uskutečněných v minulém roce.

Tehdy se restauroval hlavní oltář, obraz svatého Mikuláše v presbytáři a také dvě plastiky - sochy v nadživotní velikosti. „Konkrétně šlo o sochy svatého Vojtěcha a svatého Augustina. Ty patřily k původnímu mobiliáři kostela, při jeho regotizaci však byly přemístěny do sousední kaple svaté Barbory. Po loňské obnově se ale plastiky světců vrátily na své původní místo v kostele,“ vysvětlil farář.

Lidé mohou opět po letech slyšet kompletní čtveřici zvonů

Novinka se týká také zvonů na 54 metrů vysoké věži. Jsou celkem čtyři, ovšem nejstarší z nich, jenž pochází z roku 1486, v posledních letech nezvonil. Až poté, co byly všechny opraveny, už si lidé mohou vychutnat zvuk kompletní čtveřice.

Prohlídky kostela nově pořádá Regionální muzeum

Loňské úpravy svatostánku vyšly přibližně na jeden a čtvrt milionu korun, letošní náklady by se měly vyšplhat na zhruba 1,4 milionu. Rekonstrukce se platí z prostředků farnosti s finanční podporou města, kraje a drobných dárců.

Letošním rokem ale opravy chrámu nekončí, v tom nadcházejícím přijdou na řadu další vitrážová okna a v plánu je například také restaurování raně barokní skříně v sakristii.

„Naším cílem je postupná obnova kostela, protože při průběžných zásazích můžeme lépe rozložit finance i síly. Nemluvě o tom, že kdybychom se o některé věci nestarali průběžně, může se to na jejich stavu nevratně podepsat,“ podotkl Hejtmánek.

Aktuálně se opravuje rovněž hřbitovní kostelík Nejsvětější Trojice u hlavní silnice v Horní ulici. „Byla v něm ještě původní elektroinstalace v hliníku, takže bylo nutné udělat novou a renovovat tím pádem i stávající ozvučení a osvětlení,“ doplnil Hejtmánek s tím, že na práce za zhruba 400 tisíc korun přispěla radnice.