Takovou proměnu centra Třebíče navrhuje architekt Tomáš Rusín. Trhy na náměstí zůstanou. | foto: Město Třebíč

Oprava třebíčského náměstí vypukne až příští rok, začne se od záchodků

  • 0
Byť se někteří obyvatelé Karlova náměstí v Třebíči připravovali, že už letos ve druhé polovině roku začnou práce na revitalizaci náměstí, nějaký čas si ještě počkají. Podle místostarostky Marie Černé se pracovat začne příští rok na podzim a to nejhorší vypukne až počátkem roku 2019.

„Příprava se trochu opožďuje kvůli inženýrským sítím. Taky se musí nechat udělat hluková studie, je toho víc,“ uvedla Černá důvody.

Revitalizace bude nejrazantnější proměnou centra města v polistopadovém období, současný hrubý odhad říká, že vyjde na částku okolo sta milionů korun.

První viditelné změny odstartuje stěhování podzemních záchodků na přelomu letošní a příští zimy. „Z podzemí uprostřed náměstí se přesunou do dvora bývalé vojenské správy, což je v sousedství staré pošty na dolní straně náměstí,“ vysvětlila Černá.

Pro záchodky se hledalo místo dlouho, toto už je definitivní. Z toho, jaké podklady jsou už vyřízené a které na vyřízení teprve čekají, Černá odvozuje, že na podzim roku 2018 budou hotové přípravné práce typu zasypání stávajících záchodků a vybudování podzemních kontejnerů.

„Kontejnery umístíme do díry, která zůstane po záchodech. Je to jedno z mála míst v rozsáhlém prostoru, kde nejsou inženýrské sítě,“ řekla místostarostka.

Náměstí musí zůstat přístupné dopravě

V té fázi ještě nebude omezená doprava v samém centru města, kudy jsou řidiči zvyklí hodně jezdit. To hlavní nastane až v avizovaném roce 2019.

Velmi složité bude vymýšlet systém objížděk a uzavírek. A taky obsluha náměstí městskými autobusy. Je tam totiž hlavní přestupní uzel.

„Budeme se snažit, aby pak autobusy jezdily na náměstí co nejdéle. Za jednu stavební sezonu se to nestihne, určitě se práce rozloží na dva roky,“ podotkla Černá.

Taky se ještě radnice s majiteli sítí nedohodla, zda práce budou postupovat z horní poloviny náměstí na dolní, nebo od východu na západ. Kdo v Třebíči nežije, tomu možná tento detail připadá úsměvný. Ne tak místním.

Náměstí ve tvaru obřího banánu patří k největším v republice. Je stále živé, jsou tam byty, banky, obchody, úřady i restaurace. Celé území je nutné dopravně obsloužit. A necitlivá uzavírka na příliš dlouhou dobu by přinesla značné komplikace.

„Odříznout náměstí od života ve městě může znamenat, že ho umrtvíme v některých směrech napořád. Obchody zkrachují, služby už se nevrátí. Proto bude nutné hledat nejlepší kompromis,“ řekla Černá.