Nakloněný kříž na kostele svatého Jana Nepomuckého v Litohoři na Třebíčsku už...

Nakloněný kříž na kostele svatého Jana Nepomuckého v Litohoři na Třebíčsku už nikoho ohrožovat nebude. Obec nechává památku opravit. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Nahnutý kříž z kostela v Litohoři po měsících zmizel. Památku opravují

  • 1
Několik měsíců mohli lidé projíždějící po hlavním tahu mezi Jihlavou a Znojmem spatřit zvláštní úkaz. Na vršku střechy kostela v Litohoři stál nahnutý kříž. Symbol, který hrozil pádem, už na kopuli není. A ani kopuli kostel už nenese. Zahájena byla zásadní oprava památky za více než dva miliony.

„Sundala se celá věž, která se bude restaurovat, vše má být hotovo nejpozději v listopadu letošního roku,“ řekla starostka Litohoře Hana Bustová.

Oprava byla nutností. „Střecha byla porostlá mechem, kříž byl dlouhodobě nakřivo a hrozilo, že by mohl spadnout,“ popsala nejzásadnější důvody Bustová.

Největší pozornost budil zmiňovaný nakloněný kříž (více jsme o něm psali zde). „Ve věži chátraly trámy a vlivem počasí došlo k posunutí,“ vysvětlil litohořský obyvatel Miroslav Kabelka, který dobrovolně vyřizoval dotace na projekt.

Kříž se na věži kostela nebezpečně nakláněl.

Střechu litohořského kostela nyní překrývá plachta. „Vypadá to nevzhledně, ale to teď musí jít stranou. Dělá se totiž mimo jiné nová celá dřevěná konstrukce kostelní věže. Na té staré se podepsal zub času,“ popsala důvod opatření starostka Bustová.

Kostel, který náleží církvi, je podle ní jednou ze dvou vzácností, jež má Litohoř zapsané v seznamu kulturních památek. Druhou je zámek, který však patří soukromé osobě. „I proto je potřeba kostel udržovat v takovém stavu, aby sloužil dalším generacím,“ míní Bustová.

Oprava kostela začala loni v létě. „To se zvelebil vnitřek, například výmalba, sochy i obrazy. Je to tam velice hezké,“ podotkl Kabelka.

S opravou pomohla sbírka místních, na varhany peníze nejsou

Starostka má ještě další přání, a to opravit kostelní varhany, které jsou patnáctým rokem nefunkční. „Je to takový můj sen. Bohužel na jejich opravu peníze nebyly a nejsou. Myslím si, že elektronické varhany pravou hru těch kostelních nikdy nenahradí,“ podotkla Bustová.

Kompletní oprava kostela je rozdělená na dvě etapy. „První se uskutečnila v minulém roce, proinvestovalo se v ní přes osm set tisíc korun. Milion a tři sta tisíc budou letošní náklady. Z toho půjde velká část z dotací, které už máme schválené. Podílí se na tom ministerstvo kultury a Kraj Vysočina,“ řekl Kabelka. Část oprav platí podle starostky obec, přispívá 350 tisíci korunami.

Kabelka se snažil prosadit dotace na opravu kostela už před pár lety, podařilo se mu to však nakonec až loni. „Peníze se také vybíraly mezi lidmi. To se podařilo sehnat přes tři sta tisíc korun. Sbírka stále probíhá. Určitou částku nám jako farnosti přispěli také podnikatelé a firmy,“ prozradil litohořský obyvatel.

Kopule, jejíž součástí je i dříve nahnutý kříž, bude pozlacená nebo měděná. To je zatím v jednání. Ráz románského rotundového kostela ze 13. století by se ovšem měl zachovat i po rekonstrukci.

„Obec a farnost do kopule vloží listiny, které jsou vytažené po sto letech. Dají se tam odkazy do budoucna a pak i současné věci, které se sepíší s místními pamětníky pro další generace,“ dodal Kabelka.