Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízdní řád v Jihlavě nefunguje. Autobusy výrazně zbrzdila oprava dálnice

  15:31aktualizováno  15:31
Oprava dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem komplikuje běžnou dopravu v krajském městě Vysočiny. Jedna z linek jihlavské MHD se od začátku týdne vůbec neřídila jízdním řádem. Autobusy jezdily podle toho, jak rychle postupovala kolona.

Čekání na autobus se v Jihlavě občas pořádně protáhne. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dobrý den, moc nás to mrzí, ale není to opravdu naše vina. Důvodem zpoždění našeho autobusu je oprava dálnice u Velkého Beranova.“

Právě tyto dvě věty používali od začátku týdne dispečeři Městské hromadné dopravy v Jihlavě čím dál častěji. Počet telefonických stížností rozčilených cestujících, kteří marně čekají na svůj pravidelný spoj mezi Velkým Beranovem a Štoky, totiž rostl.

„Je to tak, dispečeři to vždycky schytají z první vlny. Snaží se situaci všem trpělivě vysvětlit, ale prostě je to problém,“ povzdechl si náměstek ředitele Dopravního podniku města Jihlavy Jaroslav Šetek.

Koncem minulého týdne začala na Vysočině oprava dálnice D1 mezi 112. a 119. kilometrem. Konkrétně se první dny jednalo o instalace provizorního dopravního značení, což s sebou pochopitelně přineslo pro řidiče i značná omezení.

„Většina aut sjíždělo z dálnice v Měříně a tím pak vznikaly kolony, které někdy stály až do Nových Domků,“ prozradil Šetek. „Ale to není jen o aktuální situaci. Takhle je to pokaždé, když se na dálnici něco stane.“

Proudy aut mířící následně přes centrum Jihlavy pak brzdily i autobusy a lidé na zastávkách zuřili.

„V pondělí jsem tady čekal půl hodiny, než něco jelo. A když už pak autobus konečně dorazil, tak úsek, který normálně projede za šest minut, jsme jeli déle než čtvrt hodiny,“ zlobil se například cestující Honza, který pravidelně nastupuje na zmiňovanou linku jihlavské MHD na zastávce Na Člůnku.

„To bych byl za tu dobu ve městě pěšky. Jenže když venku leje, tak by člověk domů přišel skrz naskrz zmáchaný,“ dodal rozmrzele.

Problémy dostat se z práce domů měla od začátku týdne také paní Ilona.

„Trvalo celou dobu, než se autobus objevil. Nakonec ani nezajel k zastávce, protože už by se potom nezařadil zpátky do kolony, ve které stál jeden kamion za druhým. Proto řidič ukazoval, že máme dojít až k silnici,“ popsala svůj zážitek.

Kopne se nejdříve za dva roky

Reakce nespokojených cestujících jihlavský dopravní podnik vnímá jako oprávněné.

„Je pravda, že jízdní řád na lince 12 nyní v Jihlavě prostě nefunguje,“ přiznal Šetek. „Zpoždění se pohybují mezi deseti minutami až půl hodinou. Hlavně v odpoledních hodinách. Doslova kalamita to je mezi druhou a šestou,“ doplnil s tím, že však není v silách MHD, aby situaci nějakým způsobem vyřešilo.

„Ani my s tím nic neuděláme,“ přidal se náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal. „Právě proto pořád voláme po vnějším obchvatu. A celé roky tvrdíme, že právě Ředitelství silnic a dálnic by se na jeho vybudování mělo podílet,“ argumentoval.

Zároveň však přiznal, že obchvatu by se lidé v krajském městě Vysočiny mohli dočkat nejdříve v roce 2020.

„Když jsme uzavírali koalici pro toto volební období, tak jsme navštívili pana hejtmana a dostavbu vnějšího obchvatu jsme předložili jako prioritu číslo jedna. Kraj nás vyslyšel a dělá kroky, aby se opravdu začalo budovat. Snaha je taková, že by se mělo kopnout v roce 2018 a hotovo by pak mohlo být o dva roky později. Do té doby ale musíme vydržet,“ krčil rameny Vymazal.

Letošní etapa prací na dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je naplánovaná do začátku prosince, v zimním období by měly být práce přerušeny. Opravovat se bude zhruba šestikilometrový úsek, přičemž hotovo by mělo být v listopadu příštího roku.

„Jedná se o pokračování celkové modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou, která byla zahájena v roce 2013,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Zmiňovaná instalace provizorního dopravního značení už byla podle něj ukončena. A to dokonce o den dříve, než se plánovalo. Situace na dálnici by se tak měla uklidnit. „Nyní je doprava opět vedena v režimu 2+2 jízdní pruhy,“ oznámil mluvčí ŘSD.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Najdete na iDNES.cz