Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízdní řád v Jihlavě nefunguje. Autobusy výrazně zbrzdila oprava dálnice

  15:31aktualizováno  15:31
Oprava dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem komplikuje běžnou dopravu v krajském městě Vysočiny. Jedna z linek jihlavské MHD se od začátku týdne vůbec neřídila jízdním řádem. Autobusy jezdily podle toho, jak rychle postupovala kolona.

Čekání na autobus se v Jihlavě občas pořádně protáhne. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dobrý den, moc nás to mrzí, ale není to opravdu naše vina. Důvodem zpoždění našeho autobusu je oprava dálnice u Velkého Beranova.“

Právě tyto dvě věty používali od začátku týdne dispečeři Městské hromadné dopravy v Jihlavě čím dál častěji. Počet telefonických stížností rozčilených cestujících, kteří marně čekají na svůj pravidelný spoj mezi Velkým Beranovem a Štoky, totiž rostl.

„Je to tak, dispečeři to vždycky schytají z první vlny. Snaží se situaci všem trpělivě vysvětlit, ale prostě je to problém,“ povzdechl si náměstek ředitele Dopravního podniku města Jihlavy Jaroslav Šetek.

Koncem minulého týdne začala na Vysočině oprava dálnice D1 mezi 112. a 119. kilometrem. Konkrétně se první dny jednalo o instalace provizorního dopravního značení, což s sebou pochopitelně přineslo pro řidiče i značná omezení.

„Většina aut sjíždělo z dálnice v Měříně a tím pak vznikaly kolony, které někdy stály až do Nových Domků,“ prozradil Šetek. „Ale to není jen o aktuální situaci. Takhle je to pokaždé, když se na dálnici něco stane.“

Proudy aut mířící následně přes centrum Jihlavy pak brzdily i autobusy a lidé na zastávkách zuřili.

„V pondělí jsem tady čekal půl hodiny, než něco jelo. A když už pak autobus konečně dorazil, tak úsek, který normálně projede za šest minut, jsme jeli déle než čtvrt hodiny,“ zlobil se například cestující Honza, který pravidelně nastupuje na zmiňovanou linku jihlavské MHD na zastávce Na Člůnku.

„To bych byl za tu dobu ve městě pěšky. Jenže když venku leje, tak by člověk domů přišel skrz naskrz zmáchaný,“ dodal rozmrzele.

Problémy dostat se z práce domů měla od začátku týdne také paní Ilona.

„Trvalo celou dobu, než se autobus objevil. Nakonec ani nezajel k zastávce, protože už by se potom nezařadil zpátky do kolony, ve které stál jeden kamion za druhým. Proto řidič ukazoval, že máme dojít až k silnici,“ popsala svůj zážitek.

Kopne se nejdříve za dva roky

Reakce nespokojených cestujících jihlavský dopravní podnik vnímá jako oprávněné.

„Je pravda, že jízdní řád na lince 12 nyní v Jihlavě prostě nefunguje,“ přiznal Šetek. „Zpoždění se pohybují mezi deseti minutami až půl hodinou. Hlavně v odpoledních hodinách. Doslova kalamita to je mezi druhou a šestou,“ doplnil s tím, že však není v silách MHD, aby situaci nějakým způsobem vyřešilo.

„Ani my s tím nic neuděláme,“ přidal se náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal. „Právě proto pořád voláme po vnějším obchvatu. A celé roky tvrdíme, že právě Ředitelství silnic a dálnic by se na jeho vybudování mělo podílet,“ argumentoval.

Zároveň však přiznal, že obchvatu by se lidé v krajském městě Vysočiny mohli dočkat nejdříve v roce 2020.

„Když jsme uzavírali koalici pro toto volební období, tak jsme navštívili pana hejtmana a dostavbu vnějšího obchvatu jsme předložili jako prioritu číslo jedna. Kraj nás vyslyšel a dělá kroky, aby se opravdu začalo budovat. Snaha je taková, že by se mělo kopnout v roce 2018 a hotovo by pak mohlo být o dva roky později. Do té doby ale musíme vydržet,“ krčil rameny Vymazal.

Letošní etapa prací na dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je naplánovaná do začátku prosince, v zimním období by měly být práce přerušeny. Opravovat se bude zhruba šestikilometrový úsek, přičemž hotovo by mělo být v listopadu příštího roku.

„Jedná se o pokračování celkové modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou, která byla zahájena v roce 2013,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Zmiňovaná instalace provizorního dopravního značení už byla podle něj ukončena. A to dokonce o den dříve, než se plánovalo. Situace na dálnici by se tak měla uklidnit. „Nyní je doprava opět vedena v režimu 2+2 jízdní pruhy,“ oznámil mluvčí ŘSD.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Najdete na iDNES.cz