Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékař na poliklinice ordinoval opilý. Hrozí mu až tři roky vězení

  • 11
Na poliklinice v Třebíči sloužil ve čtvrtek ráno lékař pod vlivem alkoholu. Po oznámení ho přijela zkontrolovat policejní hlídka. Kolik lékař nadýchal, policie neupřesnila. Sdělila pouze, že to bylo přes jedno promile. Sedmašedesátiletému lékaři hrozí až tříleté vězení a vyloučení z lékařské komory.

Oznámení o lékaři, který jevil známky opilosti, získali policisté z telefonátu na tísňovou linku 158 krátce před devátou hodinou ranní. Kdo volal, policejní mluvčí Dana Čírtková odmítla prozradit.

„Volajícího nebudeme nikterak specifikovat,“ řekla. Obvykle se v podobných případech ozvou pacienti.

Do ordinace se krátce na to dostavila policejní hlídka. Nechala sedmašedesátiletého lékaře dýchnout do testeru a podezření se potvrdilo.

„Zkouška byla pozitivní, naměřené hodnoty byly vyšší než jedno promile,“ informovala policejní mluvčí.

Vzhledem k vyšší hladině alkoholu i toho, že se jednalo o lékaře ve službě, zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„V případě prokázání viny hrozí lékaři trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců až tří let, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ dodala Čírtková.

Komora může lékaře i vyloučit, nechce ale trestat dvakrát

Případem se s největší pravděpodobností bude zabývat i Česká lékařská komora v Třebíči. Lékaři by mohlo v krajním případě hrozit až vyloučení z komory.

„I když na poliklinice rovněž sídlím, je to pro mě nová informace. Nevím, že by se tu během dne něco podobného řešilo nebo se o něčem takovém mluvilo,“ překvapeně reagoval předseda okresní lékařské komory na Třebíčsku Ivo Vermousek. On sám má na poliklinice urologickou ordinaci.

Jak dodal, aby se komora případem zabývala, musí dostat podnět nebo stížnost.

„Pokud to ale řeší policie, předpokládám, že bychom lékaře nepotrestali. Za jeden prohřešek, byť se jedná o vážné provinění proti etickému řádu, nemůže být člověk potrestán dvakrát,“ konstatoval.

Policejní mluvčí přiznává, že přistihnout na Vysočině lékaře ve službě pod vlivem alkoholu se sice sem tam stane, ale stále je to výjimečná událost. „Ale je to zásadní a nebezpečný případ,“ dodává.

Velice známým se například stal případ opilé dětské lékařky na ambulanci v Novém Městě na Moravě před pěti lety (o případu čtěte zde).

Tehdy lékařka nadýchala přes tři promile. Hájila se tím, že zrovna neordinovala a měla osobní problémy. Nakonec vyvázla s podmínkou a pacienty léčila dál (více čtěte zde).