Neukázněný a opilý cestující bezdůvodně zastavil rychlík nedaleko Náměště. Železniční trať tím zablokoval na téměř hodinu a čtvrt. Ilustrační snímek

Neukázněný a opilý cestující bezdůvodně zastavil rychlík nedaleko Náměště. Železniční trať tím zablokoval na téměř hodinu a čtvrt. Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MAFRA

Opilec zatáhl záchrannou brzdu v rychlíku, 150 lidí muselo do autobusů

  • 12
Mladý opilý muž notně zkomplikoval více než stovce lidí v pondělí večer cestování vlakem z Vysočiny do Brna. V rychlíku u Náměště nad Oslavou bezdůvodně zatáhl za záchrannou brzdu a utekl. Cestující museli do moravské metropole dojet náhradní autobusovou dopravou.

Rychlík 667 Vajgar jezdí pravidelně každé odpoledne z Plzně přes České Budějovice a Jihlavu do Brna. V pondělí svou jízdu nejprve na více než hodinu přerušil u Náměště nad Oslavou. A pak definitivně ukončil na stanici v Tetčicích u Rosic.

Napoprvé ho nezastavil strojvedoucí, nýbrž hodně veselý cestující. Dvaadvacetiletý mladík, notně posilněn alkoholem, u Náměště bezdůvodně zatáhl za záchrannou brzdu. Z vlaku záhy vyskočil.

Protože strojvedoucí ani vlakvedoucí nevěděli, co přesně se stalo, musela ke stojícímu vlaku policie. Venku už byla tma a cestující, který soupravu zastavil, nebyl k nalezení. Obsluha se obávala, aby nebyl pod soupravou.

„Situace si vynutila zásah policie. Navíc došlo i k poškození lokomotivy. Vlak odjel s devětašedesátiminutovým zpožděním,“ informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Nemělo cenu, aby vlak dojel až na konečnou. Otáčel se zpět

Vlakem ale cestující pokračovali už jen do Tetčic. Vzhledem k tomu, že se souprava v Brně otáčí a vrací se ihned zpět, rozhodli dispečeři o ukončení cesty před cílovou stanicí. Z Tetčic vezli cestující do Brna autobusy. A stejně tak směrem opačným.

Policisté neukázněného cestujícího, který soupravu u Náměště zastavil, vypátrali. Neběžel daleko, schoval se kousek od stojící soupravy. Zjistili, že výtržníkem je dvaadvacetiletý mladík.

A že je ve značně podnapilém stavu. „Při dechové zkoušce mu policisté naměřili 2,38 promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. K vystřízlivění ho hlídka odvezla do protialkoholní záchytné stanice.

Cestující zastaví zhruba jeden vlak týdně. Platí pak náklady

Zastavení vlaku se mu řádně prodraží. Zaplatit bude muset nejen za nocleh na záchytce, ale hlavně i náklady na náhradní autobusovou dopravu a zablokování železniční trati na více než hodinu. Zpoždění kvůli tomu nabraly i další dva spoje.

„Škoda, která zastavením rychlíku vznikla, byla předběžně vyčíslena na třicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví, případ dále prověřují,“ konstatovala policejní mluvčí.

Podle Kateřiny Šubové není pro České dráhy bezdůvodné zastavení vlaku záchrannou brzdou vzhledem k počtu vypravených spojů zcela běžné. „Denně průměrně vypravíme 6 800 vlaků, podobné případy registrujeme zhruba jedenkrát týdně,“ pravila.

Pondělní případ byl navíc výjimečný v tom, že cestující s vlakovou četou nespolupracoval a na místo musela policie. „Pokud spolupracuje, je situace poměrně rychle vyřešena a vlak pokračuje v jízdě,“ dodala Šubová.