Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchytka má druhého jubilanta, skončil tu stokrát. Poprvé před 33 lety

  15:44aktualizováno  15:44
Jihlavská protialkoholní záchytná stanice už eviduje druhého opilce, kterého ve své historii pohostila celkem stokrát. Policie namol opilého muže, ročník 1959, přivezla tento týden. Byl v takovém stavu, že ani nebyl schopen dechové zkoušky. Cesta za kulatou metou začala pro muže už v roce 1982.

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Silně opilého muže si lidé všimli v pondělí večer v Jihlavě. Válel se po ulici, nebyl schopný vstát, ohrožoval své zdraví i život. Policejní hlídka ho převezla na jihlavskou protialkoholní záchytnou stanici. Byl na tom tak zle, že mu pracovníci ani nemohli změřit promile v dechu.

Rychle ale svého stálého zákazníka poznali. A brzy zjistili, že takřka ve stavu alkoholového bezvědomí slaví kulaté výročí. Opilec, kterému je letos šestapadesát let, střízlivěl na záchytce v Jihlavě už po sté. Stal se tak po pár měsících druhým elitním pijanem se sty a více záchyty.

Alkoholik se na jihlavskou záchytku poprvé podíval už v roce 1982. Začínal tedy v pouhých třiadvaceti letech. „Do roku 2011 se jednalo o občasné záchyty, kterých celkem nasbíral sedm,“ uvedl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které záchytnou stanici provozují.

V dalších letech ale alkohol muže doslova semlel. Znovu sedmkrát ho na záchytku poslal jen během roku 2012. A za dalšího dva a půl roku už se pijan dostal na stovku.

„Množství alkoholu v dechu se u něj vždy při záchytu pohybovalo v rozmezí 2,5 až 3 promile,“ pravil Martin Málek. A jak dodal, obvykle za nocleh neplatil. Ani korunu neohradil ani při posledním záchytu tento týden.

Rekordman se rozhodl upít k smrti. Dosud se mu to nepovedlo

Protože je stálým hostem, už si o něm pracovníci protialkoholní záchytné stanice leccos pozjišťovali. A tak už vědí, že zmíněný muž s pitím rozhodně nehodlá přestat. „Není schopen vést normální a samostatný život,“ tvrdí Málek.

Dá se tedy předpokládat, že u kulaté stovky notorik zcela jistě neskončí. „Pokud mu to zdravotní stav dovolí, bude v pití pokračovat a opět bude končit na záchytné stanici,“ dodal mluvčí.

Tento opilec je v pořadí druhým elitním pijanem, který má na záchytné stanici stovku čárek. Prvním je o pět let starší muž z Humpolce, který dosáhl na 100 záchytů letos 9. dubna. „Do této chvíle už jich má na kontě 104,“ dodal Martin Málek.

Rekordman, který má na kontě i desítky pobytů na záchytkách v jiných městech, se před lety rozhodl, že se upije k smrti. Dodnes se mu to nepodařilo. Nemá trvalou adresu, ani práci. Není v evidenci žádného úřadu, nedostává dávky ani podporu, nemá invalidní důchod. Na alkohol si vydělává žebráním. (více o něm čtěte zde)Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz