Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Opilec nadýchal sedm a půl promile. Na záchytce to vyspával 20 hodin

  • 20
Těžko uvěřitelnou hodnotu uviděli na displeji přístroje měřícího alkohol v dechu policisté, kteří vyjeli do obce na Třebíčsku řešit rodinné spory. Devětadvacetiletý muž, který napadal svoji matku, nadýchal 7,48 promile. Přežil, vyspal to pod dohledem lékařů na záchytce.

Vcelku běžné oznámení o tom, že muž napadá příbuznou, dostali policisté v sobotu odpoledne. Do obce na Třebíčsku vyjeli. Že je za vším opravdu velké množství alkoholu, zjistili až na místě.

Podezřelého muže objevili ve sklepě domu. „Popíjel tam alkohol,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Hlídka dala muži dýchnout a nestačila se divit. Přístroj muži naměřil 7,48 promile alkoholu v dechu.

Po krátkém zjišťování, co se v bytě vlastně odehrálo, opilce odvezli na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě. Tam už byla hodnota alkoholu o něco nižší.

„Potvrdili to naši lékaři. Když se dá dýchnout okamžitě po vypití tvrdého alkoholu, hodnota vyskočí hodně rychle nahoru. Pak ale také celkem rychle klesá,“ konstatoval mluvčí Služeb města Jihlavy, které záchytku provozují, Martin Málek.

Na místě potyčky policisté opakované měření nedělali. Spokojili se s jedním dýchnutím podezřelého do přístroje. „V tomto případě nebylo přesné množství alkoholu v dechu důležité, nebylo to to hlavní. Opakovaná měření standardně provádíme pouze u řidičů,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Devětadvacetiletý muž ale i tak střízlivěl hodně dlouho. Na záchytce si pobyl nadprůměrných dvacet hodin. Podle Martina Málka za nocleh dosud nezaplatil. Záchytka si za jeden pobyt účtuje čtyři tisíce korun.

Sedm a půl promile nestačilo ani na krajský opilecký rekord

Ač se sedm a půl promile může zdát neuvěřitelná hodnota, rekordní není. A to ani na Vysočině. Před dvěma lety nadýchal řidič v Pacově policistům 8,39 promile. Zastavili ho jen pár vteřin poté, co vyšel z hospody a sedl za volant. Po dvaceti minutách zkolaboval a musela ho odvézt záchranná služba (o případu jsme psali zde).

Známý je rovněž případ Milan Čurdy ze Stružnice na Semilsku. V roce 2005 havaroval s fekálním vozem a nadýchal 7,94 promile alkoholu. Krevní zkoušku tehdy v nemocnici odmítl a policistům se tak nepodařilo přesně zjistit skutečnou hladinu alkoholu (více si přečtěte zde).

Mnoho jiných lidí už by ovšem takové množství alkoholu zabilo. Za smrtelnou dávku se obecně považuje hodnota od čtyř, případně pěti promile. Jak ale lékaři upozorňují, je to značně individuální. Zejména u alkoholiků, kdy je tělo na vyšší množství alkoholu zvyklé, se hranice může posunout hodně nahoru.

Pro opilce z Třebíčska sobotní dobrodružství vyspáním se na záchytce neskončí. Fakt, že napadal svou matku, policisté dále vyšetřují, zatím pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. „Ženu muž nijak nezranil, fyzicky ji nenapadl,“ vysvětlila Kroutilová. Proto ani nebyl z bytu vykázán.