Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice na Třebíč se znovu opravovala. Byla to reklamace nebo nebyla?

  16:08aktualizováno  16:08
Oprava výpadovky z Jihlavy na Třebíč je hotová. Kraj se s dodavatelskou firmou D. I. S. ale neshoduje v tom, proč tam cestáři byli. Podle kraje kvůli reklamaci sedm let staré rekonstrukce. Podle firmy šlo o narovnání vzájemných vztahů. Ty jsou napnuté, obě strany se právě kvůli této opravě soudí.

Na silnici z Jihlavy na Třebíč jsou jasně patrná místa, která stavební firma znovu opravovala. Této silnici je při tom jen sedm let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rekonstrukce silnice z Jihlavy na Příseku, což je hlavní tah z krajského města do Třebíče, stála před sedmi lety 173 milionů korun. Přesto se tam do 20. dubna zase jezdilo třicítkou kvůli opravám.

Vysvětlení, proč teď v některých částech měnili dělníci povrch zánovní cesty, se různí. Podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) šlo o reklamaci. To ale odmítá firma D. I. S., která vede s hejtmanstvím dlouhý spor. A to i před soudy.

"Byla to reklamace, protože se tam našly nějaké trhliny. Firma to udělala na svoje náklady. Původně se to mělo opravit už na podzim, ale kvůli počasí se to přesunulo na jaro," uvedl Joukl.

Podle něj kraj vždy na konci záruční lhůty kontroluje opravené silnice. Pokud zjistí úředníci nedostatky, požadují po firmách opravy. Vady a nedodělky se odhalují i ve chvíli, kdy je stavba dokončena a předána k užívání.

Podle advokátky firmy D. I. S. Ivy Kremplové se ale cesta v žádném případě neopravovala kvůli reklamaci, nýbrž v důsledku narovnání vztahů mezi oběma stranami. "Společnost D. I. S. tuto opravu provedla v zájmu zachování dobrých obchodních vztahů s Krajem Vysočina," uvedla.

Firma totiž podle ní již dříve odmítla reklamaci hejtmanství jako nedůvodnou. Kraj je s firmou ve sporu už od roku 2007. Tehdy ještě byl hejtmanem Miloš Vystrčil (ODS) a náměstkem pro dopravu Václav Kodet (KDU-ČSL). Kraj v té době požadoval za zpožděnou opravu silnice penále 6,65 milionu korun. Rekonstrukce 4,5 kilometru silnice byla ukončena v červenci roku 2007, podle smlouvy to ale mělo být o osm měsíců dříve.

Obě strany chtěly mimosoudní vyřízení. Přesto se soudí dál

Jednu z největších silničních staveb kraje měly na starosti firmy D. I. S. a Alpine Mayreder Valašské Meziříčí. U prvoinstančního soudu už padlo rozhodnutí, které přiznalo nárok na úhradu smluvní pokuty ve zhruba poloviční výši. Nyní běží odvolací řízení, což požadovaly obě strany sporu.

"Společnost D. I. S. mnohokrát nabízela mimosoudní vyřízení věci, a to i v průběhu soudního řízení, ovšem neúspěšně," dodala advokátka Iva Kremplová.

To samé tvrdí i náměstek hejtmana Libor Joukl, přesto soudy řeší případ dál.

"Navrhoval jsem mimosoudní vyrovnání. Už to vypadalo, že se dohodneme, ale nakonec to nedopadlo. Já už jsem to přebíral od minulého vedení kraje a nikdy jsem kvůli tomu v soudní síni nebyl. Už je to hra právníků. Připadá mi to jako nekončící příběh," popsal Joukl.

Jeho předchůdce Kodet na začátku sporu tvrdil, že na výši pokuty se kraj se zhotoviteli nedokázal dohodnout. Stavební firmy se bránily, že za tak dlouhé zpoždění nemohou. Kraj tehdy uznával, že o čtyřiadvacet dnů později předal staveniště, dalších šestaosmdesát dnů zpoždění byl ochoten tolerovat kvůli nepříznivému počasí. Penále požadoval za 133 dní.

Podle náměstka Libora Joukla firma D. I. S., která je členem skupiny PSJ, od té doby na hejtmanství neuspěla v žádné soutěži o zakázku. "Oni se občas přihlásili, ale neměli nejlepší nabídku," dodal náměstek hejtmana.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S AJ - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz