Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice na Třebíč se znovu opravovala. Byla to reklamace nebo nebyla?

  16:08aktualizováno  16:08
Oprava výpadovky z Jihlavy na Třebíč je hotová. Kraj se s dodavatelskou firmou D. I. S. ale neshoduje v tom, proč tam cestáři byli. Podle kraje kvůli reklamaci sedm let staré rekonstrukce. Podle firmy šlo o narovnání vzájemných vztahů. Ty jsou napnuté, obě strany se právě kvůli této opravě soudí.

Na silnici z Jihlavy na Třebíč jsou jasně patrná místa, která stavební firma znovu opravovala. Této silnici je při tom jen sedm let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rekonstrukce silnice z Jihlavy na Příseku, což je hlavní tah z krajského města do Třebíče, stála před sedmi lety 173 milionů korun. Přesto se tam do 20. dubna zase jezdilo třicítkou kvůli opravám.

Vysvětlení, proč teď v některých částech měnili dělníci povrch zánovní cesty, se různí. Podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) šlo o reklamaci. To ale odmítá firma D. I. S., která vede s hejtmanstvím dlouhý spor. A to i před soudy.

"Byla to reklamace, protože se tam našly nějaké trhliny. Firma to udělala na svoje náklady. Původně se to mělo opravit už na podzim, ale kvůli počasí se to přesunulo na jaro," uvedl Joukl.

Podle něj kraj vždy na konci záruční lhůty kontroluje opravené silnice. Pokud zjistí úředníci nedostatky, požadují po firmách opravy. Vady a nedodělky se odhalují i ve chvíli, kdy je stavba dokončena a předána k užívání.

Podle advokátky firmy D. I. S. Ivy Kremplové se ale cesta v žádném případě neopravovala kvůli reklamaci, nýbrž v důsledku narovnání vztahů mezi oběma stranami. "Společnost D. I. S. tuto opravu provedla v zájmu zachování dobrých obchodních vztahů s Krajem Vysočina," uvedla.

Firma totiž podle ní již dříve odmítla reklamaci hejtmanství jako nedůvodnou. Kraj je s firmou ve sporu už od roku 2007. Tehdy ještě byl hejtmanem Miloš Vystrčil (ODS) a náměstkem pro dopravu Václav Kodet (KDU-ČSL). Kraj v té době požadoval za zpožděnou opravu silnice penále 6,65 milionu korun. Rekonstrukce 4,5 kilometru silnice byla ukončena v červenci roku 2007, podle smlouvy to ale mělo být o osm měsíců dříve.

Obě strany chtěly mimosoudní vyřízení. Přesto se soudí dál

Jednu z největších silničních staveb kraje měly na starosti firmy D. I. S. a Alpine Mayreder Valašské Meziříčí. U prvoinstančního soudu už padlo rozhodnutí, které přiznalo nárok na úhradu smluvní pokuty ve zhruba poloviční výši. Nyní běží odvolací řízení, což požadovaly obě strany sporu.

"Společnost D. I. S. mnohokrát nabízela mimosoudní vyřízení věci, a to i v průběhu soudního řízení, ovšem neúspěšně," dodala advokátka Iva Kremplová.

To samé tvrdí i náměstek hejtmana Libor Joukl, přesto soudy řeší případ dál.

"Navrhoval jsem mimosoudní vyrovnání. Už to vypadalo, že se dohodneme, ale nakonec to nedopadlo. Já už jsem to přebíral od minulého vedení kraje a nikdy jsem kvůli tomu v soudní síni nebyl. Už je to hra právníků. Připadá mi to jako nekončící příběh," popsal Joukl.

Jeho předchůdce Kodet na začátku sporu tvrdil, že na výši pokuty se kraj se zhotoviteli nedokázal dohodnout. Stavební firmy se bránily, že za tak dlouhé zpoždění nemohou. Kraj tehdy uznával, že o čtyřiadvacet dnů později předal staveniště, dalších šestaosmdesát dnů zpoždění byl ochoten tolerovat kvůli nepříznivému počasí. Penále požadoval za 133 dní.

Podle náměstka Libora Joukla firma D. I. S., která je členem skupiny PSJ, od té doby na hejtmanství neuspěla v žádné soutěži o zakázku. "Oni se občas přihlásili, ale neměli nejlepší nabídku," dodal náměstek hejtmana.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Najdete na iDNES.cz