Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Opat želivského kláštera hledá nové lidi a pořádá i pobyty pro veřejnost

  • 2
Opat premonstrátského želivského kláštera Bronislav Ignác Kramár je již padesátým představeným tamního kláštera. A bude jím po volbě i nadále. Šestašedesátiletý muž se za svého působení zasloužil například o otevření klášterních bran veřejnosti.

Bronislav Ignác Kramár byl v tajné volbě zvolen na dalších deset let hlavou kláštera. "Znamená to tolik, že budu pokračovat dál v tom, co jsem začal, na čem jsem těch dvanáct let pracoval. Je to pro mě i výzva," naznačil opat.

Jedním z jeho mnohých cílů je i získání nových členů. "Hlavně jde o duchovní a materiální věci. Jde o to získat nějaké nové členy. Za mého působení bylo vysvěcených asi deset nových knězů, takže jsme pokryli okolí Pelhřimovska, Humpolecka, Havlíčkobrodska. Chtěl bych proto dále v této duchovní oblasti pokračovat," uvedl Kramár.

Želivský klášter připravuje zájemcům pravidelný duchovní program. Návštěvníci zde například mohou s řádovými bratry prožít Velikonoce. Jedním ze sympatických kroků bylo otevření kláštera veřejnosti.

"I v tom chceme určitě pokračovat. Děláme pobyty a akce pro veřejnost. Teď tady budeme mít Maxe Kašparů, psychiatra, který je zároveň želivským diakonem. Bude tady mít takovou duchovní obnovu, jíž se zúčastní asi šedesát lidí. V říjnu pak přijede exorcista Elias Vella," řekl Kramár.

Želiv měl ve své historii i celkem pohnutou etapu. "Ano, v Želivě byl internační tábor. Bylo zde za minulého režimu 464 internovaných kněží a trvalo to šest let," připomněl opat.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.
Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.

Historie kláštera

Klášter premonstrátů v Želivě.

Želivský klášter byl založen v roce 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. V předhusitské době byl klášter významným duchovním i hospodářským centrem kraje.
V době husitských válek byl klášter dvakrát husity dobyt a vypleněn. Mnozí řeholníci zahynuli a jen některým se podařilo najít záchranu v Jihlavě.
První polovina 18. století byla dobou velkého rozkvětu kláštera za opata Jeronýma Hlíny a Daniela Schindlera. Po velikém požáru v roce 1712 byl klášter obnoven ve slohu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim.
V době josefínských reforem se klášter zachránil před zrušením. Premonstráti převzali gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě. Po dlouhá desetiletí pak gymnázium spravovali a také významným způsobem přispěli k národnímu obrození.
V roce 1950 byl klášter komunisty zrušen. V klášteře byl zřízen internační tábor pro režimu nepohodlné kněze a řeholníky. Od roku 1957 až do roku 1992 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla do části kláštera vrátit v květnu 1991.

ZDROJ: www.cirkev.cz

,