Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opat želivského kláštera hledá nové lidi a pořádá i pobyty pro veřejnost

  8:00aktualizováno  8:00
Opat premonstrátského želivského kláštera Bronislav Ignác Kramár je již padesátým představeným tamního kláštera. A bude jím po volbě i nadále. Šestašedesátiletý muž se za svého působení zasloužil například o otevření klášterních bran veřejnosti.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bronislav Ignác Kramár byl v tajné volbě zvolen na dalších deset let hlavou kláštera. "Znamená to tolik, že budu pokračovat dál v tom, co jsem začal, na čem jsem těch dvanáct let pracoval. Je to pro mě i výzva," naznačil opat.

Jedním z jeho mnohých cílů je i získání nových členů. "Hlavně jde o duchovní a materiální věci. Jde o to získat nějaké nové členy. Za mého působení bylo vysvěcených asi deset nových knězů, takže jsme pokryli okolí Pelhřimovska, Humpolecka, Havlíčkobrodska. Chtěl bych proto dále v této duchovní oblasti pokračovat," uvedl Kramár.

Želivský klášter připravuje zájemcům pravidelný duchovní program. Návštěvníci zde například mohou s řádovými bratry prožít Velikonoce. Jedním ze sympatických kroků bylo otevření kláštera veřejnosti.

"I v tom chceme určitě pokračovat. Děláme pobyty a akce pro veřejnost. Teď tady budeme mít Maxe Kašparů, psychiatra, který je zároveň želivským diakonem. Bude tady mít takovou duchovní obnovu, jíž se zúčastní asi šedesát lidí. V říjnu pak přijede exorcista Elias Vella," řekl Kramár.

Želiv měl ve své historii i celkem pohnutou etapu. "Ano, v Želivě byl internační tábor. Bylo zde za minulého režimu 464 internovaných kněží a trvalo to šest let," připomněl opat.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.
Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.

Historie kláštera

Klášter premonstrátů v Želivě.

Klášter premonstrátů v Želivě.

Želivský klášter byl založen v roce 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. V předhusitské době byl klášter významným duchovním i hospodářským centrem kraje.
V době husitských válek byl klášter dvakrát husity dobyt a vypleněn. Mnozí řeholníci zahynuli a jen některým se podařilo najít záchranu v Jihlavě.
První polovina 18. století byla dobou velkého rozkvětu kláštera za opata Jeronýma Hlíny a Daniela Schindlera. Po velikém požáru v roce 1712 byl klášter obnoven ve slohu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim.
V době josefínských reforem se klášter zachránil před zrušením. Premonstráti převzali gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě. Po dlouhá desetiletí pak gymnázium spravovali a také významným způsobem přispěli k národnímu obrození.
V roce 1950 byl klášter komunisty zrušen. V klášteře byl zřízen internační tábor pro režimu nepohodlné kněze a řeholníky. Od roku 1957 až do roku 1992 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla do části kláštera vrátit v květnu 1991.

ZDROJ: www.cirkev.cz

Autoři: ,Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz