Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opat želivského kláštera hledá nové lidi a pořádá i pobyty pro veřejnost

  8:00aktualizováno  8:00
Opat premonstrátského želivského kláštera Bronislav Ignác Kramár je již padesátým představeným tamního kláštera. A bude jím po volbě i nadále. Šestašedesátiletý muž se za svého působení zasloužil například o otevření klášterních bran veřejnosti.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bronislav Ignác Kramár byl v tajné volbě zvolen na dalších deset let hlavou kláštera. "Znamená to tolik, že budu pokračovat dál v tom, co jsem začal, na čem jsem těch dvanáct let pracoval. Je to pro mě i výzva," naznačil opat.

Jedním z jeho mnohých cílů je i získání nových členů. "Hlavně jde o duchovní a materiální věci. Jde o to získat nějaké nové členy. Za mého působení bylo vysvěcených asi deset nových knězů, takže jsme pokryli okolí Pelhřimovska, Humpolecka, Havlíčkobrodska. Chtěl bych proto dále v této duchovní oblasti pokračovat," uvedl Kramár.

Želivský klášter připravuje zájemcům pravidelný duchovní program. Návštěvníci zde například mohou s řádovými bratry prožít Velikonoce. Jedním ze sympatických kroků bylo otevření kláštera veřejnosti.

"I v tom chceme určitě pokračovat. Děláme pobyty a akce pro veřejnost. Teď tady budeme mít Maxe Kašparů, psychiatra, který je zároveň želivským diakonem. Bude tady mít takovou duchovní obnovu, jíž se zúčastní asi šedesát lidí. V říjnu pak přijede exorcista Elias Vella," řekl Kramár.

Želiv měl ve své historii i celkem pohnutou etapu. "Ano, v Želivě byl internační tábor. Bylo zde za minulého režimu 464 internovaných kněží a trvalo to šest let," připomněl opat.

Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.
Bronislav Ignác Kramár pochází ze Slovenska a opatem želivského kláštera je již 12 let. V tajné volbě byl zvolen na dalších deset let.

Historie kláštera

Klášter premonstrátů v Želivě.

Klášter premonstrátů v Želivě.

Želivský klášter byl založen v roce 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. V předhusitské době byl klášter významným duchovním i hospodářským centrem kraje.
V době husitských válek byl klášter dvakrát husity dobyt a vypleněn. Mnozí řeholníci zahynuli a jen některým se podařilo najít záchranu v Jihlavě.
První polovina 18. století byla dobou velkého rozkvětu kláštera za opata Jeronýma Hlíny a Daniela Schindlera. Po velikém požáru v roce 1712 byl klášter obnoven ve slohu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim.
V době josefínských reforem se klášter zachránil před zrušením. Premonstráti převzali gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě. Po dlouhá desetiletí pak gymnázium spravovali a také významným způsobem přispěli k národnímu obrození.
V roce 1950 byl klášter komunisty zrušen. V klášteře byl zřízen internační tábor pro režimu nepohodlné kněze a řeholníky. Od roku 1957 až do roku 1992 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla do části kláštera vrátit v květnu 1991.

ZDROJ: www.cirkev.cz

Autoři: ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz